Interpretacja Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie
III-1/443-VAT/982/04/AO
z 24 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
III-1/443-VAT/982/04/AO
Data
2004.09.24



Autor
Urząd Skarbowy Łódź-Polesie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
deklaracja podatkowa
import towarów
podatek naliczony
zakup towarów


Pytanie podatnika
Strona wnosi o udzielenie informacji dotyczącej :
- określenia daty zaksięgowania wartości nabytych książek,
- określenia daty przyjęcia waluty do wyliczenia kosztów zakupu,
- określenia momentu wykazania zakupu w deklaracji VAT - 7 w przypadku otrzymania przesyłki z kraju unijnego po 01.05.2004 r., do ktorej załączono fakturę kontrahenta zagranicznego z datą kwietniową.


Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie w związku z żądaniem udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów praw podatkowego zawartym w piśmie Strony z dnia 13.05.2004 r. (data wpływu do tut. Organu 08.06.2004r.) na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. uprzejmie informuję, iż:

Na podstawie złożonego wniosku ustalono, ze Strona wnosi o udzielenie informacji dotyczących:

1. określenia daty zaksięgowania wartości nabytych książek,
2. określenia daty przyjęcia waluty do wyliczenia kosztów zakupu,
3. Określenia momentu wykazania zakupów w deklaracji VAT-7.

Do przedstawionego przez Stronę stanu faktycznego mają zastosowanie niżej wymienione przepisy:

Ad 1). Par. 17 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26.08.2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. z 2003 r. Nr 152, poz. 1475 ze zm.), który stanowi, że zakup materiałów podstawowych oraz towarów Handlowych musi być wpisany do księgi, z zastrzeżeniem par. 30, niezwłocznie po ich otrzymaniu, najpóźniej przed przekazaniem do magazynu, przerobu lub sprzedaży.

Wyjątek od powyższej reguły stanowi par. 30 w/w rozporządzenia, który dotyczy:
- podatników prowadzących ewidencje sprzedaży dokumentowanej wyłącznie fakturami,
- podatników prowadzących przedsiębiorstwa wieloz- podatników, którzy powierzyli prowadzenie podatkowej księgi przychodów i rozchodów biurom rachunkowym pod warunkiem, ze prowadza ewidencje sprzedaży w przypadku osiągania przychodów bez rachunków (z obowiązku prowadzenia odrębnej ewidencji sprzedaży są zwolnieni, podatnicy, którzy obrót ewidencjonują przy zastosowaniu kas rejestrujących zgodnie z odrębnymi przepisami), którzy mogą do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonali zakupu, zaksięgować w podatkowej księdze przychodów i rozchodów zakupy w porządku chronologicznymakładowe,

Wobec powyższego jeżeli Strona księguje zakup towarów handlowych wg. Par. 17 ust. 1 w/w rozporządzenia, to zakup książek w omawianym przypadku powinien zostać wpisany do podatkowej księgi przychodów i rozchodów niezwłocznie po ich otrzymaniu, czyli w dniu 11.05.2004 r.

Natomiast Jeżeli Strona księguje zakup w oparciu o par. 30 rozporządzenia to zakup książek powinien zostać wpisany do podatkowej księgi przychodów i rozchodów w porządku chronologicznym, czyli z data wystawienia faktury tj. 30.04.2004 r.

Ad. 2) Art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14 poz 176 ze zm.), który stanowi, że kosztami uzyskania przychodów , z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursów średnich ogłaszanych przez Narodowy Bank Polski z dnia poniesienia kosztu. Jeżeli koszty wyrażone są w walutach obcych, a miedzy dniem ich zachowania i dniem zapłaty występują różne kursy walut, koszty te odpowiednio podwyższa się lub obniża o różnice wnikające z zastosowania kursu sprzedaży walut z dnia zapłaty, ustalonego przez bank, z którego usług korzystał ponoszący koszt, oraz z zastosowania kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia zarachowania kosztów.

W przypadku księgowania towarów handlowych zgodnie z par. 17 ust. 1 rozporządzenia, koszt zakupu towaru handlowego powinien zostać przeliczany na złote wg kursu średniego ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski z dnia zarachowania kosztu

Jeżeli między dniem zarachowania w/w kosztu, a dniem zapłaty wystąpią różne kursy walut, koszt zakupu towaru handlowego powinien być odpowiednio podwyższony lub obniżono różnice wynikające z zastosowania kursu sprzedaży walut z dnia zapłaty, ustalonego przez bank dewizowy, z którego usług podmiot korzysta.

Różnice kursowe powinny być zaksięgowane w podatkowej księdze przychodów i rozchodów na podstawie noty księgowej z dna poniesienia kosztu (par. 13 pkt. 2 w/w rozporządzenia).W przypadku gdy Strona księguje zakup towarów handlowych w oparciu o par. 30 rozporządzenia, koszt zakupu powinien być odpowiednio podwyższony lub obniżony o różnice wynikające z zastosowania kursu sprzedaży walut z dnia zapłaty, ustalonego przez bank dewizowy, z którego usług podmiot korzysta

Różnica kursowa powinna zostać zaksięgowana w podatkowej księdze przychodów i rozchodów na podstawie noty księgowej.

Nadmienić należy, że zgodnie z par. 12 ust. 4 w/w rozporządzenia, dowód księgowy powinien być sporządzony w języku polskim. Treść dowodu musi być pełna i zrozumiała, dopuszczalne jest stosowanie skrótów ogólnie przyjętych.

Z powyższego jednoznacznie wynika, że faktura wystawiona przez brytyjskiego kontrahenta powinna być przetłumaczona na język polski, aby mogła stanowić dowód księgowy w rozumieniu w/w przepisu.

Ad. 3). Zgodnie z § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26.10.2000 r. w sprawie wzorów deklaracji podatkowych dla podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego (Dz. U. 95/2000 r., poz. 1047 ze zm.) w części „D” deklaracji podatkowej wykazuje się wyłączenie zakupu, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego od należnego lub zwrot podatku naliczonego na zasadach określonych w przepisach ustawy z uwzględnieniem przepisów wykonawczych.

Z powyższego zapisu jednoznacznie wynika iż dekl. VAT wykazuje się wyłącznie zakupy przy których naliczono kwotę podatku.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj