Interpretacja Urzędu Skarbowego w Dębicy
PO.V/413-19/04
z 24 czerwca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PO.V/413-19/04
Data
2004.06.24



Autor
Urząd Skarbowy w Dębicy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
akredytacja
placówka oświatowa
umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania
usługi edukacyjne


Pytanie podatnika
Czy wynagrodzenie nauczyciela - obywatela Wielkiej Brytanii - wypłacone mu przez placówkę kursową korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego, o którym mowa w art. 20 umowy w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu?


W odpowiedzi na zapytanie z dnia 10.05.2004 r. skierowane do Urzędu Skarbowego w Krośnie (data wpływu do tut. Urzędu 24.05.2004 r.), na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Dębicy informuje o zakresie stosowania przepisów podatkowych w przedstawionym stanie faktycznym:

Zgodnie z zapisem art. 20 ust. 1 umowy między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Północnej Irlandii w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu w zakresie podatków od dochodu i zysków majątkowych, podpisanej w Londynie dnia 16.12.1976 r. (Dz. U. z 1978 r. Nr 7, poz. 20) osoba fizyczna, która na zaproszenie uniwersytetu, szkoły pomaturalnej, szkoły lub innej podobnej uznanej placówki oświatowej w jednym z Umawiających się Państwie przebywa w tym Umawiającym się Państwie wyłącznie w celu nauczania w takiej placówce oświatowej lub prowadzenia tam prac badawczych i która ma lub bezpośrednio przed przybyciem miała miejsce zamieszkania w drugim Umawiającym się Państwie, będzie zwolniona od podatku w pierwszym wymienionym Umawiającym się Państwie, jeżeli chodzi o wynagrodzenie za takie nauczanie lub prowadzenie prac badawczych, przez okres nieprzekraczający dwu lat od dnia jej przybycia do tego Państwa.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie określa, co to jest „uznana placówka oświatowa”, nie mówi nic o tym też umowa w sprawie unikania podwójnego opodatkowania. W oparciu o pismo Kuratorium Oświaty z Rzeszowa nr WNPU.450/23/2004 ustalono, iż obecnie nie ma innych form „uznawalności” placówek poza systemem akredytacji, który został wprowadzony z dniem 1.01.2004 r. Jak wynika z tego pisma, pana placówka nie złożyła wniosku o akredytację. Pan prowadząc S., które jest placówką niepubliczną kształcenia ustawicznego w formach pozaszkolnych i nie posiada statusu szkoły (jest to placówka kursowa) nie wystąpił z wnioskiem o akredytację, co po wejściu w życie rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 20.12.2003 r. w sprawie akredytacji placówek i ośrodków prowadzących kształcenie ustawiczne w formach pozaszkolnych (Dz. U. Nr 227, poz. 2247) jest warunkiem koniecznym, by prowadzone przez pana S. można zaliczyć do uznanych placówek oświatowych.

Na podstawie § 16 powołanego wyżej rozporządzenia kurator oświaty wydaje decyzję o przyznaniu lub odmowie przyznania placówce akredytacji, uwzględniając ocenę, o której mowa w § 12 ust. 1 rozporządzenia oraz wyniki nadzoru pedagogicznego sprawowanego nad placówką. Tym samym pana S. nie mając akredytacji, a więc uwierzytelnienia prowadzonej działalności w zakresie kursów języków obcych, w ocenie Urzędu nie może korzystać ze zwolnienia, jakie przysługuje uznanym placówkom oświatowym. Akredytacja, o której jest mowa powyżej jest jedynym wyznacznikiem uznawalności, o której mowa w art. 20 umowy powołanej na wstępie.

Do momentu wejścia w życie rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 20.12.2003 r. wystarczającym kryterium było posiadanie wpisu do ewidencji prowadzonej przez Kuratora Oświaty właściwego dla siedziby placówki, po spełnieniu przez nią szeregu warunków wymaganych dla utworzenia placówki oświatowej. Od dnia 1.01.1999 r. ewidencję szkół i placówek oświatowych prowadzą organy samorządu terytorialnego.

W aktualnym stanie prawnym wypłacone przez pana wynagrodzenie z tytułu umowy o dzieło zawartej z obywatelem Wielkiej Brytanii podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym zgodnie z art. 29 i art. 41 ust. 4 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.).

Reasumując Naczelnik Urzędu Skarbowego nie potwierdza pana stanowiska w niniejszej sprawie i informuje, że wynagrodzenie wypłacane przez pana obywatelowi Wielkiej Brytanii nie korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych, o którym mowa w art. 20 powołanej wyżej umowy z Wielką Brytanią.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj