Interpretacja Urzędu Skarbowego w Grodzisku Wielkopolskim
Z-P-443/20/04
z 6 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
Z-P-443/20/04
Data
2004.09.06



Autor
Urząd Skarbowy w Grodzisku Wielkopolskim


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Kasy rejestrujące


Słowa kluczowe
kasa
kasa rejestrująca
podatek
podatek od towarów i usług
pośrednictwo
umowa pośrednictwa
wydatki na zakup kasy rejestrującej


Pytanie podatnika
W jaki sposób ewidencjonować za pomocą kasy rejestrującej sprzedaż towarów dokonywaną na podstawie umowy pośrednictwa ?


1)Czy podatnik sprzedający części do maszyn rolniczych w ramach prowadzonej działalności handlowej oraz na podstawie umowy pośrednictwa może ewidencjonować sprzedaż na podstawie umowy pośrednictwa za pomocą kasy rejestrującej należącej do zleceniodawcy?

Jak wynika ze złożonego wniosku Podatnik rozpoczął w lipcu 2004r. prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie sprzedaży części do maszyn rolniczych, a od miesiąca września planuje rozszerzyć prowadzoną działalność gospodarczą o usługi pośrednictwa w zakresie sprzedaży części do maszyn rolniczych i ciągników rolniczych.

Zgodnie z art.111 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535) podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą w formie indywidualnych gospodarstw rolnych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Z §5ust.5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 lipca 2002r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunków stosowania tych kas przez podatników (Dz.U. Nr 108, poz. 948 ze zm.) wynika zaś, iż podatnicy prowadzący ewidencję przy zastosowaniu kas rejestrujących, u których podstawą opodatkowania jest kwota prowizji lub inna postać wynagrodzenia za wykonywane usługi w ramach umowy agencyjnej, zlecenia, pośrednictwa lub innych umów o podobnym charakterze albo też marża, ewidencjonują na potrzeby obliczenia osiąganego przez nich obrotu oraz kwot podatku należnego całą wartość sprzedaży własnej oraz prowadzonej na rzecz lub w imieniu innych podatników. Jest to wyjątek od zasady, iż podatnicy prowadzący ewidencję przy zastosowaniu kas rejestrujących są obowiązani do stosowania kas wyłącznie do prowadzenia ewidencji własnej sprzedaży, bez prawa ich używania przez osoby trzecie.

Biorąc pod uwagę wyżej cytowane przepisy podatnik winien ewidencjonować całą wartość sprzedaży własnej oraz prowadzonej w imieniu zleceniodawcy na kasie rejestrującej zainstalowanej i zgłoszonej do właściwego organu podatkowego przez podatnika. W ocenie organu podatkowego brak podstaw prawnych do ewidencjonowania przez podatnika części sprzedaży dokonywanej przez niego na podstawie umowy pośrednictwa za pomocą kasy rejestrującej będącej własnością zleceniodawcy, a części sprzedaży własnej za pomocą kasy rejestrującej będącej własności podatnika.

2)Czy w momencie zainstalowania kasy rejestrującej zleceniodawcy podatnik winien także zainstalować kasę rejestrującą, na której ewidencjonować będzie sprzedaż własną, pomimo, iż nie przekroczył kwoty 20.000zł z tytułu sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą w formie indywidualnych gospodarstw rolnych?

Terminy instalacji kas rejestrujących przez podatników zobowiązanych do ewidencjonowania sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą w formie indywidualnych gospodarstw rolnych wynikają z rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2002r. w sprawie kas rejestrujących (Dz.U. Nr 234, poz. 1971 ze zm.). Zgodnie z §4 pkt 2 cyt. rozporządzenia zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania do dnia przekroczenia w roku 2003 lub 2004r. kwoty obrotów w wysokości 20.000zł z działalności określonej w art.29ust.1 ustawy (obecnie art.111ust.1 ustawy o VAT) – podatników rozpoczynających w danym roku podatkowym wykonywanie czynności, o których mowa w art.2 ustawy.

W związku z tym, iż Podatnik rozpoczął działalność gospodarczą w 2004r. do momentu przekroczenia w tymże roku kwoty 20.000zł z tytułu sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą w formie indywidualnych gospodarstw rolnych korzysta z ww zwolnienia. Organ podatkowy zaznacza jednakże, iż Podatnik ustalając wyżej wymienioną kwotę powinien uwzględnić zarówno sprzedaż własną, jak i sprzedaż wykonywaną w imieniu zleceniodawcy i na tej podstawie ustalić termin, z jakim powstanie u niego obowiązek ewidencjonowania obrotów za pomocą kasy rejestrującej. W ocenie organu podatkowego Podatnik może także wprowadzić kasę rejestrującą przed upływem wyżej wymienionego terminu, zachowując prawo do ulgi na zakup kasy rejestrującej.

3)Czy podatnikowi z tytułu instalacji ww kasy przysługiwać będzie ulga na zakup kasy rejestrującej?

Zgodnie z art.111ust.4 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535) podatnicy, którzy rozpoczną ewidencjonowanie obrotu i kwot podatku należnego w obowiązujących terminach, mogą odliczyć od tego podatku kwotę wydatkowaną na zakup każdej z kas rejestrujących zgłoszonych na dzień rozpoczęcia (powstania obowiązku) ewidencjonowania w wysokości 50% jej ceny zakupu (bez podatku), nie więcej niż 2.500zł. Aby skorzystać z tego prawa podatnik musi spełnić warunki wynikające z rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2002r. w sprawie kas rejestrujących (Dz.U. Nr 234, poz. 1971 ze zm.) oraz z rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 lipca 2002r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunków stosowania tych kas przez podatników (Dz.U. Nr 108, poz. 948 ze zm.), czyli :a) zapłacić całą należność za nabycie kasy i posiadać dowód jej zapłatyb)przed terminem rozpoczęcia ewidencjonowania złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego pisemne oświadczenie o liczbie stanowisk kasowych w danym punkcie sprzedaży wraz podaniem adresu (miejsca), w którym działalność jest prowadzona (harmonogram instalacji kas rejestrujących)c) dokonać rejestracji kasy we właściwym miejscowo organie podatkowym w terminie 7 dni od dnia jej fiskalizacji (zawiadomienia o miejscu instalacji kasy rejestrującej)d) użytkować kasę zgodnie z odrębnymi przepisami.Jeżeli Podatnik spełni wyżej wymienione warunki przysługiwać mu będzie prawo do ulgi na zakup rejestrującej w wysokości 50% jej ceny zakupu (bez podatku), nie więcej niż 2.500zł.

Odpowiedzi na powyższe pytania organ podatkowy udzielił w oparciu o stan faktyczny przedstawiony przez Podatnika oraz w oparciu o przepisy prawne obowiązujące na dzień udzielenia niniejszej odpowiedzi.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj