Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP2/443-767/11-4/JW
z 10 października 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPP2/443-767/11-4/JW
Data
2011.10.10



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Zasady ogólne --> Moment powstania obowiązku podatkowego

Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Faktury --> Wystawianie faktury

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów

Podatek od towarów i usług --> Przepisy ogólne --> Definicje legalne


Słowa kluczowe
dostawa towarów
faktura
książka
moment powstania obowiązku podatkowego
obowiązek podatkowy


Istota interpretacji
Czy prawidłowo Wnioskodawca uznaje za datę dostawy datę sprzedaży książki przez dystrybutora? Czy prawidłowo wykazano obowiązek podatkowy w podatku VAT w miesiącu wystawienia faktury, tj. w tym samym miesiącu, co otrzymanie informacji od dystrybutora o sprzedanych egzemplarzach książek?



Wniosek ORD-IN 452 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 17.06.2011r. (data wpływu 22.06.2011r.) uzupełnionym pismem z dnia 21.09.2011r. (data wpływu 26.09.2011r.) nadesłanym w odpowiedzi na wezwanie z dnia 8.09.2011r. Nr IPPP2-443-767/11-2/JW o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie daty dostawy książki oraz prawidłowo wykazanego obowiązku podatkowego - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22.06.2011r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie daty dostawy ksiązki oraz prawidłowo wykazanego obowiązku podatkowego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością. W ramach prowadzonej działalności produkuje i sprzedaje książki. Wszystkie wydawane przez Wnioskodawcę książki opatrzone są znakiem ISBN z puli przyznanej przez Bibliotekę Narodową i mieszczą się w grupowaniu 22.11.10 Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (książki drukowane). Stawka podatku VAT w takim przypadku określona jako 5%.

W ramach procesu produkcyjnego Wnioskodawca pozyskuje prawa do tekstu, zleca tłumaczenie, prowadzi prace redaktorskie i korektorskie. Następnie na podstawie przygotowanych materiałów Wnioskodawca zleca druk egzemplarzy książek firmom zewnętrznym (drukarniom). Po otrzymaniu z drukarni gotowych egzemplarzy książek Wnioskodawca przystępuje do ich sprzedaży oraz dystrybucji. Wnioskodawca samodzielnie sprzedaje książki księgarniom lub odbiorcom indywidualnym przez sklep internetowy, podczas imprez targowych, spotkań autorskich, itd. Dystrybucję Wnioskodawca zleca wyspecjalizowanym firmom, których zadaniem jest znalezienie klientów na książki Wnioskodawcy i sprzedaż tych książek.

Zakres i forma współpracy z firmami dystrybucyjnymi przedstawia się następująco:

  • na podstawie dokumentów przesunięcia magazynowego część nakładu trafia do magazynu wydawnictwa prowadzonego przez dystrybutora;
  • w momencie przekazania dystrybutorowi egzemplarzy książek nie następuje przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, gdyż dochodzi jedynie do zaopatrzenia własnego, zewnętrznego magazynu;
  • wydawnictwo upoważnia dystrybutora do sprzedaży książek z magazynu wydawnictwa prowadzonego przez dystrybutora;
  • dystrybutor samodzielnie znajduje klientów i dokonuje sprzedaży we własnym imieniu;
  • po zakończeniu okresu rozliczeniowego tj. miesiąca kalendarzowego, dystrybutor w terminie do 10-tego dnia miesiąca następnego, informuje Wnioskodawcę w formie rozliczenia, o ilości sprzedanych egzemplarzy w miesięcznym okresie rozliczeniowym;
  • do chwili otrzymania rozliczenia wydawnictwo nie posiada informacji o prowadzonej przez dystrybutora działalności, w szczególności o ilościach książek sprzedanych na podstawie przywołanego wyżej upoważnienia;
  • na podstawie przesłanego rozliczenia Wnioskodawca wystawia dystrybutorowi fakturę VAT;
  • na fakturze jako data wystawienia widnieje data faktycznego wystawienia dokumentu (faktury) zaś jako miesiąc sprzedaży wskazano miesiąc, którego dotyczyło rozliczenie przygotowane przez dystrybutora.

Przykład

Na podstawie otrzymanej 10-tego maja informacji o sprzedaży w kwietniu 100 egzemplarzy książek Wnioskodawca wystawia dystrybutorowi fakturę na 100 egzemplarzy z datą wystawienia 15 maja oraz miesiącem sprzedaży kwiecień. W deklaracji VAT Wnioskodawca wykazuje tę fakturę w maju.

W uzupełnieniu wniosku z dnia 21.09.2011r. (data wpływu 26.09.2011r.) Wnioskodawca wyjaśnił, iż wskazane w opisie w części G wniosku ORD - IN książki mieszczą się grupie 58.11.1. Wszystkie publikacje opisie w części G wniosku mają nadany numer ISBN oraz mają charakter drukowanych książek, a zatem zgodnie z PKWiU wprowadzonym rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r. mieszczą się w grupowaniu PKWiU 58.11.1 „Książki drukowane”.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

  1. Czy prawidłowo Wnioskodawca uznaje za datę dostawy datę sprzedaży książki przez dystrybutora...
  2. Czy prawidłowo wykazano obowiązek podatkowy w podatku VAT w miesiącu wystawienia faktury, tj. w tym samym miesiącu, co otrzymanie informacji od dystrybutora o sprzedanych egzemplarzach książek...

Zdaniem Wnioskodawcy,

Ad. 1.

Dystrybutorzy - firmy zewnętrzne - prowadzą sprzedaż książek Wnioskodawcy we własnym imieniu. Zgodnie z ustaloną przez lata praktyką obrotu książką, pośrednicy (dystrybutorzy) informują Wnioskodawcę o ilości sprzedanych przez siebie książek raz w miesiącu, bez podania dat sprzedaży każdego egzemplarza. Wobec posiadania przez Wnioskodawcę w ofercie ponad 500 tytułów książek, typowe miesięczne zestawienie sprzedaży obejmuje około 300 tytułów, sprzedawanych w ilościach od 1 do kilkuset. W związku z takim sposobem przekazywania informacji Wnioskodawca zna tylko miesiąc sprzedaży książek przez dystrybutora, bez znajomości dokładnych dat sprzedaży poszczególnych egzemplarzy. Dlatego Wnioskodawca uznaje, że prawidłowym zachowaniem jest wystawienie przez Wnioskodawcę faktury sprzedaży w ciągu 7 dni od daty otrzymania sprawozdania, uznając jednocześnie, że miesiącem dostawy jest miesiąc wskazany w rozliczeniu.

Ad. 2.

Data wystawienia faktury sprzedaży za pośrednictwem dystrybutora w miesiącu otrzymania informacji o sprzedaży od dystrybutora jest datą prawidłową.

Dystrybutor prowadząc sprzedaż do ostatniego dnia miesiąca włącznie, dopiero po zamknięciu miesiąca i po przygotowaniu dokumentacji przekazuje informację o sprzedaży. Spółka wykazuje obowiązek podatkowy w podatku VAT w miesiącu wystawienia faktury tj. w tym samym miesiącu, w którym otrzymała informację od dystrybutora. Stosownie do art. 19 ust. 1 ustawy obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usług, z zastrzeżeniem ust 2-21, art. 14 ust 6, art. 20 i art. 21 ust 1.

Dla dostaw książek przewidziany jest szczególny moment powstania obowiązku w trybie art. 19 ust. 13 pkt 3 ustawy:

„wystawienia faktury lub otrzymania całości lub części zapłaty z tytułu dostawy:

  1. książek drukowanych (PKWiU ex 58.11.1) - z wyłączeniem map i ulotek,
  2. gazet, czasopism i magazynów, drukowanych (PKWiU ex 58.11.1 i PKWiU ex 58.14.1)

- nie później jednak niż 60 dnia, licząc od dnia wydania tych towarów; jeżeli umowa przewiduje rozliczenie zwrotów wydawnictw, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury dokumentującej faktyczną dostawę, nie później niż po upływie 120 dni, licząc od pierwszego dnia wydania tych wydawnictw”.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Przez towary rozumie się, w myśl art. 2 pkt 6 ustawy, rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Stosownie do art. 19 ust. 1 ustawy, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1.

Od powyższej ogólnej zasady, ustawodawca określił w sposób odmienny, szczególne momenty powstania obowiązku podatkowego.

Stosownie do art. 19 ust. 13 pkt 3 ustawy, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury lub otrzymania całości lub części zapłaty z tytułu dostawy:

  1. książek drukowanych (PKWiU ex 58.11.1) - z wyłączeniem map i ulotek,
  2. gazet, czasopism i magazynów, drukowanych (PKWiU ex 58.13.1 i PKWiU ex 58.14.1)

- nie później jednak niż 60. dnia, licząc od dnia wydania tych towarów; jeżeli umowa przewiduje rozliczenie zwrotów wydawnictw, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury dokumentującej faktyczną dostawę, nie później jednak niż po upływie 120 dni, licząc od pierwszego dnia wydania tych wydawnictw.

Na mocy art. 106 ust. 1 ustawy, podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 1a, 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

Szczegółowe zasady wystawiania faktur VAT uregulowane zostały w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 28 marca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 68, poz. 360).

Zgodnie z § 9 ust. 1 rozporządzenia, fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem § 10-12.

W myśl § 11 ust. 1 rozporządzenia, w przypadkach określonych w art. 19 ust. 10, ust. 13 pkt 1-4 i 7-11, ust. 16a i 16b oraz ust. 19a ustawy, fakturę wystawia się nie później niż z chwilą powstania obowiązku podatkowego.

W myśl ust. 2 powołanego paragrafu, faktury, o których mowa w ust. 1, nie mogą być wystawione wcześniej niż 30. dnia przed powstaniem obowiązku podatkowego.

Jak wynika z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego Wnioskodawca w ramach prowadzonej działalności produkuje i sprzedaje książki. Wszystkie wydawane przez Wnioskodawcę książki opatrzone są znakiem ISBN z puli przyznanej przez Bibliotekę Narodową oraz jak wynika z uzupełnienia wniosku mieszczą się w grupowaniu PKWiU 58.11.1 „Książki drukowane”, zgodnie z PKWiU wprowadzonym rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r. W ramach procesu produkcyjnego Wnioskodawca pozyskuje prawa do tekstu, zleca tłumaczenie, prowadzi prace redaktorskie i korektorskie. Następnie na podstawie przygotowanych materiałów Wnioskodawca zleca druk egzemplarzy książek firmom zewnętrznym (drukarniom). Po otrzymaniu z drukarni gotowych egzemplarzy książek Wnioskodawca przystępuje do ich sprzedaży oraz dystrybucji. Wnioskodawca samodzielnie sprzedaje książki księgarniom lub odbiorcom indywidualnym przez sklep internetowy, podczas imprez targowych, spotkań autorskich. Dystrybucję Wnioskodawca zleca wyspecjalizowanym firmom, których zadaniem jest znalezienie klientów na książki Wnioskodawcy i sprzedaż tych książek. Współpraca z firmami dystrybucyjnymi przedstawia się następująco - na podstawie dokumentów przesunięcia magazynowego część nakładu trafia do magazynu Wnioskodawcy (wydawnictwa) prowadzonego przez dystrybutora, w momencie przekazania dystrybutorowi egzemplarzy książek nie następuje przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, gdyż dochodzi jedynie do zaopatrzenia własnego, zewnętrznego magazynu. Wnioskodawca (wydawnictwo) upoważnia dystrybutora do sprzedaży książek z magazynu wydawnictwa prowadzonego przez dystrybutora. Dystrybutor samodzielnie znajduje klientów i dokonuje sprzedaży we własnym imieniu. Po zakończeniu okresu rozliczeniowego tj. miesiąca kalendarzowego, dystrybutor w terminie do 10-tego dnia miesiąca następnego, informuje Wnioskodawcę w formie rozliczenia, o ilości sprzedanych egzemplarzy w miesięcznym okresie rozliczeniowym. Do chwili otrzymania rozliczenia Wnioskodawca (wydawnictwo) nie posiada informacji o prowadzonej przez dystrybutora działalności, w szczególności o ilościach sprzedanych książek. Na podstawie przesłanego rozliczenia Wnioskodawca wystawia dystrybutorowi fakturę VAT. Na fakturze jako data wystawienia widnieje data faktycznego wystawienia dokumentu (faktury) zaś jako miesiąc sprzedaży wskazano miesiąc, którego dotyczyło rozliczenie przygotowane przez dystrybutora.

Zatem, w opisanej sprawie Wnioskodawca realizuje dostawy książek m.in. za pośrednictwem dystrybutora, którego zadaniem jest znalezienie klientów na książki Wnioskodawcy i sprzedaż tych książek. Zgodnie ze wskazaniem zawartym we wniosku w momencie przekazania dystrybutorowi egzemplarzy książek nie następuje przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, gdyż dochodzi jedynie do zaopatrzenia własnego, zewnętrznego magazynu. Wnioskodawca zaś upoważnia dystrybutora do sprzedaży książek z magazynu wydawnictwa prowadzonego przez dystrybutora. Dystrybutor dokonuje sprzedaży we własnym imieniu.

Natomiast Wnioskodawca, na podstawie przesłanego rozliczenia do 10-tego dnia miesiąca następnego po zakończeniu okresu rozliczeniowego tj. miesiąca kalendarzowego wystawia fakturę VAT na rzecz dystrybutora za ilość sprzedanych egzemplarzy, rozpoznając jednocześnie obowiązek podatkowy w miesiącu wystawienia faktury, tj. w tym samym miesiącu, w którym otrzymał informację od dystrybutora, zaś jako miesiąc sprzedaży wskazuje miesiąc, którego dotyczyło rozliczenie przygotowane przez dystrybutora.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny oraz powołane przepisy prawa podatkowego stwierdzić należy, iż Wnioskodawca nieprawidłowo przyjął datę dostawy tj. datę sprzedaży książek przez dystrybutora. Bowiem, zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy przez dostawę towarów, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…). Z powyższego wynika iż, wbrew twierdzeniu Wnioskodawcy, że w momencie przekazania dystrybutorowi egzemplarzy książek nie następuje przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, gdyż dochodzi jedynie do zaopatrzenia własnego zewnętrznego magazynu, to Wnioskodawca wydaje towar (egzemplarze książek) na rzecz dystrybutora i daje mu prawo do faktycznego rozporządzania rzeczą. Dystrybutor realizuje to prawo dokonując sprzedaży przedmiotowych książek. W związku z powyższym należy przyjąć, że do dostawy egzemplarzy książek, dochodzi już w momencie wydania tych książek do dystrybucji, bowiem jak wskazał w opisie sprawy Wnioskodawca, upoważnia on dystrybutora do sprzedaży wydanych przez Siebie książek.

Zatem, odnosząc się do daty dostawy książek na wystawianych przez Wnioskodawcę fakturach VAT dla dystrybutora, należy przyjąć datę wydania tych towarów tj. egzemplarzy książek do dystrybutora. W tym miejscu należy zaznaczyć, że moment wystawienia faktury reguluje § 11 ust. 1 rozporządzenia, w którym ustawodawca jasno wskazał, iż fakturę wystawia się nie później niż z chwilą powstania obowiązku podatkowego, jednakże nie wcześniej niż 30. dnia przed jego powstaniem.

Natomiast, biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny - moment powstania obowiązku podatkowego stwierdzić należy, że Wnioskodawca również nieprawidłowo przyjął sposób określenia obowiązku podatkowego w miesiącu wystawienia faktury tj. w tym samym miesiącu, w którym otrzyma informację od dystrybutora o ilości sprzedanych egzemplarzy książek. Ustawodawca w odniesieniu do omawianej sprawy przewidział szczególny moment powstania obowiązku podatkowego i zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 3 ustawy obowiązek podatkowy powstanie z chwilą wystawienia faktury, jednak nie później niż 60. dnia, licząc od dnia wydania tych towarów tj. egzemplarzy książek do dystrybutora, a ponadto jeśli wcześniej Wnioskodawca nie otrzymał całości lub części zapłaty. Zatem u Wnioskodawcy obowiązek podatkowy z tytułu wydania książek dystrybutorowi najpóźniej wystąpi 60. dnia od daty ich wydania, o ile Strony nie zawarły umowy przewidującej zwroty przekazanych do dystrybucji książek oraz nie nastąpi wcześniejsze wystawienie faktury lub otrzymanie zapłaty.

Reasumując, data dostawy książek na wystawianych przez Wnioskodawcę fakturach VAT, to data wydania egzemplarzy książek dystrybutorowi. Natomiast obowiązek podatkowy Wnioskodawca powinien wykazać z chwilą wystawienia faktury za wydane egzemplarze książek dystrybutorowi lub, jeśli wcześniej otrzyma całość lub części zapłaty z tytułu dostawy tych książek, jednakże nie później niż 60. dnia, licząc od wydania tych towarów dystrybutorowi, biorąc jednocześnie pod uwagę całe wydanie egzemplarzy książek do dystrybutora, a nie tylko egzemplarze faktycznie sprzedane.

Zatem stanowisko Wnioskodawcy w całości należało uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ul. 1 Maja 10 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj