Interpretacja Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Skarbowego
US.PPM/443-123/RD/04
z 24 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US.PPM/443-123/RD/04
Data
2004.09.24



Autor
Warmińsko-Mazurski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku


Słowa kluczowe
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
pomoc finansowa


Pytanie podatnika
dotyczy prawa do odliczenia podatku VAT zawartego w fakturach dokumentującyh zakupy realizowane w ramach programu częściowo finansowanego przez SAPARD.


Odpowiadając na pismo Spółki z dnia 02.08.2004 r. (wpływ do Urzędu 05.08.2004 r.) uzupełnione pismem z dnia 16.08.2004 r. w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w trybie art. 14a § 1 i § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137 poz. 926 z późn. zm.), w przedmiocie prawa do odliczenia podatku VAT zawartego w fakturach dokumentujących zakupy realizowane w ramach programu częściowo finansowanego przez SAPARD, Naczelnik Warmińsko – Mazurskiego Urzędu Skarbowego w Olsztynie wyjaśnia co następuje:

Spółka w przedmiotowych pismach informuje, że realizuje umowę zawartą w lipcu 2004 r. z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, w ramach której dokonuje zakupów urządzeń i usług, które w 50% finansowane są dotacjami z programu SAPARD. Refundacja poniesionych kosztów, zadania w wartości netto, nastąpi po uznaniu ich przez ARiMR i spełnieniu przez beneficjenta warunków.

Spółka na podstawie umowy zawartej z ARiMR w 2003 r., do kwietnia 2004 r. również realizowała zakupy inwestycyjne dofinansowywane w 50% przez program SAPARD.

Podatnik uważa, że miał i w dalszym ciągu, ma prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego w fakturach zakupu urządzeń i usług realizowanych w ramach zawartej umowy z ARiMR w części finansowanych przez program SAPARD.

Z przedstawionego przez Spółkę stanu faktycznego wynika, że rozpatrując zadane pytanie należy odwołać się zarówno do przepisów ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 z późn. zm.) jak również ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) bowiem sytuacje, które miały miejsce wystąpiły w różnych okresach, w których obowiązują wymienione akty prawne.

Prawo do odliczenia podatku VAT od zakupów dokonywanych w ramach realizacji umowy z ARiMR przed 1 maja 2004 r. regulują przepisy art. 19 ustawy o podatku VAT z dnia 08.01.1993 r. zgodnie z którym podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług, związanych ze sprzedażą opodatkowaną. Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach stwierdzających nabycie towarów i usług, z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 15 ust. 2, a w przypadku importu – suma kwot podatku wynikająca z dokumentu celnego.

Ustawodawca nie wprowadził ograniczeń warunkujących zachowanie prawa do odliczenia podatku naliczonego od zakupów częściowo finansowanych środkami bezzwrotnej pomocy zagranicznej. Słusznie zatem Spółka zastosowała prawo do odliczenia podatku naliczonego od zakupów dokonanych przed 1 maja 2004 r.

Na podstawie uregulowań art. 86 i 90 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, obowiązującej od 01 maja 2004 r., podatnikowi, o którym mowa w art. 15 ustawy, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Kwotę podatku naliczonego stanowi m. in. suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług, a w przypadku importu – suma kwot podatku wynikająca z dokumentu celnego.

Ograniczenia obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego, reguluje przepis art. 88 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Wprawdzie, zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, obniżenie kwoty lub zwrotu podatku nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogły być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym to jednak w przypadku, gdy wydatki w części lub w całości pokrywane są ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej przepis ten nie ma zastosowania.

Zgodnie bowiem z art. 17 ust. 1 pkt 23 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) wolne od podatku dochodowego są dochody uzyskane przez podatników od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych, pochodzące ze środków bezzwrotnej pomocy, w tym także ze środków z programów ramowych badań, rozwoju technicznego prezentacji Unii Europejskiej i z programów NATO, przyznanych na podstawie jednostronnej deklaracji lub umów zawartych z tymi państwami, organizacjami lub instytucjami przez Radę Ministrów Rzeczypospolitej Polskiej, właściwego ministra lub agencje rządowe.

Wobec powyższego w przepisie art. 88 ustawy nie przewidziano ograniczeń obniżenia podatku należnego, w związku z zakupami częściowo finansowanymi ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej.

Zatem zakupy dokonywane za środki „pomocowe” lub sfinansowane w części z tych środków, nie pozbawiają podatnika prawa do odliczenia podatku naliczonego, a nawet do żądania jego zwrotu w tej części. W szczególnych bowiem przypadkach podatnicy korzystający ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej, na mocy przepisów zawartych w rozdziale 12 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o VAT (Dz. U. Nr 97, poz. 970), mogą żądać zwrotu zapłaconego podatku z tytułu nabywania towarów i usług finansowanych ze środków pomocowych.

Słusznie zatem Spółka uważa, że w przypadku częściowego dofinansowywania zakupów towarów i usług środkami bezzwrotnej pomocy zagranicznej, zachowuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony zawarty w fakturach zakupu, w części sfinansowanej ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj