Interpretacja Urzędu Skarbowego w Ostrowi Mazowieckiej
U.S./1416/PP/443-9/04
z 14 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
U.S./1416/PP/443-9/04
Data
2004.09.14



Autor
Urząd Skarbowy w Ostrowi Mazowieckiej


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy

Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania


Słowa kluczowe
akt notarialny
obowiązek podatkowy
podatek od towarów i usług
zakup gruntu
zaliczka


Pytanie podatnika
Czy wpłaty zaliczkowe uiszczone do dnia 31.03.2004 roku na poczet wartości gruntu podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług? Jeśli tak, to w którym miesiącu powstanie obowiązek podatkowy (w dniu wpłaty zaliczki czy w dniu przeniesienia własności)?


Podatnik w dniu 22.12.2003 roku zawarł z osobą fizyczną w formie aktu notarialnego umowę zobowiązującą do wybudowania budynku mieszkalnegooraz umowę sprzedaży – przedwstępną budynku wraz z gruntem. Osoba nabywająca budynek mieszkalny dokonywała wpłat w systemie ratalnym na poczet prowadzonej inwestycji zgodnie z ustalonym w w/w umowie przedwstępnej harmonogramem. Do dnia 1 maja 2004 roku (tj. termin ostatniej raty - 31.03.2004 r.) klient dokonał na rzecz Podatnika wpłat zaliczkowych odpowiadających części wartości budynku oraz części wartości gruntu. Wpłacone do 1 maja 2004 roku zaliczki stanowiły 91,5% wartości gruntu. Podatnik wystawiał na rzecz klienta faktury VAT na część dotyczącą wartości budynku doliczając podatek wg stawki obniżonej 7%, a na wpłaty dotyczące wartości gruntu wystawiane były oddzielne faktury bez podatku (adnotacje na fakturze: grunt nie podlega opodatkowaniu VAT na podstawie ustawy z dnia 08.01.1993 r.). W dniu 1 lipca 2004 roku został zawarty akt notarialny potwierdzający dokonanie sprzedaży wybudowanego budynku mieszkalnego wraz z gruntem.

W stanie prawnym obowiązującym do dnia 30 kwietnia 2004 roku zgodnie z ustawą z dnia 8 stycznia 1993 roku o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz.50 ze zm.) -przepisami art. 2 ust. 1 stanowiącego katalog czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów usług oraz art. 4 pkt 1 definiującego pojęcie towaru, grunt nie był towarem wobec czego jego sprzedaż nie podlegała opodatkowaniu tym podatkiem.

Zatem przepisy ustawy o podatku VAT oraz przepis zawarty w § 39 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 roku w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz.268 ze zm.) stanowiący, że jeżeli sprzedawca otrzymał przed wydaniem towaru jednorazowo lub w ratach co najmniej połowę ceny, jest obowiązany wystawić fakturę nie później niż siódmego dnia od dnia, w którym otrzymał od nabywcy kwotę wynoszącą co najmniej 50% ceny brutto towaru nie znajdował zastosowania do czynności wyłączonych spod działania powołanej ustawy. Stosownie natomiast do przepisów z art. 15 ust. 2a w/w ustawy w przypadku sprzedaży budynków lub budowli, z podstawy opodatkowania wyłącza się wartość gruntu.

W związku z powyższym do dnia 30 kwietnia 2004 roku, czyli do dnia obowiązywania ustawy z dnia 8 stycznia 1993 roku o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11 poz. 50 ze zm.), w przypadku sprzedaży przez Podatnika budynków i budowli z podstawy opodatkowania dotyczącej zaliczek wpłacanych przez klientów wyłączało się wartość gruntów.

Na podstawie art. 175 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535), z dniem 1 maja 2004 roku, utraciła moc ustawa z dnia 8 stycznia 1993 roku o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym.

Zgodnie z treścią art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług podlega opodatkowaniu między innymi odpłatna dostawa towarów na terytorium kraju, którymi zgodnie z art. 2 pkt 6 są również grunty. Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, co zostało zapisane w art. 7 ust. 1 ustawy. Stawka podatku od towarów i usług przy sprzedaży gruntu zależy od tego jaką stawką opodatkowana jest dostawa budynków lub budowli trwale związanych z gruntem. Związane jest to z przepisem art. 29 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług, z którego wynika, że w przypadku dostawy budynków, budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług w okresie od 1 maja 2004r. do 31 grudnia 2007r. stawkę 7% stosuje się do obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych.

Stosownie do art. 19 ust. 10 w/w ustawy, w przypadku dostawy towarów, której przedmiotem są lokale i budynki, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30 dnia, licząc od dnia wydania. Otrzymanie części zapłaty (ceny) lub części wkładu budowlanego i mieszkaniowego powoduje powstanie obowiązku podatkowego w tej części (art. 19 ust. 15 w/w ustawy).

W świetle powyższego, przeniesienie własności budynku mieszkalnego wraz z gruntem udokumentowane podpisaniem aktu notarialnego po dniu wejścia w życie nowej ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług, pomimo wcześniej otrzymanych należności (zaliczek), powoduje powstanie obowiązku podatkowego w momencie w którym nabywca mieszkania może nim rozporządzać jako właściciel. Ponieważ czynność dostawy towaru - ostateczne przeniesienie własności budynku wraz z przynależnym gruntem (podpisanie aktu notarialnego) - zostało dokonane po 1 maja, podlega ono opodatkowaniu według zasad określonych ustawą z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług, a obowiązek podatkowy powstaje z momentem, w którym nabywca mieszkania może nim rozporządzać jako właściciel czyli w chwili podpisania aktu notarialnego.

W świetle przytoczonych powyżej przepisów, odnosząc się do sytuacji przedstawionej w zapytaniu tut. Organ podatkowy stoi na stanowisku, iż Podatnik zobowiązany jest naliczyć i odprowadzić podatek o towarów i usług od całej wartości gruntu w miesiącu lipcu 2004 roku według stawki podatkowej właściwej dla tej nieruchomości. Nie ma znaczenia w opisanej sytuacji fakt, że część należności za grunt została przyjęta przed dniem 1 maja 2004 roku.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj