Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach
OG/005/ 115 /PP2/443/ 41 /2004
z 27 sierpnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
OG/005/ 115 /PP2/443/ 41 /2004
Data
2004.08.27



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Kielcach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług

Podatek od towarów i usług --> Zmiany w przepisach obowiązujących, przepisy przejściowe i końcowe --> Przepisy przejściowe i końcowe --> Licencje i sublicencje


Słowa kluczowe
import usług
licencja
reklama
reprezentacja
stawki podatku
zakładowy fundusz świadczeń socjalnych


Pytanie podatnika
1. Czy w związku z zakupem towarów takich jak: kawa, ciasto, alkohol, które nie są przeznaczone do przekazania w formie prezentów czy też darowizny (art. 7 ust. 2 i ust. 3 ustawy o VAT) przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego ?
2. Jaką stawką podatku VAT należy opodatkować przekazanie towarów na nagrody dla radiosłuchaczy w ramach organizowanych konkursów na antenie, a także nagród rozdawanych indywidualnym odbiorcom na festynach letnich ?
3. Jaką stawką podatku VAT należy opodatkować zakup licencji na audycje radiowe i programy muzyczne z Anglii i Niemiec ?
4. Czy odsetki od pożyczek z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT ?


Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach zgodnie z pismem Dyrektora Izby Skarbowej w Kielcach, znak: PP1-005-134/2004 z dnia 19.08.2004 r., stosownie do art. 14b § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) prostuje udzieloną odpowiedź w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego.

W art. 7 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) stwierdzono m.in., że odpłatną dostawę towarów stanowi również wszelkie przekazanie bez wynagrodzenia przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa (w szczególności darowizny) na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem – jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony od tych czynności w całości lub w części. Natomiast w art. 7 ust. 3 cyt. wyżej ustawy postanowiono, że unormowania tego nie stosuje się do przekazywanych prezentów o małej wartości i próbek, jeżeli ich przekazanie (wręczenie) wiązało się bezpośrednio z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem.

W związku z tym z tytułu zakupu towarów takich jak np. kawa, ciasto, alkohol, które nie są przeznaczone do przekazania w formie prezentów, czy też darowizny wynikających z w/w przepisów przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego, o ile spełnione są ogólne przesłanki wynikające z art. 86 i 88 ustawy. Zużycie tych towarów nie jest czynnością podlegającą opodatkowaniu w myśl art. 7 cyt. ustawy o VAT.

Natomiast przekazanie towarów na nagrody dla radiosłuchaczy w ramach organizowanych kursów na antenie, a także nagród rozdawanych indywidualnym odbiorcom na festynach letnich należy opodatkować właściwą stawką podatku VAT w zależności od rodzaju zakupionych towarów (nawet 0%, jeśli nagrodą będą książki).

Sprzedaż licencji na audycje radiowe i programy jest świadczeniem usług w rozumieniu art. 8 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT z dnia 11 marca 2004 r.

Zakup licencji na audycje radiowe i programy muzyczne z Anglii i Niemiec nie stanowi wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, a jest to import usług, o którym mowa w art. 2 pkt 9 ustawy o VAT z dnia 11 marca 2004 r.

W art. 2 pkt 9 zdefiniowano dla potrzeb ustawy o VAT pojęcie importu usług, którym jest świadczenie usług z tytułu wykonania, których podatnikiem jest usługobiorca usług, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4 tej ustawy. Zgodnie z tym ostatnim przepisem podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne będące usługobiorcami usług świadczonych przez podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania albo pobytu poza terytorium kraju (Polski).

Ponadto w art. 147 ustawy o VAT z dnia 11 marca 2004 r. postanowiono, że w okresie do 31 grudnia 2005 r. zwalnia się od podatku usługi udzielania licencji i sublicencji, inne niż wymienione w art. 4 pkt 2 lit. c i lit. e ustawy, o której mowa w art. 175, udzielone na podstawie umów zawartych przed dniem wejścia w życie ustawy bez uwzględnienia zmian tych umów dokonanych po tym dniu. Przepis ten stosuje się pod warunkiem, że umowy te zostały zarejestrowane w urzędzie skarbowym przed dniem 14 maja 2004 r.

W związku z powyższym, jeśli usługi udzielenia licencji zostały dokonane na podstawie umów zawartych przez „Radio Kielce” S.A. przed dniem wejścia w życie ustawy o VAT z dnia 11 marca 2004 r. i zarejestrowanych w urzędzie skarbowym przed dniem 14 maja 2004 r., to usługi te będą zwolnione od podatku.

Odsetki od pożyczek z ZFŚS nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług - zgodnie z art. 5 cyt. wyżej ustawy z dnia 11 marca 2004 r.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj