Interpretacja Podkarpackiego Urzędu Skarbowego
PUS.I/423/64/2004
z 7 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PUS.I/423/64/2004
Data
2004.07.07



Autor
Podkarpacki Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
deklaracja korygująca
odpisy amortyzacyjne
stawka amortyzacyjna


Pytanie podatnika
dotyczy możliwości podwyższenia stawki amortyzacyjnej do wysokości określonej w wykazie stawek amortyzacyjnych ze skutkiem od początku 2004 r. - dokonania korekty deklaracji podatkowych złożonych od 1.01.2004 r. z uwzględnieniem wyższych stawek amortyzacyjnych


Działając na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie, po zapoznaniu się z treścią pisma B. S.A. z siedzibą w J. z dnia 31.05.2004 r. (data wpływu do tut. Urzędu 7.06.2004 r.) o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, udziela poniższych wyjaśnień:

Z przedstawionego przez jednostkę stanu faktycznego wynika, że spółka w roku 2004 wykorzystywała w prowadzonej działalności gospodarczej urządzenia należące do grup 5 - 6 Klasyfikacji Środków Trwałych oraz dokonywała od tych urządzeń odpisów amortyzacyjnych według stawek amortyzacyjnych niższych niż podane w wykazie stawek amortyzacyjnych, w oparciu o przepis art. 16i ust. 5 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. Nr 54, poz. 654 ze zm.). W piśmie z dnia 31.05.2004 r. wnioskodawca w zakresie stosowanych stawek amortyzacyjnych podał art. 22i ust. 5, co jest oczywistą omyłką, gdyż przepisy cytowanej ustawy nie zawierają takiego artykułu, a odnosi się on do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Pytanie spółki brzmi: czy B. może podwyższyć stawki amortyzacyjne do wysokości określonej w wykazie stawek amortyzacyjnych ze skutkiem od początku 2004 r., a co za tym idzie - dokonać korekty deklaracji podatkowych złożonych od 1.01.2004 r. z uwzględnieniem wyższych stawek amortyzacyjnych.

Obniżanie stawek amortyzacyjnych dla poszczególnych środków trwałych reguluje art. 16i ust. 5 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.). Przepis ten stanowi, iż podatnicy mogą obniżać podane w Wykazie stawek amortyzacyjnych stawki dla poszczególnych środków trwałych. Zmiany stawki dokonuje się począwszy od miesiąca, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji albo od pierwszego miesiąca każdego następnego roku podatkowego. Zgodnie z wyżej przytoczonym przepisem art. 16i ust. 5 cytowanej ustawy zmiana stawki – zmniejszenie bądź zwiększenie uprzednio obniżonej – może nastąpić od pierwszego miesiąca każdego następnego roku podatkowego. Podatnik ma więc możliwość stosowania różnych stawek amortyzacyjnych dla środków trwałych na każdy rok podatkowy, z tym że stawki te nie mogą być wyższe od stawek określonych w wykazie stawek amortyzacyjnych. Jednakże zmiana stawki amortyzacyjnej dla poszczególnych środków trwałych w trakcie roku podatkowego, tj. jej obniżenie, a także zwiększenie uprzednio obniżonej, powinno nastąpić nie później niż w momencie dokonania pierwszego w danym roku odpisu amortyzacyjnego. Według przepisu art. 16h ust. 4 cytowanej ustawy podatnicy mogą dokonywać odpisów amortyzacyjnych w równych ratach co miesiąc albo w równych ratach co kwartał, albo jednorazowo na koniec roku podatkowego z uwzględnieniem art. 16i. W związku z powyższym podatnik może zmienić stawkę dopiero począwszy od pierwszego miesiąca, kwartału lub na koniec roku podatkowego.

Z informacji zawartych we wniosku wynika, że B. dokonuje odpisów amortyzacyjnych w okresach miesięcznych. Chcąc zatem skorzystać z możliwości zwiększenia uprzednio obniżonych stawek amortyzacyjnych dla poszczególnych środków trwałych, powinna była tego dokonać już w styczniu 2004 r. W sytuacji spółki powyższe oznacza, iż może podwyższyć stawki amortyzacyjne do wysokości określonej w wykazie stawek amortyzacyjnych dopiero w styczniu 2005 r.

Niniejszej odpowiedzi udzielono w oparciu o aktualny stan prawny oraz faktyczny przedstawiony w zapytaniu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj