Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Szczecinie
DM/436-2/D/04
z 30 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
DM/436-2/D/04
Data
2004.09.30



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Szczecinie


Temat
Podatek od spadków i darowizn --> Wysokość podatku --> Nabycie budynku mieszkalnego


Słowa kluczowe
darowizna
przeniesienie prawa własności
tytuł prawny
udział
ulga mieszkaniowa
umowa przedwstępna


Pytanie podatnika
1. Czy podatnik zobowiązany jest do zapłaty podatku od spadków i darowizn, oraz czy może skorzystać z ulgi w tym podatku, zgodnie z którą nie wlicza się do podstawy opodatkowania wartość darowanego lokalu mieszkalnego, do łącznej wysokości nie przekraczającej 110 m kw. powierzchni użytkowej lokalu (przedmiotowy lokal ma powierzchnię użytkową 137,70 m kw. - przedmiotem darowizny jest 103,28 m kw).?
2. Czy podatnik, który zawarł przedwstępną umowę kupna lokalu mieszklanego, może od razu przenieść własność przedmiotowego lokalu na rzecz córki, czy też najpierw musi być przeniesienie własności lokalu na podatnika i dopiero podatnik może przekać lokal mieszkalny w drodze darowizny na rzecz córki?


Wnosząca zapytanie przedstawiła stan faktyczny, z którego wynika, iż w roku 2003 zawarła przedwstępną umowę sprzedaży z developerem na podstawie której, ma nabyć udział do 75/100 części w lokalu mieszkalnym o powierzchni 137,7 m2.

Przeniesienie własności lokalu ma nastąpić we wrześniu 2004 r. Nabyty udział w mieszkaniu ma zostać przekazany córce w drodze darowizny. Córka będzie mieszkać w tym lokalu, nie jest właścicielem innego budynku lub lokalu mieszkalnego, nie dysponuje spółdzielczym prawem do lokalu mieszkalnego, ani nie jest najemcą lokalu lub budynku.

Na tle takich okoliczności faktycznych podatniczka formułuje stanowisko, iż:

  • obowiązek podatkowy w przedmiotowej sprawie nie powstanie, bowiem przedmiotem darowizny są 103,28 m2 powierzchni lokalu mieszkalnego,
  • własność mieszkania może być przeniesiona na córkę bez konieczności zawierania umowy z developerem.

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Szczecinie stwierdza, iż stanowisko to jest nieprawidłowe.

Do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie normy prawa podatkowego zawarte w art. 16 ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn (tekst jedn.: Dz. U. z 1997 r. Nr 16, poz. 89 ze zm.).

Zastosowanie powołanych norm skutkuje dokonaniem powyższej oceny prawnej stanowiska podatnika, uzasadnionej w sposób następujący:

Zgodnie z art. 16 ust. 1 cyt. ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn w przypadku nabycia budynku mieszkalnego lub jego części, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego oraz wynikających z przydziału spółdzielni mieszkaniowych: prawa do domu jednorodzinnego lub prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym w drodze spadku lub darowizny przez osoby zaliczane do pierwszej grupy podatkowej – nie zalicza się do podstawy opodatkowania ich wartości do łącznej wysokości nie przekraczającej 110 m2 powierzchni użytkowej budynku lub lokalu.

Ulga podatkowa przewidziana w cytowanym art. 16 ust. 1 cyt. ustawy o podatku od spadków i darowizn, przysługuje w pełnej wysokości tylko wówczas, gdy przedmiotem nabycia w drodze darowizny jest prawo do całego budynku lub lokalu mieszkalnego.

Jeżeli przedmiotem nabycia jest tylko udział w lokalu mieszkalnym, przysługuje tylko część ulgi proporcjonalnie do wielkości udziału będącego przedmiotem darowizny.

W przedmiotowej sprawie podatniczka chce podarować udział do 75/100 części w lokalu mieszkalnym o powierzchni użytkowej 137,7 m2 (udział do 75/100 części stanowi 103,50 m2). Stosując przepisy art. 16 ust. 1 cyt. ustawy o podatku od spadków i darowizn, w przypadku darowizny tego udziału, zwolnieniu od opodatkowania będzie podlegała powierzchnia 82,50 m2, tj. powierzchnia proporcjonalna do wielkości nabytego udziału w lokalu mieszkalnym (75/100 części ze 110 m2), a od pozostałej części naliczony zostanie podatek od spadków i darowizn.

Opisana ulga ma zastosowanie w przypadku przeniesienia własności lokalu w drodze darowizny. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że podatniczka zawarła przedwstępną umowę sprzedaży z developerem, a zatem w dniu wniesienia zapytania, nie jest właścicielką lokalu mieszkalnego, bowiem zawarcie umowy przedwstępnej tj. umowy zobowiązującej do przeniesienia własności lokalu nie przenosi prawa do tego lokalu i nie stanowi podstawy jego nabycia. Dopiero umowa sprzedaży, która zostaje zawarta w wykonaniu zobowiązania wynikającego z umowy przedwstępnej przenosi własność lokalu, a więc następuje wskutek czynności rozporządzającej nabycie lokalu (art. 158 K. C.).

A zatem przeniesienie własności lokalu na córkę podatniczki w drodze darowizny przy zastosowaniu ulgi zawartej w art. 16 ust. 1 cyt. ustawy o podatku od spadków i darowizn, może nastąpić po zawarciu wcześniejszej umowy przenoszącej własność z developerem.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj