Interpretacja Urzędu Skarbowego w Stargardzie Szczecińskim
US !/2/443-53/ZP/04
z 27 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US !/2/443-53/ZP/04
Data
2004.09.27



Autor
Urząd Skarbowy w Stargardzie Szczecińskim


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zmiany w przepisach obowiązujących, przepisy przejściowe i końcowe --> Przepisy przejściowe i końcowe --> Wartość wkładów i opłat

Podatek od towarów i usług --> Przepisy ogólne --> Zakres przedmiotowy


Słowa kluczowe
garaż
lokal użytkowy
przeniesienie prawa własności
spółdzielnie mieszkaniowe
wkład budowlany
wkład do spółdzielni mieszkaniowej


Pytanie podatnika
Czy przepisy ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535) będą miały zastosowanie w przypadku przeniesienia własności lokalu użytkowego - garażu na budowę, którego umowa ze spółdzielnią została zawarta w 2002 r. i która zobowiązywała ją jednocześnie do przeniesienia własności tego lokalu? Wydanie garażu, a także uiszczenie całości wkładu budowlanego miały miejsce także w 2002 r.


Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137 poz. 926 ze. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Stargardzie Szczecińskim na pisemne zapytanie Podatnika z dnia 19.08.2004 r. udziela informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego i stwierdza co następuje:

Wnoszący zapytanie przedstawił stan faktyczny, z którego wynika, iż w dniu 25.06.2002 r. zawarł ze spółdzielnią mieszkaniową umowę na budowę garażu. Jak wynika ze wskazań Podatnika spółdzielnia w umowie stosownie do ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych zobowiązała się do zawarcia umowy notarialnej ustalającej odrębną własność lokalu po zakończeniu inwestycji i po zapłaceniu przez Podatnika całego wkładu budowlanego, który został określony przez spółdzielnię na kwotę 16.800 zł. wraz z VAT. Podatnik wyjaśnił, iż wkład budowlany z tytułu powyższej umowy uiścił w dniu 22.07.2002 r. w całości. Przekazanie przedmiotowego garażu nastąpiło w dniu 20.09.2002 r. na podstawie protokołu zdawczo – odbiorczego i od tego czasu garaż był przez niego użytkowany. Sama umowa mająca na celu ustanowienie własności lokalu nie została pomiędzy stronami zawarta z uwagi na przedłużające się procedury administracyjne po stronie spółdzielni. W czerwcu 2004 r. Spółdzielnia zaproponowała nabywcy zawarcie stosownej umowy notarialnej przeniesienia własności garażu, wskazując, iż powyższa czynność na podstawie przepisów obowiązujących od dnia 01.05.2004 r. będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT w wysokości 22 %.

W związku z powyższym Podatnik zapytuje, czy przepisy ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535) będą miały zastosowanie w przypadku przeniesienia własności lokalu użytkowego - garażu na budowę, którego umowa ze spółdzielnią została zawarta w 2002 r. i która zobowiązywała ją jednocześnie do przeniesienia własności tego lokalu? Wydanie garażu, a także uiszczenie całości wkładu budowlanego, jak wyjaśnił podatnik, miały miejsce także w 2002 r.

Podatnik powołując się na art. 19 ust. 13 pkt 10 ww. ustawy oraz na przepisy ustawy z dnia 08.01.1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11 poz.50 ze zm.) uważa, iż spółdzielnia nieprawnie pobiera przy przeniesieniu własności garażu podatek VAT w wysokości 22 % biorąc za podstawę opodatkowania wkład budowlany uiszczony przez niego w 2002 r. Swoje stanowisko Podatnik precyzuje także w oparciu o art. 4 ustawy – Ordynacja podatkowa, zgodnie z którym sam fakt powstania obowiązku podatkowego, jako wynikającej z ustaw podatkowych nieskonkretyzowanej powinności świadczenia pieniężnego, wiąże z zaistnieniem zdarzenia określonego w tych ustawach.Na tle takich okoliczności faktycznych podatnik formułuje stanowisko, iż obowiązek podatkowy w odniesieniu do przedmiotowego garażu powstał w chwili uiszczenia przez niego wkładu budowlanego, tj. 22.07.2002 r. i ustanowienie odrębnej własności garażu oraz przeniesienie jego własności po 01.05.2004 r. nie będzie czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT w świetle ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Stargardzie Szczecińskim stwierdza, że stanowisko podatnika, iż przepisy ww. ustawy nie będą miały zastosowania do przeniesienia po 01.05.2004 r. własności garażu jest nieprawidłowe.

Do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie następujące normy prawa podatkowego: art. 2 pkt 6, art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 7 ust. 1 pkt 5, art. 19 ust. 13 pkt 10, art. 29 ust. 6, art. 153 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535)

Zastosowanie powołanych norm prawa podatkowego skutkuje dokonaniem powyższej oceny prawnej stanowiska podatnika, uzasadnionej w sposób następujący:

Przedmiot opodatkowania podatkiem VAT od 01.05.2004 r. uległ znacznemu rozszerzeniu. Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej „podatkiem”, podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju (...).

Stosownie do przepisu art. 7 ust. 1 pkt 5 ww. ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzenia towarami jak właściciel, w tym również:

  • ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego,
  • ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu,
  • przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a także
  • ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu oraz przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu lub własności domu jednorodzinnego.Od ww. czynności, o których mowa w art. 7 ust. 1 pkt 5, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części wkładu budowlanego lub mieszkaniowego, nie później jednak niż z chwilą ustanowienia spółdzielczych praw do lokali lub przeniesienia przez spółdzielnię mieszkaniową własności do lokalu mieszkalnego lub użytkowego lub domu jednorodzinnego.

Z obowiązkiem podatkowym w okresie po 01.05.2004 r. mają bezpośredni związek przepisy końcowe i przejściowe nowej ustawy o VAT związane w szczególności z podstawą opodatkowania czynności dokonywanych przez spółdzielnie mieszkaniowe.

Zgodnie z przepisami art. 153 ust. 1 ww. ustawy do podstawy opodatkowania podatkiem VAT nie wlicza się wniesionych przed dniem 01.05.2004 r. wkładów budowlanych i mieszkaniowych oraz opłat poniesionych przez członków spółdzielni, które nie były wkładami budowlanymi lub mieszkaniowymi, a wynikały z uczestnictwa członków spółdzielni w zobowiązaniach spółdzielni związanych z budową lub wynikały z ostatecznego rozliczenia kosztów budowy (zgodnie z postanowieniami statutu).

Analiza przedstawionego stanu faktycznego wskazuje, iż czynność przeniesienia własności garażu, będąca zarazem przedmiotem zapytania podatnika została zaproponowana przez spółdzielnię do realizacji w miesiącu czerwcu 2004 r.

Zgodnie z treścią art. 7 ust. 1 pkt 5 ww. ustawy VAT będzie to jedna z czynności uznanych za dostawę towarów i zarazem w rozumieniu art. 5 ust. 1 pkt 1 podlegająca opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Kwestia ustalenia podstawy opodatkowania regulowana jest m.in. przepisem przejściowym art. 153 ust. 1 ww. ustawy i będzie zależna od zastosowanej procedury rozliczeń między stronami umowy. Jeżeli spółdzielnia mieszkaniowa dokonała całkowitego rozliczenia kosztów budowy garaży już w 2002 r. oraz zawarła z członkami umowy przyrzeczenia przeniesienia ich własności, to przeniesienie ich własności następujące po 01.05.2004 r. nie spowoduje powstania obowiązku podatkowego w podatku VAT. Samo bowiem ustanowienie prawa lub przeniesienie prawa własności - nawet jeśli ma miejsce po 01.05.2004 r. (w okresie obowiązywania nowej ustawy ) bez wniesienia wkładów i opłat po 01.05.2004 r. (które miały miejsce wcześniej), nie spowoduje konieczności naliczania VAT po tej dacie od czynności spółdzielni mieszkaniowych de facto opodatkowanych podatkiem VAT. W przypadku, jeśli i wniesienie wkładów i przeniesienie własności lokali miały miejsce po 01.05.2004 r., to mamy do czynienia z podatkiem VAT, pobieranym tylko jednorazowo: albo w momencie wpłat wkładów lub dodatkowych opłat, albo w momencie przeniesienia własności lokalu w przypadku braku tych wpłat lub ich opóźnienia. W przeciwnym razie nie ma konieczności naliczania VAT.

W związku z powyższym, w ocenie tutejszego organu podatkowego stanowisko podatnika, iż przepisy ww. ustawy nie będą miały zastosowania w odniesieniu do przeniesienia własności garażu po 01.05.2004 r. jest niewłaściwe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj