Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
BI/005/0522/04
z 18 sierpnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
BI/005/0522/04
Data
2004.08.18



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia wydatków inwestycyjnych


Słowa kluczowe
budowa budynków
lokal użytkowy
odliczenie od dochodu
ulga budowlana


Pytanie podatnika
Czy w przedstawionym stanie faktycznym ponoszone przez podatniczkę wydatki z tytułu budowy budynku wielorodzinnego z lokalami na wynajem podlegają w całości odliczeniu od dochodu ?


Podatniczka od 2000r. kontynuuje budowę budynku wielorodzinnego z dziesięcioma lokalami na wynajem – i korzysta z odliczeń z tego tytułu. W budynku znajdują się ponadto dwa lokale użytkowe (biurowe).


Ocena prawna stanu faktycznego:


Zgodnie z treścią art. 26 ust.1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991r.o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r., Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) - w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2001r.- podstawę obliczenia podatku, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 3 i art. 28-30 stanowi dochód ustalony zgodnie z art. 9.art. 24 ust. 1 i 2 oraz ust. 4-7 lub art. 25, po odliczeniu kwot wydatków poniesionych w roku podatkowym na budowę własnego lub stanowiącego współwłasność budynku mieszkalnego wielorodzinnego, z przeznaczeniem znajdujących się w nim, co najmniej pięciu lokali mieszkalnych na wynajem, oraz wydatków na zakup działki pod budowę tego budynku.

Utrata prawa do przedmiotowej ulgi następowała w przypadkach określonych w art. 26 ust. 10 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. I tak, jeżeli przed upływem dziesięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym otrzymano decyzję właściwego organu o pozwoleniu na użytkowanie budynku lub lokalu, w związku z budową, którego dokonano odliczeń dokonano zmiany przeznaczenia budynku lub lokalu z mieszkalnego na użytkowy podatnik był obowiązany wykazać w zeznaniu i doliczyć do dochodów roku podatkowego, w którym zaistniały te okoliczności, uprzednio odliczone kwoty w części przypadającej na ten budynek lub lokal.

W przypadku zaś, gdy zdarzenia te nastąpią jeszcze przed otrzymaniem decyzji o pozwoleniu na użytkowanie budynku lub lokalu, z którymi związane były dokonane odliczenia, podatnik jest obowiązany zwiększyć dochód o kwotę odliczoną od dochodu w części przypadającej na budynek lub lokale.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż w budowanym przez podatniczkę budynku mieszkalnym wielorodzinnym znajdują się dwa lokale użytkowe. Zgodnie z definicją słownikową budynek mieszkalny to budynek nadający się do zamieszkania, zaś budynek użytkowy przeznaczony jest wyłącznie na cele niemieszkalne lecz użytkowe. Mając to na uwadze przeznaczenie dwóch lokali w budynku mieszkalnym na cele użytkowe nie zmienia jego statusu jako budynku mieszkalnego. Zatem w tym przypadku Podatniczka nie traci prawa do ulgi z tytułu budowy budynku mieszkalnego wielorodzinnego z lokalami na wynajem, niemniej jednak konstrukcja powyższych przepisów wyraźnie wskazuje, iż wydatki poniesione na budowę tego budynku w części przypadającej na lokale użytkowe nie podlegają odliczeniu w ramach tej ulgi.

Mając powyższe na względzie, z uwagi fakt, że ulga przysługuje jedynie z tytułu wydatków poniesionych na własne potrzeby mieszkaniowe, w celu udokumentowania poniesionych nakładów powinna być prowadzona szczegółowa dokumentacja odrębna dla części mieszkalnej, z której wynikałaby wysokość wydatków poniesionych na tę część. W przeciwnym razie, jeśli z treści przedłożonych rachunków nie będzie jednoznacznie wynikać, że poniesione nakłady dotyczyły części mieszkalnej budynku wówczas wydatki ponoszone przez Podatniczkę związane z budową własnego budynku mieszkalnego wielorodzinnego z częścią użytkową będą mogły być odliczone w proporcji przypadającej tylko na część mieszkalną budynku.

Reasumując w tym stanie faktycznym i prawnym sprawy należy uznać, iż brak jest podstaw do odliczenia od dochodu w ramach praw nabytych na podstawie art. 26 ust.1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. wydatków związanych z budową części użytkowej budynku mieszkalnego wielorodzinnego z lokalami na wynajem. Jednocześnie zauważa się, że prawo do odliczenia dalszych wydatków w ramach kontynuacji powyższej ulgi na zasadzie praw nabytych przysługiwało podatnikom jedynie do dnia 31 grudnia 2003r.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj