Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Górna
III/448-95/04/JM
z 3 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
III/448-95/04/JM
Data
2004.09.03



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź-Górna


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Obowiązek podatkowy w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów i w wewnatrzwspólnotowym nabyciu towarów

Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług --> Miejsce świadczenia usług

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki


Słowa kluczowe
miejsce
miejsce wykonywania
miejsce wykonywania czynności
nabycie
nabycie wewnątrzwspólnotowe
nieodpłatne nabycie
obowiązek
obowiązek podatkowy


Pytanie podatnika
  1. Miejsce opodatkowania prowizji otrzymywanej od podatników podatku VAT z krajów Unii Europejskiej z tytułu wykonywania usług pośrednictwa związanych z transakcjami sprzedaży produktów;
  2. Obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów oraz prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony w związku z wymienionym nabyciem;
  3. Czy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług – nieodpłatne otrzymanie od podatnikaz terytorium Wspólnoty części zamiennych do napraw gwarancyjnych opodatkowanych oraz, czy w wymienionej sytuacji, podatnik ma prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony, jeżeli przedmiotowe nabycie nie stanowi kosztów uzyskania przychodów, o których mowa w art. 88 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535).


Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź–Górna, w odpowiedzi na pismo z dnia 3 sierpnia 2004 r. dotyczące informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w następujących kwestiach:

1. Miejsca opodatkowania prowizji otrzymywanej od podatników podatku VAT z krajów Unii Europejskiej z tytułu wykonywania usług pośrednictwa związanych z transakcjami sprzedaży produktów;

2. Obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów oraz prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony w związku z wymienionym nabyciem;

3. Udzielenia odpowiedzi, czy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług – nieodpłatne otrzymanie od podatnika z terytorium Wspólnoty części zamiennych do napraw gwarancyjnych opodatkowanych oraz, czy w wymienionej sytuacji, podatnik ma prawo do obniżenia podatku należnegoo podatek naliczony, jeżeli przedmiotowe nabycie nie stanowi kosztów uzyskania przychodów, o których mowa w art. 88 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535),

po sprawdzeniu, że spełnione zostały warunki określone w art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) informuje, co następuje:

Ad. 1 Z nadesłanego pisma wynika, że podatnik zajmuje się promowaniem sprzedaży wyrobów włoskiego producenta na terenie Polski, tj. wyszukuje odbiorców wyżej wymienionych towarów, przekazuje zamówienia producentowi, informuje go o sytuacji finansowej klienta oraz pomaga w odzyskaniu należności, za co otrzymuje honorarium w formie prowizji od wszystkich transakcji sprzedaży produktów dokonywanych przez producenta, a związanych z usługami pośrednictwa świadczonymi przez podatnika. Podatnik informuje również, że nabywca wymienionej usługi podał podatnikowi numer NIP, pod którym jest zidentyfikowany, jako podatnik we Włoszech.

W celu ustalenia, w jaki sposób opodatkowane są usługi, należy zidentyfikować miejsce świadczenia tych usług w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535). W zależności od rozstrzygnięcia powyższego zagadnienia, obowiązywać będą albo krajowe rozliczenia VAT, albo zasady obowiązujące w kraju, który zostanie ustalony jako miejsce świadczenia usługi. Podatnika mogą też nie dotyczyć obowiązki w zakresie rozliczania podatku należnego z tytułu świadczonej usługi (obowiązek ciąży na nabywcy).

Ogólna zasada dotycząca miejsca świadczenia usług, określona została w art. 27 ust. 1 wyżej cytowanej ustawy o VAT zgodnie z którym, w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi – miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności – miejsce stałego zamieszkania z zastrzeżeniem ust. 2 – 6 i art. 28. W przypadku usług wykonywanych przez pośredników, działających w imieniu i na rzecz osób trzecich, związanych bezpośrednio z dostawą towarów, miejscem świadczenia tych usług – zgodnie z przepisem § 4 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) - jest miejsce dokonania dostawy towarów, z zastrzeżeniem ust. 2. Z przepisu § 4 ust. 2 wynika, że w przypadku, gdy nabywca usługi podał dla tej czynności numer pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku zgodnie z art. 97 ust. 10 i 11 ustawy, lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego, na którym zgodniez ust. 1 ma miejsce świadczenia usługa – miejscem świadczenia usługi jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy ten numer. W myśl regulacji § 4 ust. 3 rozporządzenia – w przypadku, gdy nabywca usługi, o której mowa w ust. 1 podał dla tej czynności świadczącemu usługę numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju, przepis ust. 2 stosuje się pod warunkiem wykazania tego numeru na fakturze dokumentującej wykonanie tej czynności. W związku z powyższym, jeżeli wykonywane usługi pośrednictwa stanowią usługi, o których mowa w § 4 wyżej cytowanego rozporządzenia – przy zachowaniu warunków, o których mowa w wymienionym przepisie – miejscem świadczenia usług są Włochy, a zobowiązanym do rozliczania VAT z powyższego tytułu jest podatnik włoski.

Rozważając natomiast zakwalifikowanie przez Stronę do usług pośrednictwa „pomocy w odzyskiwaniu należności”, tutejszy Organ informuje, że organem uprawnionym do klasyfikacji usług na podstawie przepisów o statystyce publicznej jest wyłącznie Ośrodek Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi, ul. Suwalska 29, 93-176 Łódź.

Ad. 2 W przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, obowiązek podatkowy powstaje 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru będącego przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia ... (art. 20 ust. 5 cytowanej ustawy o VAT), jednakże w przypadku, gdy przed terminem, o którym mowa w ust. 5, podatnik podatku od wartości dodanej wystawił fakturę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury (art. 20 ust. 6 ustawy).

Zgodnie z art. 86 ust. 10 pkt 2 ustawy - prawo do obniżenia kwoty podatku należnego w przypadkach, o których mowa w ust. 2 pkt 4, powstaje w rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek w podatku należnym u nabywcy, odpowiednio od importu usług lub wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, lub od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca.

Wobec powyższego, stanowisko podatnika w przedmiotowej kwestii, zawarte w nadesłanym piśmie – jest prawidłowe.

Ad. 3 Nieodpłatne otrzymanie materiałów od dostawcy zagranicznego nie mieści się w zakresie stosowania ustawy o podatku od towarów i usług. Przedmiotowa czynność nie stanowi wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, podlegającego opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 4 cytowanej ustawy. Stosownie bowiem do wyżej wymienionego przepisu – opodatkowaniu podatkiem VAT podlega wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju.

Z przepisu art. 86 ust. 2 pkt 4 wynika, że kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3 – 7, kwota podatku należnego od importu usług, kwota podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca oraz kwota podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

Ponieważ, nieodpłatne otrzymanie materiałów od dostawcy zagranicznego nie stanowi wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów – nie wystąpi podatek należny, a w konsekwencji również podatek naliczony, który Spółka mogłaby odliczyć, jako związany ze sprzedażą opodatkowaną.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj