Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu
PP/443-185-1/04
z 13 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-185-1/04
Data
2004.09.13



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zmiany w przepisach obowiązujących, przepisy przejściowe i końcowe --> Przepisy przejściowe i końcowe --> Utrata zwolnienia


Słowa kluczowe
kwota wolna
podatnik zwolniony
przepisy przejściowe
rejestracja dla potrzeb podatku od towarów i usług
sprzedaż zwolniona
usługi weterynaryjne
utrata prawa do zwolnienia
zgłoszenie rejestracyjne
zwolnienia podmiotowe


Pytanie podatnika
Czy w związku z faktem, iż świadczenie usług weterynaryjnych w roku 2003 było zwolnione od podatku, Podatnik powinien zarejestrować się w momencie gdy sprzedaż przekroczy 10.000 euro licząc od 1 maja 2004 r. czy ma brać pod uwagę fakt, że w roku ubiegłym sprzedaż przekroczyła u niego 10.000 euro i powinien zarejestrować się jako podatnk VAT z dniem 1 maja 2004 r.?


Pisemna informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, o której stanowi art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.).

W dniu 13 lipca 2004 r. do tutejszego Urzędu Skarbowego wpłynął wniosek Podatnika o udzielenie pisemnej informacji w zakresie interpretacji przepisów art. 113 ust. 1 oraz art. 96 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 r.

Stan faktyczny przedstawiony we wniosku.

Podatnik prowadzi lecznicę dla małych zwierząt. Do końca kwietnia 2004 r. usługi weterynaryjne były ujęte w wykazie usług zwolnionych od podatku VAT. Od 1 maja 2004 r. w załączniku nr 4 – wykaz usług zwolnionych od podatku – w poz. 9 zostały wymienione usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej z wyłączeniem usług weterynaryjnych, a więc usługi weterynaryjne nie mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT, lecz są opodatkowane stawką podatkową 7% (załącznik nr 3 poz. 152).

Wątpliwości podatnika związane są z momentem zarejestrowania się jako podatnik VAT. W roku ubiegłym usługi świadczone przez podatnika były w całości zwolnione od podatku, więc ma on wątpliwości:
- czy ma brać pod uwagę fakt, że w roku ubiegłym sprzedaż przekroczyła u niego 10.000 euro i musi się już zarejestrować jako podatnik VAT,
- czy w związku z faktem, iż świadczenie usług w roku ubiegłym było zwolnione od podatku, należy liczyć sprzedaż narastająco od 1 maja b.r. i zarejestrować się dopiero w momencie gdy sprzedaż przekroczy 10.000 euro.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego w piśmie wyjaśnia, co następuje.

Zasady korzystania ze zwolnienia podmiotowego określa art. 113 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535). Ponieważ jest to zwolnienie podmiotowe, ustawa wyraźnie reguluje, które to podmioty (podatnicy) mogą korzystać z tejże preferencji. I tak, zgodnie z art. 113 ust. 1 ustawy o VAT, zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10.000 euro. Do wartości sprzedaży, o której mowa w ust. 1 nie wlicza się odpłatnej dostawy towarów oraz odpłatnego świadczenia usług zwolnionych od podatku. W myśl art. 113 ust. 5 ustawy, w przypadku gdy wartość sprzedaży u podatników zwolnionych podmiotowo, przekroczy kwotę 10.000 euro, zwolnienie traci moc w momencie przekroczenia tej kwoty. Obowiązek podatkowy powstaje z momentem przekroczenia tej kwoty, a opodatkowaniu podlega nadwyżka sprzedaży ponad tę kwotę.

Podatnik w momencie utraty prawa do zwolnienia podmiotowego staje się automatycznie podatnikiem podatku VAT, co oznacza, że dotyczą go wszystkie obowiązki wynikające z ustawy o VAT w zakresie rejestracji, prowadzenia ewidencji, sporządzania deklaracji i odprowadzania podatku VAT.

Zgodnie z art. 168 ustawy o VAT w 2004 r. kwotę, o której mowa w art. 113 ust. 1, przyjmuje się w wysokości określonej przepisem wykonawczym wydanym na podstawie art. 14 ust. 11 pkt 1 ustawy wymienionej w art. 175 (ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym). Do podatników, którzy utracili prawo do zwolnienia od podatku lub zrezygnowali z tego zwolnienia, zgodnie z art. 14 ustawy wymienionej w art. 175, przed dniem 1 maja 2004 r., stosuje się odpowiednio przepisy art. 113 ust. 11. Dla obliczenia kwoty sprzedaży opodatkowanej powstałej po przekroczeniu limitu określonego dla zwolnienia podmiotowego, za rok 2003 oraz za okres od 1 stycznia do 30 kwietnia 2004 r. przyjmuje się wartość sprzedaży towarów określoną przepisami ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r.

Usługi weterynaryjne świadczone przez Podatnika zostały obecnie zakwalifikowane do usług w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej – PKWiU ex 85 – poz. 152 załącznika nr 3 do ustawy (usługi opodatkowane stawką podatku w wysokości 7%).

Zatem jeżeli wartość sprzedaży ww. usług przekroczyła w roku 2003 kwotę 10.000 euro, zwolnienie podmiotowe utraciło moc w momencie, gdy ww. usługi zostały zakwalifikowane do usług opodatkowanych. W związku z powyższym obowiązek podatkowy powstał z dniem wykonania pierwszej czynności podlegającej opodatkowaniu, a więc z dniem 1 maja 2004 r. Wtedy też Podatnik utracił prawo do zwolnienia podmiotowego i stał się automatycznie podatnikiem podatku VAT. Jednocześnie przed dniem wykonania pierwszej czynności podlegającej opodatkowaniu VAT Podatnik powinien dokonać zgłoszenia rejestracyjnego.

Dokonanie zgłoszenia rejestracyjnego w terminie wynikającym z art. 96 ust. 1 ustawy, czyli przed dniem wykonania pierwszej czynności podlegającej opodatkowaniu VAT, jest niezbędne, aby podatnik miał prawo do odliczania podatku naliczonego. Jeśli podatnik nie dokona rejestracji w obowiązującym terminie, to nie będzie miał prawa do odliczenia podatku naliczonego związanego z zakupami dokonanymi po dniu utraty prawa do zwolnienia. Prawo to uzyska dopiero od dnia rejestracji.

Niniejsza informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego obowiązuje jedynie w przedstawionym stanie faktycznym oraz jest zgodna z obowiązującym stanem prawnym tylko w przypadku przedstawienia przez Stronę rzeczywistego stanu faktycznego sprawy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj