Interpretacja Urzędu Skarbowego Poznań-Grunwald
AD II K /415 / 1 / 04
z 18 sierpnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
AD II K /415 / 1 / 04
Data
2004.08.18



Autor
Urząd Skarbowy Poznań-Grunwald


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności gospodarczej


Słowa kluczowe
dopuszczalność
działalność usługowa
księga przychodów i rozchodów
kwota


Pytanie podatnika
Czy podatnik będący osobą fizyczną i płatnikiem podatku od towaru i usług , który prowadzi działalność jednocześnie na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej oraz na podstawie wpisu na listę radców prawnych powinien prowadzić dla obu powyższych działalności wspólną księgę przychodów i rozchodów , wspólną ewidencję sprzedaży i wspólną ewidencję zakupów?


Z opisanego stanu faktycznego przedstawionego w piśmie z dnia 20.07.2004r. wynika , że podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie obsługi kancelaryjnej i administracyjnej podmiotów gospodarczych prowadząc podatkową księgę przychodów i rozchodów. Od miesiąca lipca 2004r. na podstawie wpisu na listy radców prawnych podatnik rozpoczął prowadzenie kolejnej działalności pod nazwą „Kancelaria Radcy Prawnego”Zapytanie dotyczy czy dla obu powyższych działalności należy prowadzić wspólną księgę przychodów i rozchodów Zdaniem podatnika , ponieważ obie działalności są prowadzone przez osobę fizyczną w oparciu o ten sam numer NIP i numer Regon powinna być prowadzona jedna księga przychodów i rozchodów .

W ocenie tut. organu podatkowego stanowisko podatnika jest prawidłowe.

Obowiązek prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów przez osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą wynika z przepisów art. 24 a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) , natomiast zasady jej prowadzenia regulują przepisy rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. z 2003r. Nr 152 poz. 1475 ze zm.). Zgodnie z przepisami § 9 ust. 3 rozporządzenia z dnia 26.08.2003r. w przypadku prowadzenia przedsiębiorstwa wielozakładowego księgi muszą znajdować się w każdym zakładzie . Podatnik może jednak prowadzić jedną księgę w miejscu wskazanym jako jego siedziba , pod warunkiem , że w poszczególnych zakładach są prowadzone ewidencje sprzedaży wskazane w ww. przepisie.Przedsiębiorstwo wielozakładowe w myśl ww. rozporządzenia oznacza działalność prowadzoną w oparciu o kilka zespołów składników materialnych i niematerialnych jakimi są w szczególności sklepy , zakłady , punkty usługowe , przeznaczone do realizacji określonych zadań gospodarczych.W związku z powyższym dla działalności w zakresie obsługi kancelaryjnej i administracyjnej podmiotów gospodarczych dla kancelarii radcy prawnego podatnik może prowadzić jedną księgę przychodów i rozchodów w miejscu wskazanym jako jego siedziba.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj