Interpretacja Trzeciego Urzędu Skarbowego w Lublinie
P-2-443/53/04
z 13 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
P-2-443/53/04
Data
2004.07.13



Autor
Trzeci Urząd Skarbowy w Lublinie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia


Słowa kluczowe
faktura
lokal użytkowy


Pytanie podatnika
Zgodnie z art. 14 par. 5 Ordynacji podatkowej zwracam się z zapytaniem dotyczącym nowej ustawy VAT, która obowiązuje od 1 maja br.Spółdzielnia Mieszkaniowa „X” co miesiąc wystawia mi faktury za korzystanie z własnościowego prawa do lokalu użytkowego. Określa to jedną kwotą zbiorczą jako eksploatację własnościowego prawa do lokalu.W tej kwocie znajdują się między innymi takie pozycje jak podatek od nieruchomości, ubezpieczenie budynku, wieczyste użytkowanie, odpis na fundusz remontowy oraz koszty dotyczące sprzątania, wywozu nieczystości, obsługi administracyjnej, koszty zarządu itd.Do kwietnia 2004 r. tzw. eksploatacja własnościowego prawa do lokalu nie była opodatkowana VAT, więc nie przeszkadzało mi to, że spółdzielnia przedstawiała to jedną kwotą.Czy w świetle ustawy o VAT spółdzielnia postępuje prawidłowo wystawiając taką fakturę?Moim zdaniem nie można doliczać podatku VAT do podatku od nieruchomości.Wydaje mi się, że takie pozycje, które nie mogą być opodatkowane np. podatek od nieruchomości czy zwolnione z podatku VAT np. ubezpieczenie budynku albo opodatkowane stawkami niższą stawką 7% np. wywóz śmieci, na fakturze powinny być wyszczególnione.Natomiast pozostała kwota, która dotyczy opłat za czynności wykonywane przez spółdzielnię na rzecz członków spółdzielni, za które pobierane są opłaty zgodnie z ustawą o spółdzielniach mieszkaniowych np. koszty utrzymania terenów wspólnych, koszty zarządu i obsługi administracyjnej powinna być ujęta w jednej kwocie opodatkowanej 22% VAT, ponieważ sprawa dotyczy lokalu użytkowego.Według mojej opinii właśnie tą kwotę można uznać za eksploatację własnościowego prawa do lokalu.


Działając na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) w odpowiedzi na pismo Strony z dnia 21.06.2004 r dotyczące opodatkowania czynności wykonywanych przez spółdzielnię mieszkaniową na rzecz członka spółdzielni, któremu przysługuje własnościowe prawo do lokalu użytkowego informuję, że są one opodatkowane stawką 22% VAT.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 11 ustawy z dnia 11 marca 2004 r o podatku od towarów i usług (Dz. U Nr 54, poz. 535) zwalnia się od podatku czynności wykonywane na rzecz członków spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze prawa do lokali mieszkalnych, członków spółdzielni będących właścicielami lokali mieszkalnych lub na rzecz właścicieli lokali mieszkalnych niebędących członkami spółdzielni, za które są pobierane opłaty, zgodnie z art. 4 ust. 1, 2, 4 i 5 ustawy z dnia 15 grudnia 2000r . o spółdzielniach mieszkaniowych (tj. opłaty za czynności, które na rzecz tych osób realizuje spółdzielnia, pobierając – na podstawie statutu – opłaty „czynszowe” m.in. za eksploatację i utrzymanie ich lokali oraz nieruchomości wspólnych, zobowiązania spółdzielni z innych tytułów czy fundusz remontowy).

W związku z tym czynności wykonywane na rzecz osób, którym przysługują własnościowe prawa do lokalu użytkowego są opodatkowane stawką 22% VAT – zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Natomiast zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy o VAT podstawą opodatkowania tym podatkiem jest obrót, czyli kwota należna z tytułu sprzedaży (świadczenia usług) pomniejszona o kwotę podatku VAT. Wynika z tego, że podstawę stanowi cała kwota należna za czynności eksploatacyjne wykonywane przez spółdzielnię na rzecz jej członków, które spółdzielnia ta realizuje pobierając za nie opłaty zgodnie z w/w art. 4 ust. 1, 2, 4 i 5 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj