Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Radomiu
US-24/2150/415/40/2004
z 30 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US-24/2150/415/40/2004
Data
2004.09.30



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Radomiu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności gospodarczej


Słowa kluczowe
budynek usługowy
działalność gospodarcza
przychód
sprzedaż majątku
sprzedaż nieruchomości
środek trwały
użytkowanie wieczyste


Pytanie podatnika
Pytanie dotyczy kwestii, opodatkowania przychodów ze sprzedaży nieruchomości wykorzystywanej w prowadzonej działalności gospodarczej.


Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż dwaj wspólnicy spółki jawnej na zasadach współwłasności łącznej nabyli przed trzema laty nieruchomość na cele związane z działalnością gospodarczą prowadzoną w formie spółki cywilnej, obecnie spółki jawnej. Nieruchomość obejmuje wieczyste użytkowanie gruntu oraz własność budynku administracyjno-magazynowo-usługowego. Nieruchomość ta została wpisana do ewidencji środków trwałych i służyła działalności gospodarczej. Obecnie wspólnicy planują sprzedaż tej nieruchomości (przed upływem 5 lat od nabycia) i zakup innej. Spółka w 2004r. opodatkowana jest na zasadach ogólnych.

Pytanie dotyczy kwestii, opodatkowania przychodów ze sprzedaży nieruchomości wykorzystywanej w prowadzonej działalności gospodarczej. Podatnicy uważają, iż sprzedaż ta winna być opodatkowana ryczałtem w wysokości 10 % uzyskanego przychodu (art. 28 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Zgodnie z przepisem art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) i c) ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14, poz. 176 ze zm.), odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, prawa użytkowania wieczystego gruntów jest źródłem przychodów, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) – przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie. Powyższego przepisu nie stosuje się do odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, z zastrzeżeniem art. 10 ust. 3, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności, i dniem ich odpłatnego zbycia nie upłynęło 6 lat (art. 10 ust. 2 pkt 3 w/w ustawy).

Natomiast w myśl wskazanego przepisu art. 14 ust. 2 pkt 1 przychodem z działalności gospodarczej są przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej składników majątku będących:
a) środkami trwałymi,
b) składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g nie przekracza 1.500 zł,
c) wartościami niematerialnymi i prawnymi,
- ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (...) przy określeniu wysokości przychodów przepisy ust. 1 i art. 19 stosuje się odpowiednio.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż jesteście Państwo współwłaścicielami nieruchomości składającej się z prawa wieczystego użytkowania gruntu oraz z wniesionego na niej budynku administracyjno – magazynowo – usługowego. Nieruchomość ta jest ujęta w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych spółki, i jest składnikiem majątku wykorzystywanym w działalności gospodarczej.

Tak więc przychód ze sprzedaży przedmiotowej nieruchomości będzie stanowił przychód z działalności gospodarczej zgodnie z w/w art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy. W przedmiotowej sprawie ma bowiem zastosowanie wyłączenie określone w art. 10 ust. 2 pkt 3 w/w ustawy, zgodnie, z którym odpłatne zbycie składnika wykorzystywanego na potrzeby związane z działalnością gospodarczą nie stanowi źródła przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) i c) podlegającego opodatkowaniu 10% zryczałtowanym podatkiem określonym w art. 28 ustawy.

Opodatkowaniu podlega dochód uzyskany ze sprzedaży środka trwałego ustalony zgodnie z art. 24 ust. 2 w/w ustawy.

Przychodem ze sprzedaży nieruchomości jest jej wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty zbycia (art. 19 ustawy). Natomiast dochodem z odpłatnego zbycia składników majątku trwałego związanego z prowadzoną działalnością jest różnica pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia, a ich wartością początkową wykazaną w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych powiększona o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, dokonanych od tych środków trwałych (art. 24 ust.2 w/w ustawy).

Dochód ze sprzedaży nieruchomości wykorzystywanej w prowadzonej działalności gospodarczej winien być wykazany w miesiącu uzyskania przychodu w deklaracji PIT-5 łącznie z dochodami z działalności gospodarczej i opodatkowany według obowiązującej skali podatkowej.

Reasumując, wspólnicy spółki jawnej zamierzają dokonać sprzedaży nieruchomości będącej środkiem trwałym i wykorzystywanej w prowadzonej działalności. Zgodnie z przepisem art. 14 ust. 2 pkt 1 przychód z tego tytułu stanowi przychód z działalności gospodarczej i podlega opodatkowaniu według skali podatkowej zawartej w art. 27ust. 1ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj