Interpretacja Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu
IIIMUS.WD/423/61/04
z 9 sierpnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
IIIMUS.WD/423/61/04
Data
2004.08.09



Autor
Trzeci Mazowiecki Urząd Skarbowy w Radomiu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
kara umowna
koszty uzyskania przychodów


Pytanie podatnika
Czy kary umowne za nie zrealizowanie przez odbiorcę-zgodnie z przyjętymi w umowie ustaleniami - określonego wartościowo pułapu zamówień można uznać za koszt uzyskania przychodu


Spółka przedstawiła następujący stan faktyczny:
- w ramach prowadzonej działalności produkcyjnej, nabywa różnego rodzaju elementy plastikowe oraz elementy opakowań do produkowanych przez siebie wyrobów,
- z jednym z dostawców przedmiotowych elementów Spółka zawarła porozumienie handlowe na mocy, którego zobowiązała się do złożenia określonego /wartościowo/ pułapu zamówień.
W celu zaspokojenia zapotrzebowania Spółki dostawca ten dokonał wydatków inwestycyjnych,
- z uwagi na szereg okoliczności, w tym spadek popytu na wyroby Spółki, złożone zamówienia nie osiągnęły wartości zakładanego pułapu i spółka, stosownie do przyjętych ustaleń, została obciążona karą umowną.

Biorąc pod uwagę stan faktyczny przedstawiony w piśmie przez spółkę, wyjaśniam, że zagadnienie kosztów reguluje art. 15 i art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych /jedn. tekst Dz. U. z 2000 r. Nr 54 poz. 654 ze zm./ Ww. ustawa w art. 15 definiuje pojęcie kosztów uzyskania określając je jako koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów - zatem tak sformułowane pojęcie wskazuje na możliwość elastycznego stosowania tego przepisu w zależności od okoliczności faktycznych sprawy. Natomiast w art. 16 ust. 1 ustawodawca zawarł listę wyłączeń kosztów nie mogących stanowić kosztów uzyskania przychodów, wśród których w pkt 22 cyt. artykułu wskazano określone rodzaje odszkodowań i kar umownych a mianowicie kary umowne i odszkodowania:
-z tytułu wad dostarczonych towarów, wykonanych robót i usług,
-z tytułu zwłoki w dostarczeniu towaru wolnego od wad,
-z tytułu zwłoki w usunięciu wad towarów albo wykonanych robót i usług.

Unormowania zawarte w powyższych przepisach podatkowych stanowią, że kary umowne i odszkodowania związane z prowadzoną działalnością, co do zasady, są kosztem uzyskania przychodu, z wyjątkiem kar umownych i odszkodowań z określonych w art. 16 ust. 1 pkt 22 ustawy.

W świetle obowiązujących przepisów, kary umowne za nie zrealizowanie przez odbiorcę-zgodnie z przyjętymi w umowie ustaleniami-określonego wartościowo pułapu zamówień, nie są wymienione w art. 16 ust. 1 pkt 22 przedmiotowej ustawy jako wydatki nie będące kosztem uzyskania przychodu.

W związku z powyższym, stanowisko spółki zawarte w przedmiotowym piśmie jest prawidłowe, ponieważ spółka na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, będzie mogła zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów zapłaconą karę, po spełnieniu warunku, że będą to koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów oraz że pomiędzy tymi wydatkami, a osiągniętym przychodem zachodzi związek przyczynowy a wydatek ten ma lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj