Interpretacja Urzędu Skarbowego w Radomsku
III/443-53/04
z 10 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
III/443-53/04
Data
2004.09.10



Autor
Urząd Skarbowy w Radomsku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
bursa
remonty
usługi remontowo-budowlane


Pytanie podatnika
W dniu 20 maja 2004r. został ogłoszony przetarg nieograniczony na termomodernizację budynku bursy szkolnej. Jedynym kryterium oceny ofert była cena brutto z wyszczególnieniem podatku VAT. Wszyscy z wykonawców, którzy przystąpili do przetargu podali w swoich ofertach cenę brutto z uwzględnieniem 22% stawki podatku VAT.
Mając na uwadze powyższe zwracamy się z prośbą o udzielenie odpowiedzi na pytanie:
Jaka stawka winna być zastosowana przez wykonawców składających oferty w przetargu ?
Naszym zdaniem wykonawcy winni byli zastosować 7% stawkę podatku VAT.


Działając na podstawie art. 14a paragraf 1 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Radomsku w odpowiedzi na pismo znak ON.II. 0718/14/04 z dnia 09.08.2004r. /złożone 11.08.2004r./, wyjaśnia:

Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a) ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 35, poz. 535) w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31.12.2007r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą. W myśl ust. 2 przywołanego wyżej art. 146 przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, o których mowa w ust. 1 pkt 2 lit. a), rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego.

Natomiast przez infrastrukturę towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu, zgodnie z ust. 3 przywołanego wyżej art. 146, rozumie się:
1) sieci rozprowadzające, wraz z urzadzeniemi, obiektami i przyłączami do budynków mieszkalnych,
2) urządzanie i zagospodarowanie terenu w ramach przedsięwzięć i zadań budownictwa mieszkaniowego, w szczególności drogi, dojścia, dojazdy, zieleń i małą architekturę,
3) urządzenia i ujęcia wody, stacje uzdatniania wody, oczyszczalnie ścieków, kotłownie oraz sieci wodociągowe, kanalizacyjne, cieplne, elektroenergetyczne, gazowe i telekomunikacyjne
- jeżeli są one związane z obiektami budownictwa mieszkaniowego.

Definicja "obiekty budownictwa mieszkaniowego" zawarta w art. 2 pkt 12 ustawy o podatku VAT określa, że przez "obiekty budownictwa mieszkaniowego" należy rozumieć budynki rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych:
- 111 - budynki mieszkalne jednorodzinne,
- 112 - budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe,
- ex 113 - budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie i rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 30.12.1999r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (Dz. U. Nr 112, poz. 1316 ze zm.) w grupie 113 Budynki zbiorowego zamieszkania ujęto m.in.: domy mieszkalne dla osób starszych, studentów, dzieci i innych grup społecznych, np. domy studenckie, internaty, bursy szkolne, itd.

Użyte w cytowanym wcześniej art. 2 pkt 12 ustawy o VAT określenie "ex 113" oznacza, iż dotyczy ono tylko i wyłącznie danego grupowania PKOB i nie może byćtraktowane rozszerzająco.

Reasumując należy stwierdzić, że skoro do obiektów budownictwa mieszkaniowego nie można zaliczyć burs szkolnych, zatem i remonty w bursach szkolnych nie mogą być objęte 7% stawką podatku od towarów i usług.
Zatem usługi te zgodnie z art. 41 ust. 1 powołanej ustawy, podlegają opodatkowaniu podstawową stawką podatku VAT, tj. 22%.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj