Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP2/443-1070/11-2/JW
z 9 grudnia 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPP2/443-1070/11-2/JW
Data
2011.12.09



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Ordynacja podatkowa --> Zobowiązania podatkowe --> Prawa i obowiązki następców prawnych oraz podmiotów przekształconych --> Osoby prawne i spółki nieposiadajace osobowości prawnej

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
prawo do odliczenia
przejęcie
spółki


Istota interpretacji
Czy Wnioskodawca może obniżyć podatek należny o podatek naliczony wynikający z faktur (faktur korygujących, duplikatów faktur) wystawionych na Spółkę przejmowaną przed dniem połączenia, a otrzymanych przez Wnioskodawcę po dniu połączenia, ze wskazaną jako nabywcą Spółką przejmowaną? Czy Wnioskodawca może obniżyć podatek należny o podatek naliczony wynikający z faktur (faktur korygujących, duplikatów faktur) wystawionych na Spółkę przejmowaną po dniu połączenia i otrzymanych przez Wnioskodawcę po dniu połączenia, ze wskazaną jako nabywcą Spółką przejmowaną? - bez oczekiwania na korektę opisanych powyżej faktur przez dostawcę, jeśli faktury dokumentują zakupy związane ze sprzedażą opodatkowaną.



Wniosek ORD-IN 469 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 6.09.2011 r. (data wpływu 12.09.2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towaru i usług w zakresie:

  • prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur (faktur korygujących, duplikatów faktur) wystawionych na Spółkę przejmowaną przed dniem połączenia, a otrzymanych przez Wnioskodawcę po dniu połączenia, ze wskazaną jako nabywcą Spółką przejmowaną – jest prawidłowe,
  • prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur (faktur korygujących, duplikatów faktur) wystawionych na Spółkę przejmowaną po dniu połączenia i otrzymanych przez Wnioskodawcę po dniu połączenia, ze wskazaną jako nabywcą Spółką przejmowaną – jest prawidłowe,
  • stwierdzenia, że wystawienie noty korygującej powoduje zmianę nabywcy – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12.09.2011 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe.

W ramach procesów restrukturyzacyjnych w grupie kapitałowej, której częścią jest Wnioskodawca, Spółka A (Wnioskodawca) dokonała przejęcia innej spółki kapitałowej (Spółki B) zgodnie z art. 492 § 1 pkt 1 i art. 494 Kodeksu spółek handlowych. Spółka A (przejmująca) wstąpiła we wszystkie prawa i obowiązki Spółki B (przejmowanej). Jednocześnie z przejęciem, Spółka A dokonała zmiany nazwy, przyjmując jako swoją nazwę Spółki B. Obecnie zatem Spółka A nosi nazwę B, a jednocześnie nie uległ zmianie numer NIP, nadany Spółce A po jej utworzeniu. Natomiast Spółka B utraciła byt prawny w wyniku połączenia.

Pomimo dopełnienia wszystkich obowiązków rejestracyjnych, jak również poinformowania wszystkich dotychczasowych kontrahentów Spółki B o jej przejęciu i zmianie danych do fakturowania, zdarzają się sytuacje, iż po dniu połączenia wpływają do Wnioskodawcy faktury VAT, faktury korygujące oraz duplikaty faktur:

  1. Wystawionych na Spółkę przejmowaną (B) z datą wystawienia sprzed dnia połączenia, a otrzymanych przez Wnioskodawcę (A) po dniu połączenia, ze wskazaną jako nabywcą Spółką przejmowaną np. faktura VAT wystawiona w lipcu 2011 r. Spółce przejmowanej (A) za surowce dostarczone tej Spółce w lipcu 2011r., a która została dostarczona już do Spółki przejmującej w sierpniu 2011 r. po połączeniu.
  2. Wystawionych na Spółkę przejmowaną (B) z datą wystawienia po dniu połączenia i otrzymanych przez Wnioskodawcę (A) po dniu połączenia, ze wskazaną jako nabywcą Spółką przejmowaną np. faktura VAT za energię dostarczoną Spółce przejmowanej w lipcu 2011 r. wystawiona na Spółkę przejmowaną w miesiącu sierpniu 2011 r. z datą sprzedaży lipiec 2011 r.

Ponadto wpływają również duplikaty faktur z datą wystawienia duplikatu po dniu połączenia, ale z datą wystawienia faktur sprzed dnia połączenia i z nazwą i nr NIP Spółki przejmowanej.

Dotyczy to przede wszystkim sytuacji, gdy kontrahenci Spółki przejmowanej wystawiają faktury dotyczące usług wykonanych oraz towarów dostarczonych na rzecz Spółki przejmowanej przed dniem połączenia (np. faktury za usługi telekomunikacyjne). Kontrahenci tłumaczą, iż nie mogą wystawiać faktur na podmiot inny niż ten, któremu dane usługi świadczyli lub dostarczyli towar, ani też wystawiać do nich faktur korygujących.

Warto dodać, iż powyższe faktury i faktury korygujące (oraz duplikaty) nie zostały rozliczone w deklaracjach podatkowych VAT-7 Spółki przejmowanej.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

  1. Czy Wnioskodawca może obniżyć podatek należny o podatek naliczony wynikający z faktur (faktur korygujących, duplikatów faktur) wystawionych na Spółkę przejmowaną przed dniem połączenia, a otrzymanych przez Wnioskodawcę po dniu połączenia, ze wskazaną jako nabywcą Spółką przejmowaną...
  2. Czy Wnioskodawca może obniżyć podatek należny o podatek naliczony wynikający z faktur (faktur korygujących, duplikatów faktur) wystawionych na Spółkę przejmowaną po dniu połączenia i otrzymanych przez Wnioskodawcę po dniu połączenia, ze wskazaną jako nabywcą Spółką przejmowaną...

- bez oczekiwania na korektę opisanych powyżej faktur przez dostawcę, jeśli faktury dokumentują zakupy związane ze sprzedażą opodatkowaną.

Zdaniem Wnioskodawcy,

  1. Może on obniżyć podatek należny o podatek naliczony wynikający z faktur (faktur korygujących, duplikatów faktur) wystawionych na Spółkę przejmowaną przed dniem połączenia, a otrzymanych przez Wnioskodawcę po dniu połączenia, ze wskazaną jako nabywcą Spółką przejmowaną;
  2. Może on obniżyć podatek należny o podatek naliczony wynikający z faktur (faktur korygujących, duplikatów faktur) wystawionych na Spółkę przejmowaną po dniu połączenia i otrzymanych przez Wnioskodawcę po dniu połączenia, ze wskazaną jako nabywcą Spółką przejmowaną;

- bez konieczności oczekiwania na korektę opisanych powyżej faktur, jeśli faktury te dokumentują zakupy związane ze sprzedażą opodatkowaną.

Ustawa o VAT nie zawiera żadnych przepisów odnoszących się do sukcesji praw i obowiązków w związku z przekształceniami podmiotów, w tym ich łączeniem i przejmowaniem. Precyzyjną regulację powyższej kwestii zawiera natomiast Ordynacja podatkowa. Zgodnie z art. 93 § 1 Ordynacji podatkowej osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku łączenia się osób prawnych wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki każdej z łączących się osób lub spółek. Jednocześnie stosownie do § 2 powołanego artykułu przepis powyższy stosuje się odpowiednio do osoby prawnej łączącej się przez przejęcie innej osoby prawnej (osób prawnych).

Zgodnie z zapisami art. 106 ust. 1 ustawy o VAT podatnicy mają obowiązek wystawić fakturę stwierdzającą dokonanie sprzedaży, zawierającą w szczególności: datę wystawienia faktury, a w przypadku, gdy data ta różni się od daty sprzedaży, również datę sprzedaży; numer kolejny faktury; nazwę (rodzaj) towaru lub usługi; miarę i ilość; cenę jednostkową netto; wartość sprzedaży netto; stawkę i kwotę podatku; kwotę należności ogółem oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy.

W myśl natomiast § 5 ust. 1 pkt 1 i 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U z 2008 r. Nr 212, poz. 1337 z późn. zm.) konieczne jest, aby faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży zawierała imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy i numery identyfikacji podatkowej. Zgodnie z § 15 ust. 1 ww. rozporządzenia - nabywca towaru lub usługi, który otrzymał fakturę lub fakturę korygującą zawierającą pomyłki dotyczące jakiejkolwiek informacji wiążącej się zwłaszcza ze sprzedawcą lub nabywcą (lub oznaczeniem towaru lub usługi, z wyjątkiem pomyłek w pozycjach faktury określonych w § 5 ust. 1 pkt 6-12, może (ma prawo) wystawić fakturę nazwaną notą korygującą.

Przy czym zwrot: „ jakakolwiek informacja wiążąca się z (…) nabywcą”, oznacza możliwość korygowania pomyłek w sposobie określenia nabywcy, np. błąd w nazwie, adresie lub numerze identyfikacyjnym, itp. Powyższe jednoznacznie wskazuje, że w tym trybie mogą być prostowane jedynie pomyłki dotyczące tego konkretnego podatnika. Nie można natomiast poprzez wystawienie noty korygującej zmienić podmiotu umowy sprzedaży. W tym miejscu należy wskazać, że w przypadku sukcesji uniwersalnej nowo powstały podmiot nie jest całkowicie odrębnym podatnikiem VAT, lecz kontynuuje działalność poprzednika.

W zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur VAT, faktur korygujących VAT wystawianych na imię Spółki przejmowanej, zasady obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego reguluje art. 86 ust 1 ustawy o VAT, zgodnie z którym w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, Spółce przejmującej przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 144, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Zastosowanie bowiem nazwy Spółki nie jest pomyłką w nazwie. Art. 88 ustawy zawiera enumeratywny katalog, który pozbawia podatnika prawa do pomniejszenia podatku należnego o podatek naliczony. W katalogu tym nie znajduje się omawiana wątpliwość. Również w innych przepisach prawa podatkowego nie sposób znaleźć obowiązku skorygowania danych nabywcy, by móc skorzystać z przysługującego Spółce prawa do pomniejszenia podatku należnego o podatek naliczony. Uprawnienie to wynika bowiem z ustawowej sukcesji praw i obowiązków.

Powyższe stanowisko potwierdza również orzecznictwo sadów administracyjnych. Na przykład Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w wyroku z dnia 10 lutego 2011r. (sygn. akt I SA/Rz 845/10) wskazał, iż „(… ) faktura jest jedynie dokumentem potwierdzającym zaistnienie określonego zdarzenia gospodarczego na potrzeby opodatkowania VAT. Jednakże określenie w fakturze jako nabywcy Spółki przejętej, nie wyłącza praw Spółki przejmującej do odliczenia podatku naliczanego z takiej faktury, bowiem decydują o tym uprawnieniu okoliczności faktyczne zdarzenia gospodarczego, które odzwierciedla faktura a więc - dokonanie sprzedaży, data tej sprzedaży data wystawienia faktury ale przede wszystkim data przekształcenia prawnego podmiotu umowy sprzedaży. W zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur VAT wystawionych na adres oraz nazwę Spółki przejętej, zasady obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego reguluje art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarowi usług, zgodnie z którym w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, spółce przejmującej przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Ponadto należy podkreślić, że powołane powyżej przepisy ustawy VAT uzależniają prawa podatnika do obniżenia podatku należnego o naliczony od obowiązku posiadania faktury dokumentującej nabycie towarów lub usługi wykorzystywanej następnie do wykonywania czynności opodatkowanych. Żaden z przepisów nie uzależnia tego prawa od obowiązku - a jedynie prawa, do skorygowania pomyłek dotyczących jakiejkolwiek informacji wiążącej się zwłaszcza ze sprzedawcą lub nabywcą za wyjątkiem pomyłek w pozycjach faktury określonych w art. 9 ust. 1 pkt 5-12. Reasumując powyższe Spółce przejmującej przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o naliczony od faktur VAT wystawionych na spółki przejmowane po dniu połączenia spółek bez obowiązku korygowania danych nabywcy usługi, towaru. Warunkiem koniecznym do skorzystania z prawa do odliczenia podatku naliczonego nie jest wystawienie w takim przypadku not korygujących na dane nabywcy usługi ,towaru.”

Biorąc pod uwagę powyższe, Spółka wnosi o potwierdzenie stanowiska podatnika jako prawidłowego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe w zakresie prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur (faktur korygujących, duplikatów faktur) wystawionych na Spółkę przejmowaną przed dniem połączenia, a otrzymanych przez Wnioskodawcę po dniu połączenia, ze wskazaną jako nabywcą Spółką przejmowaną, uznaje się za prawidłowe w zakresie prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur (faktur korygujących, duplikatów faktur) wystawionych na Spółkę przejmowaną po dniu połączenia i otrzymanych przez Wnioskodawcę po dniu połączenia, ze wskazaną jako nabywcą Spółką przejmowaną oraz uznaje się za nieprawidłowe w zakresie stwierdzenia, że wystawienie noty korygującej powoduje zmianę nabywcy.

Zgodnie z art. 93 § 1 ww. ustawy, osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku łączenia się:

  1. osób prawnych,
  2. osobowych spółek handlowych,
  3. osobowych i kapitałowych spółek handlowych,

- wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki każdej z łączących się osób lub spółek.

W myśl art. 93 § 2 cyt. ustawy, przepis § 1 stosuje się odpowiednio do osoby prawnej łączącej się przez przejęcie:

  1. innej osoby prawnej (osób prawnych);
  2. osobowej spółki handlowej (osobowych spółek handlowych).

Nadmienić przy tym należy, iż zgodnie z art. 93e Ordynacji podatkowej, przepisy art. 93-93d stosuje się w zakresie, w jakim odrębne ustawy, umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania oraz inne ratyfikowane umowy międzynarodowe, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, nie stanowią inaczej. Oznacza to, że aby określić zakres przejmowanych przez następcę prawnego praw i obowiązków, należy dokonać oceny nie tylko przepisów Ordynacji podatkowej, ale także innych aktów prawnych.

Kwestie dotyczące odliczenia podatku naliczonego zostały uregulowane w Dziale IX ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 ze zm.), zwanej dalej ustawą.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi o którym mowa w art. 15 przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika:

  1. z tytułu nabycia towarów i usług,
  2. potwierdzających dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty), jeżeli wiązały się one z powstaniem obowiązku podatkowego,
  3. od komitenta z tytułu dostawy towarów będącej przedmiotem umowy komisu

- z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4.

Z powyższych przepisów wynika zatem, iż prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje tylko zarejestrowanym, czynnym podatnikom podatku od towarów i usług oraz jedynie w takim przypadku, gdy dokonywane zakupy mają związek z transakcjami opodatkowanymi podatnika, tj. takimi, których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).

Przedstawiona w art. 86 ust. 1 ustawy zasada wyłącza więc możliwość dokonywania odliczeń podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających opodatkowaniu.

Na mocy art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy, podatnik ma również prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2, jeżeli importowane lub nabyte towary i usługi dotyczą dostawy towarów lub świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju, jeżeli kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju, a podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami.

Należy zaznaczyć, iż ustawodawca stworzył podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości lub w części, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, m. in. tego, że zakupy będą wykorzystywane do czynności opodatkowanych oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy. Przepis ten określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony.

Odnosząc powyższe regulacje do przedstawionego przez Spółkę stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego stwierdzić należy, iż połączenie spółek na podstawie przepisów Kodeksu spółek handlowych poprzez przejęcie całego majątku spółki przejmowanej, skutkuje również prawem spółki przejmującej do odliczenia podatku naliczonego określonego w fakturach zakupu wystawionych dla spółki przejmowanej, z uwzględnieniem oczywiście odpowiednich przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

W myśl art. 86 ust. 10 pkt 1 ustawy, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje co do zasady w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny, z zastrzeżeniem pkt 2-5 oraz ust. 11, 12, 16 i 18.

Jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ust. 10, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych, o czym stanowi art. 86 ust. 11 ustawy.

W myśl art. 106 ust. 1 ustawy, podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 1a, 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

Stosownie do art. 106 ust. 8 ustawy, Minister właściwy do spraw finansów publicznych, w drodze rozporządzenia:

  1. określi szczegółowe zasady wystawiania faktur, dane, które powinny zawierać, oraz sposób i okres ich przechowywania;
  2. może określić wzory faktur dla wszystkich lub niektórych rodzajów czynności;
  3. może określić przypadki, w których faktury mogą być wystawiane przez inne podmioty niż wymienione w ust. 1 i 2, oraz szczegółowe zasady i warunki wystawiania faktur w takich przypadkach.

Zgodnie z § 15 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28.03.2011 r. obowiązującego od dnia 01.04.2011r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U z 2011 r. Nr 68, poz. 360), nabywca towaru lub usługi, który otrzymał fakturę lub fakturę korygującą zawierającą pomyłki dotyczące jakiejkolwiek informacji wiążącej się zwłaszcza ze sprzedawcą lub nabywcą lub oznaczeniem towaru lub usługi, z wyjątkiem pomyłek w pozycjach faktury określonych w § 5 ust. 1 pkt 6-12, może wystawić fakturę nazwaną notą korygującą.

Stosownie do ust. 2 powołanego paragrafu rozporządzenia, nota korygująca jest przesyłana wystawcy faktury lub faktury korygującej, wraz z kopią.

W myśl § 15 ust. 3 rozporządzenia, nota korygująca powinna zawierać co najmniej:

  1. numer kolejny i datę jej wystawienia;
  2. imiona i nazwiska albo nazwy bądź nazwy skrócone wystawcy noty i wystawcy faktury albo faktury korygującej oraz ich adresy i numery identyfikacji podatkowej;
  3. dane zawarte w fakturze, której dotyczy nota korygująca, określone w § 5 ust. 1 pkt 1-4;
  4. wskazanie treści korygowanej informacji oraz treści prawidłowej.

Zgodnie § 15 ust. 4 cyt. rozporządzenia, jeżeli wystawca faktury lub faktury korygującej akceptuje treść noty, potwierdza ją podpisem osoby uprawnionej do wystawienia faktury lub faktury korygującej.

Stosownie do § 15 ust. 5 rozporządzenia, noty korygujące powinny zawierać wyrazy "NOTA KORYGUJĄCA".

Natomiast w myśl § 15 ust. 6 rozporządzenia, przepisy ust. 2-4 nie naruszają przepisów dotyczących wystawiania faktur korygujących.

Z opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca w ramach procesów restrukturyzacyjnych w grupie kapitałowej, której częścią jest Wnioskodawca, Spółka A (Wnioskodawca) dokonała przejęcia innej spółki kapitałowej (Spółki B) zgodnie z art. 492 § 1 pkt 1 i art. 494 Kodeksu spółek handlowych. Spółka A (przejmująca) wstąpiła we wszystkie prawa i obowiązki Spółki B (przejmowanej). Jednocześnie z przejęciem, Spółka A dokonała zmiany nazwy, przyjmując jako swoją nazwę Spółki B. Obecnie zatem Spółka A nosi nazwę B, a jednocześnie nie uległ zmianie numer NIP, nadany Spółce A po jej utworzeniu. Natomiast Spółka B utraciła byt prawny w wyniku połączenia.

Pomimo dopełnienia wszystkich obowiązków rejestracyjnych, jak również poinformowania wszystkich dotychczasowych kontrahentów Spółki B o jej przejęciu i zmianie danych do fakturowania, zdarzają się sytuacje, iż po dniu połączenia wpływają do Wnioskodawcy faktury VAT, faktury korygujące oraz duplikaty faktur:

  1. Wystawionych na Spółkę przejmowaną (B) z datą wystawienia sprzed dnia połączenia, a otrzymanych przez Wnioskodawcę (A) po dniu połączenia, ze wskazaną jako nabywcą Spółką przejmowaną np. faktura VAT wystawiona w lipcu 2011 r. Spółce przejmowanej (A) za surowce dostarczone tej Spółce w lipcu 2011r., a która została dostarczona już do Spółki przejmującej w sierpniu 2011 r. po połączeniu.
  2. Wystawionych na Spółkę przejmowaną (B) z datą wystawienia po dniu połączenia i otrzymanych przez Wnioskodawcę (A) po dniu połączenia, ze wskazaną jako nabywcą Spółką przejmowaną np. faktura VAT za energię dostarczoną Spółce przejmowanej w lipcu 2011 r. wystawiona na Spółkę przejmowaną w miesiącu sierpniu 2011 r. z datą sprzedaży lipiec 2011 r.

Ponadto wpływają również duplikaty faktur z datą wystawienia duplikatu po dniu połączenia, ale z datą wystawienia faktur sprzed dnia połączenia i z nazwą i nr NIP Spółki przejmowanej.

Dotyczy to przede wszystkim sytuacji, gdy kontrahenci Spółki przejmowanej wystawiają faktury dotyczące usług wykonanych oraz towarów dostarczonych na rzecz Spółki przejmowanej przed dniem połączenia (np. faktury za usługi telekomunikacyjne). Kontrahenci tłumaczą, iż nie mogą wystawiać faktur na podmiot inny niż ten, któremu dane usługi świadczyli lub dostarczyli towar, ani też wystawiać do nich faktur korygujących.

Warto dodać, iż powyższe faktury i faktury korygujące (oraz duplikaty) nie zostały rozliczone w deklaracjach podatkowych VAT-7 Spółki przejmowanej.

W świetle powołanych wyżej regulacji prawnych oraz opisu stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego należy stwierdzić, że z tytułu otrzymanych faktur VAT (faktur korygujących, duplikatów faktur) po dacie połączenia Spółek, a wystawionych przez kontrahentów na Spółkę przejmowaną (B) przed dniem połączenia, Wnioskodawcy, jako Spółce przejmującej (A) przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego zawartego w tych fakturach, na zasadach i w terminach wskazanych w art. 86 ustawy.

Zatem stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Natomiast w odniesieniu do wystawionych faktur VAT (faktur korygujących, duplikatów faktur) na Spółkę przejmowaną (B) po dniu połączenia i otrzymanych przez Wnioskodawcę po dniu połączenia, ze wskazaną jako nabywcą Spółką przejmowaną (B) stwierdzić należy, iż Wnioskodawcy również przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego, jeśli faktury te dokumentują zakupy związane ze sprzedażą opodatkowaną. Wnioskodawca będzie, bowiem w posiadaniu faktur VAT (faktur korygujących, duplikatów faktur) wskazujących jako nabywcę podmiot, którego następcą wszelkich praw i obowiązków jest Wnioskodawca Spółka przejmująca (A).

Zatem Wnioskodawcy, jako Spółce przejmującej (A) przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego zawartego w tych fakturach (fakturach korygujących, duplikatach faktur), jeśli faktury te dokumentują zakupy związane ze sprzedażą opodatkowaną, na zasadach i w terminach wskazanych w art. 86 ustawy.

Tym samym, stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Zgodzić się należy z Wnioskodawcą, że nie można poprzez wystawienie noty korygującej zmienić podmiotu umowy sprzedaży. W przedmiotowej sprawie wystawienie noty korygującej nie spowoduje jednak zmiany podmiotu umowy, czyli zmiany nabywcy. Z okoliczności przedstawionych w złożonym wniosku wynika bowiem, że Wnioskodawca jako sukcesor wstąpił we wszystkie prawa i obowiązki Spółki przejmowanej (B) i poinformował wszystkich dotychczasowych kontrahentów Spółki przejmowanej (B) o jej przejęciu i zmianie danych do fakturowania. W związku z tym skoro Wnioskodawca poinformował kontrahentów Spółki przejmowanej (B) o jej przejęciu i zmianie danych do fakturowania to należy uznać, iż użycie tych danych <spółki przejmowanej="" (b)=""> na fakturach VAT (fakturach korygujących, duplikatach faktur) jest pomyłką. Wobec powyższego wystawienie przez Wnioskodawcę noty korygującej nie narusza zapisu § 15 rozporządzenia w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług.

spółki>

Zatem stanowisko Wnioskodawcy w przedmiotowym zakresie należało uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia przedstawionego w stanie faktycznym oraz zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj