Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB2/436-152/13-4/MZ
z 5 czerwca 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 14.03.2013 r. (data wpływu 15.03.2013 r.) uzupełnionym na wezwanie z dnia 17.05.2013 r. Nr IPPB2/436-152/13-2/MZ (data nadania 17.05.2013 r., data doręczenia 21.05.2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie zachowania prawa do ulgi określonej w art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 15.03.2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie zachowania prawa do ulgi określonej w art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn.


W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.


Postanowieniem Sądu 4 stycznia 2013 r. Wnioskodawca nabył nieruchomość gruntową zabudowaną budynkiem mieszkalnym jako jedyny spadkobierca ustawowy, zaliczony do I grupy podatkowej. Spadek odziedziczył po rodzicach, którzy zmarli: ojciec – w lutym 1984 r., matka – w lutym 2006 r.

Zeznanie podatkowe SD-3 Wnioskodawca złożył do Urzędu Skarbowego 4 lutego 2013 r. Decyzjami z dnia 12.03.2013 r. Naczelnika Urzędu Skarbowego wymiar podatku został ustalony z uwzględnieniem ulgi przysługującej z mocy art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn, w brzmieniu obowiązującym do końca 2006 r. W złożonym oświadczeniu Wnioskodawca zobowiązał się, że „będę zamieszkiwać w nabytym lokalu lub budynku przez 5 lat od dnia złożenia zeznania podatkowego”. W odziedziczonym budynku Wnioskodawca mieszka od wielu lat i zamierza mieszkać nadal. W najbliższej przyszłości chciałby jednak przekazać nieruchomość w formie darowizny swoim małoletnim dzieciom, których jest przedstawicielem ustawowym. Przekazanie darowizny - za zgodą Sądu Rejonowego, Wydział Rodzinny i Nieletnich – nastąpiłoby przy jednoczesnym ustanowieniu dożywotniej służebności mieszkania na rzecz Wnioskodawcy.


Pismem z dnia 17.05.2013 r. Nr IPPB2/436-152/13-2/MZ wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku poprzez:

  • Uzupełnienie wniosku o brakujący podpis w poz. 73 wniosku ORD-IN(4).


Uzupełnienia podpisu można dokonać poprzez złożenie podpisanego wniosku w tym samym zakresie zaznaczając we wniosku ORD-IN w części A.2 pkt 9 opcję 2 „uzupełnienie wniosku”.

Wnioskodawca uzupełnił wniosek w terminie.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy dokonanie darowizny odziedziczonej nieruchomości na rzecz małoletnich dzieci przed upływem 5 lat od dnia złożenia zeznania podatkowego, przy jednoczesnym zamieszkiwaniu w budynku, będzie traktowane jako niedotrzymanie warunków określonych w art. 16 ust. 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn, (w szczególności pkt 5 lit. a) w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006 r. (Dz. U. z 2004 r., Nr 142, poz. 1514 z późn. zm.) i tym samym, ulga podatkowa zostanie utracona?


Zdaniem Wnioskodawcy, w myśl art. 924 Kodeksu cywilnego spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy, natomiast spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku (art. 925 Kodeksu cywilnego). Oznacza to, iż dniem nabycia spadku jest data śmierci spadkodawcy. Natomiast, zgodnie z art. 1025 § 1 Kodeksu cywilnego, prawomocne postanowienie sądu o nabyciu spadku potwierdza jedynie prawo spadkobiercy do tego spadku od momentu jego otwarcia.

Wnioskodawcy rodzice zmarli: ojciec – w lutym 1984 r., matka – w lutym 2006 r.

Powyższe oznacza wiec, że w analizowanej sprawie będą miały zastosowanie przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006 r.

Zgodnie bowiem z treścią art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku od spadków i darowizn oraz ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 222, poz. 1629) do nabycia własności rzeczy lub praw majątkowych, które nastąpiło przed dniem 1 stycznia 2007 r., stosuje się przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn w brzmieniu obowiązującym na dzień 31 grudnia 2006 r.


W Dz. U. z 2004 r., Nr 142, poz. 1514 z późn. zm., art. 16 ust. 2 brzmiał:

Ulga, o której mowa w ust. 1, przysługuje osobom, które łącznie spełniają następujące warunki:


  1. spełniają wymogi określone w art. 4 ust. 4;
  2. nie są właścicielami innego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość bądź będąc nimi przeniosą własność budynku lub lokalu na rzecz zstępnych, Skarbu Państwa lub gminy;
  3. nie dysponują spółdzielczym lokatorskim prawem do lokalu lub nie są właścicielami spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego oraz wynikających z przydziału spółdzielni mieszkaniowych: prawa do domu jednorodzinnego lub prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym, a w razie dysponowania tymi prawami przekażą je zstępnym lub przekażą do dyspozycji spółdzielni, w terminie 3 miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego;
  4. nie są najemcami lokalu lub budynku lub będąc nimi rozwiążą umowę najmu;
  5. będą zamieszkiwać w nabytym lokalu lub budynku przez 5 lat:
    1. od dnia złożenia zeznania podatkowego – jeżeli w chwili złożenia zeznania nabywca mieszka w nabytym lokalu lub budynku,
    2. od dnia zamieszkania w nabytym lokalu lub budynku – jeżeli nabywca zamieszka w ciągu roku od dnia złożenia zeznania podatkowego.


Wnioskodawca uważa, że wszystkie powyższe przesłanki uprawniające do ulgi zostaną zachowane w przypadku jego dalszego zamieszkiwania w nabytym drogą dziedziczenia budynku.


Interpretację swoją Wnioskodawca wywodzi stąd, że dopiero nowela ustawy podatku od spadków i darowizn obowiązująca od 1 stycznia 2007 r. oprócz wymogu zamieszkiwania w nabytym lokalu mieszkalnym przez okres 5 lat, nałożyła na obdarowanego również obowiązek posiadania zameldowania w tym konkretnym lokalu na pobyt stały oraz utrzymania tytułu prawnego do nabytego, np. tytułem dziedziczenia lokalu przez okres 5 lat. Ustawodawca nie przewidział takiego obowiązku w stosunku do nabycia rzeczy lub praw majątkowych, które miało miejsce do dnia 31 grudnia 2006 r.

Wnioskodawca uważa zatem, że fakt przekazania nieruchomości gruntowej zabudowanej budynkiem mieszkalnym darowizną na rzecz jego zstępnych przed upływem 5-letniego okresu od dnia złożenia zeznania podatkowego – na gruncie przepisów obowiązujących do 31 grudnia 2006 r. – nie powinien pozbawiać Wnioskodawcę prawa do ulgi określonej w art. 16 ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn, ponieważ będzie w budynku nadal zamieszkiwał.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj