Interpretacja Urzędu Skarbowego w Biłgoraju
PPDE/443-29/2004
z 20 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PPDE/443-29/2004
Data
2004.09.20



Autor
Urząd Skarbowy w Biłgoraju


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Zasady ogólne --> Moment powstania obowiązku podatkowego


Słowa kluczowe
apteka
obowiązek podatkowy
refundacja ceny leków


Pytanie podatnika
Prowadząc aptekę dokonuję sprzedaży leków, do ceny których na podstawie ustawy z dnia 23 stycznia 2003r o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia ( Dz. U. Nr 45 poz. 391 z późn. zm. ) przysługuje mi refundacja, z tytułu której dłużnikiem staje się Narodowy Fundusz Zdrowia. Na podstawie art. 509-517 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r Kodeks Cywilny ( Dz. U. Nr 16, poz.93 z późn. zm.) dokonuję cesji wierzytelności z tytułu wyżej wymienionej refundacji na rzecz moich dostawców .Czy powstaje obowiązek podatkowy w podatku VAT należnym i w jakim momencie z tytułu refundacji, w przypadku gdy wierzytelność z tego tytułu podlega cesji?W mojej ocenie, w powyższej sprawie stosuje się następujące przepisy prawa podatkowego:art. 29 ust.1 i art.19 ust.21 ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług, a z zastosowania tych przepisów wynikają skutki podatkowe w postaci:1.opodatkowania obrotu z tytułu sprzedaży leków w kwocie należnej od nabywcy (pacjentów) i w kwocie otrzymanej refundacji od Narodowego Funduszu Zdrowia2.powstania obowiązku podatkowego w zakresie podatku należnego z tytułu należnej mi na podstawie odrębnych przepisów refundacji w momencie sporządzenia umowy cesji wierzytelności.W sprawie objętej zapytaniem nie toczy się postępowanie podatkowe oraz nie jest ona przedmiotem kontroli podatkowej.


W związku z pismem podatnika z dnia 08.07.2004r.w sprawie udzielenia pisemnej informacji dotyczącej powstania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług z tytułu dopłaty do leków i cesji tej dopłaty na rzecz dostawcy leków Naczelnik Urzędu Skarbowego w Biłgoraju działając na podstawie art. 14a par. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926, ze zm.) uprzejmie informuje.

Z przedstawionego w zapytaniu stanu faktycznego sprawy wynika, że podatnik prowadzi sprzedaż leków przy czym za wydane pacjentom leki, należność jest w części pokrywana przez kupującego, a w części przysługuje mu refundacja z Narodowego Funduszu Ochrony Zdrowia. Następnie podatnik, działając na podstawie art. 509 – 517 k.c. dokonuje cesji wierzytelności (należnej mu dopłaty z NFOZ) na rzecz jego dostawcy leków. W związku z tym należna mu dopłata do leków nie wpływa na jego rachunek bankowy.

W związku z powyższym podatnik ma wątpliwości dotyczące momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu należnych mu dopłat do leków, które zostały scedowane na rzecz osób trzecich, przy czym wyraża on przekonanie, iż obowiązek podatkowy w takim przypadku powstaje w momencie sporządzenia umowy cesji.

Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 53, poz. 535), podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2 – 22, art. 30 – 32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług. W przypadku więc wydania leku nabywcy, obrotem podlegającym opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług jest zarówno należna kwota otrzymana od klienta za dany towar, jak też dopłata do tego towaru realizowana przez NFOZ.

Natomiast moment powstania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług uregulowany jest w art. 19 cyt. ustawy. Zgodnie z art. 19 ust. 1 zasadą jest, że obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług powstaje z chwilą wydania towarów lub wykonania usługi, z zastrzeżeniami uregulowań zawartych w ust. 2 – 21 tegoż art. oraz art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1. W art. 19 ust. 21 przyjęto, iż wyjątkiem do w/w zasady jest powstanie obowiązku podatkowego z tytułu należnych na podstawie odrębnych przepisów dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze. W takich przypadkach obowiązek podatkowy powstaje z chwila uznania rachunku bankowego podatnika.

Jak wynika z powyższego, z tytułu sprzedaży towarów, obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług na ogólnych zasadach powstaje z chwila wydania tych towarów. Szczególne momenty powstania obowiązku podatkowego są odstępstwem od tej zasady i mają zastosowanie tylko w przypadku spełnienia szczególnych warunków określonych ustawą. W związku z tym, w przypadku gdy, dotacje, subwencje oraz inne dopłaty o podobnym charakterze nie są przekazywane bezpośrednio na rachunek bankowy podatnika, nie ma zastosowania szczególny moment powstania obowiązku podatkowego i w takim przypadku obowiązek powstaje na ogólnych zasadach, tj. z chwilą wydania towarów.

W związku z powyższym w momencie sporządzenia umowy cesji refundacji należnej z NFOZ należy odpowiednio skorygować rozliczenia w podatku od towarów i usług za miesiąc w którym nastąpiła sprzedaż.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj