Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach
OG/005/229/PDI/2004
z 24 sierpnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
OG/005/229/PDI/2004
Data
2004.08.24


Referencje


Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Kielcach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności gospodarczej

Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Zasady ogólne --> Moment powstania obowiązku podatkowego

Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania


Słowa kluczowe
apteka
moment powstania obowiązku podatkowego
moment powstania przychodów
przychody należne
refundacja ceny leków


Pytanie podatnika
W jakiej kwocie powstaje przychód w świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z otrzymanej refundacji z NFZ za leki sprzedawane pacjentom, jeżeli prowadzący aptekę jest podatnikiem VAT ?
Kiedy i w jaki sposób rozliczać podatek VAT wykazany w rachunkach refundacyjnych składanych do NFZ w świetle ustawy o VAT ?


Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach, działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zmianami) w związku z zapytaniem zawartym w piśmie z dnia 26-07-2004 r., w sprawie rozliczenia VAT wykazanych w rachunkach refundacyjnych składanych do NFZ w świetle ustawy o podatku od towarów i usług oraz w kwestii uzyskania przychodu w świetle przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu otrzymanej refundacji z NFZ za sprzedane leki, wyjaśnia:

1. W zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych:

Stosownie do art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. Nr 14 z 2000 r., poz. 176 ze zmianami) za przychody z działalności gospodarczej, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Jednocześnie w myśl art. 14 ust. 2 pkt 2 w/w ustawy przychodem z działalności gospodarczej są również dotacje, subwencje, dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia otrzymane na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków, z wyjątkiem, gdy przychody te są związane z otrzymaniem, zakupem albo wytworzeniem we własnym zakresie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, od których, zgodnie z art. 22a-22o, dokonuje się odpisów amortyzacyjnych.

Ze złożonego do tut. Urzędu zapytania wynika, iż prowadzi Pani działalność gospodarczą – aptekę - z tytułu sprzedanych pacjentom leków otrzymuje refundację ceny tych leków z Narodowego Funduszu Zdrowia.

Mając na uwadze powołane powyżej przepisy dotyczące podatku dochodowego przychodem z tyt. prowadzonej apteki są kwoty należne ze sprzedaży leków lub materiałów medycznych, z wyjątkiem tej części, która jest refundowana. Przychodem apteki są zatem faktycznie osiągnięte utargi dzienne (netto) z tytułu sprzedaży leków i materiałów medycznych oraz kwoty otrzymanej refundacji (netto) ceny leku lub materiału medycznego wydawanego ubezpieczonemu bezpłatnie, za opłatą ryczałtową lub za częściową odpłatnością. Przy czym za dzień uzyskania przychodu, w przypadku refundacji uznaje się dzień, w którym podatnik uzyskał dopłatę – Naczelnik tut. Urzędu nadmienia, że stanowisko to jest zbieżne ze stanowiskiem zaprezentowanym przez Ministerstwo Finansów w piśmie z dnia 05-02-1999 r., nr PB 2/AŁ-0059/99.

Reasumując powyższe tut. Urząd przychyla się do zajętego przez Panią stanowiska.

2. W zakresie podatku od towarów i usług:

Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), podstawą opodatkowania jest obrót. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży (łącznie z kwotą dotacji) pomniejszona o kwotę należnego podatku.

Jednak art. 19 ust. 21 cytowanej ustawy z dnia 11.03.2004 r. wskazuje, iż w odniesieniu do należnych na podstawie odrębnych przepisów dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze ustanawia się szczególny moment powstania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług z tytułu należnych dotacji powstaje z chwilą uznania rachunku bankowego podatnika.

Jeżeli zatem sprzedaż (objęta refundacją) została wykonana w maju, obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług z tytułu jej wykonania powstał na zasadach określonych art. 19 ust. 1 w/w cyt. ustawy, ale tylko od części należności pomniejszonej o kwotę refundacji. Od pozostałej części należności odpowiadającej kwocie refundacji, która dotyczy tej sprzedaży, obowiązek podatkowy powstanie w rozliczeniu za miesiąc, w którym zostanie uznany rachunek bankowy podatnika należną kwotą refundacji do tej sprzedaży – zgodnie z art. 19 ust. 21 w/w ustawy z dnia 11 marca 2004 r.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj