Interpretacja Trzeciego Urzędu Skarbowego w Lublinie
P-2-443/70/04
z 2 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
P-2-443/70/04
Data
2004.09.02



Autor
Trzeci Urząd Skarbowy w Lublinie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki


Słowa kluczowe
usługi protetyczne


Pytanie podatnika
Zgodnie z art. 14 par. 5 Ordynacji podatkowej zwracam się z zapytaniem dotyczącym ustawy VAT.Czy lekarz stomatolog, który kupuje u protetyka protezy zębów, a następnie zakłada je i odsprzedaje pacjentom, w momencie przekroczenia obrotu 10.000,- EURO staje się podatnikiem VAT?Moim zdaniem czynności związane z protezami i sprzedażą protez zębów nie można wiązać z usługami objętymi podkategorią 85.13.12 – usługi stomatologiczne pozostałe, ponieważ gdyby tak było technik protetyk również sprzedawałby protezy dentystyczne stosując tą wykładnię. Tymczasem protezy zębów klasyfikuje się pod symbolem 33.10.17 i opodatkowane są 7% VAT.Stomatolog leczy zęby i odsprzedaje protezy. Wykonuje więc w świetle ustawy VAT jednocześnie i czynności zwolnione od podatku i opodatkowane dlatego w momencie przekroczenia np. W ub. Roku obrotu 10.000,- EURO staje się podatnikiem VAT. Musi prowadzić ewidencję VAT i składać deklaracje.Konkludując uważam, że obrót polegający na sprzedaży protez zębów – w świetle prawa o podatku od towarów i usług – należy do czynności opodatkowanych bez względu na to kto go dokonuje.Proszę o ustosunkowanie się do mojej opinii, którą również podziela doradca podatkowy z Bytomia.


Na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) w odpowiedzi na Pani pismo z dnia 19.07.2004r. (data wpływu do Tut. Urzędu 19.08.2004 r.) informuję, że podzielam Pani stanowisko w sprawie. Kwestia opodatkowania czynności stosowną stawką VAT zależy od rodzaju tej czynności, jej zaklasyfikowania do właściwej grupy przez powołane do tego organy, a nie od podmiotu, który ją wykonuje. Fakt, iż świadcząc usługi stomatologiczne nabywa Pani protezy dentystyczne, a następnie odsprzedaje je klientom nie powoduje zmiany ich zaklasyfikowania, a co za tym idzie – zmiany stawki podatku VAT. Protezy zębowe zaklasyfikowane wg PKWiU do grupy 33.10.17 opodatkowane są preferencyjną stawką VAT w wysokości 7% zgodnie z załącznikiem Nr 3 do ustawy o podatku VAT – poz. 101 – „sztuczne stawy, aparaty i protezy ortopedyczne, sztuczne zęby, protezy dentystyczne, protezy innych części ciała gdzie indziej nie sklasyfikowane”. Natomiast usługi stomatologiczne pozostałe – objęte podkategorią PKWiU 85.13.12 zwolnione z podatku VAT – dotyczą wyłącznie usług stomatologii ogólnej (tj. usług w zakresie diagnozy i leczenia chorób zębów lub zmian w jamie ustnej) i nie zawierają w swym zakresie dostawy towarów (np. protez).

Natomiast zgodnie z art.113 ust. 1 w związku z art. 168 ust. 3 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10 000 euro, przy czym do obliczenia wartości sprzedaży opodatkowanej, o której mowa w art. 113, za rok 2003 oraz za okres od 1 stycznia do 30 kwietnia 2004 r. przyjmuje się wartość sprzedaży towarów w rozumieniu art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.).

Podatnik zwolniony podmiotowo, korzysta z tego zwolnienia w myśl art. 113 ust. 5 do momentu, gdy wartość sprzedaży przekroczy kwotę 10 000 euro (tj. w 2003 r. 40.900,- zł, w 2004 r. 45.700,- zł).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj