Interpretacja Urzędu Skarbowego w Tarnowskich Górach
PDI/415/17/04
z 25 czerwca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PDI/415/17/04
Data
2004.06.25



Autor
Urząd Skarbowy w Tarnowskich Górach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
faktura korygująca
korekta
koszty uzyskania przychodów
zapis w księdze
zwrot towarów


Pytanie podatnika
dot. zapisów w podatkowej księdze przychodów i rozchodów w związku ze zwrotem towarów handlowych udokumentowanym fakturą korygującą.


Osoby rozliczające się z podatku dochodowego od osób fizycznych w oparciu o podatkową księgę przychodów i rozchodów ewidencjonują zakup towarów handlowych w księdze po stronie kosztów w kolumnie 10 – Zakup towarów handlowych i materiałów wg cen zakupu. Wydatki te stanowią koszt jako poniesione w celu osiągnięcia przychodu z ich odsprzedaży. Zwrot towarów sprzedawcy powoduje, że nie dojdzie do powstania przychodu. Wydatki na ich nabycie nie mogą stanowić kosztu uzyskania przychodu, ponieważ nie spełniają wymogów art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.). Wobec tego należy skorygować koszty zakupu towarów zwróconych wpisując wartość tych towarów w kolumnie 10 księgi podatkowej ze znakiem minus lub na czerwono. Zgodnie z § 41 ust. 3 pkt. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22.03.2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz. 268 ze zm.) w przypadku zwrotu towarów sprzedawcy, podatnik, któremu zwrócono towar wystawia fakturę korygującą. Faktura korygująca jest podstawą skorygowania w księgach wartości zakupu towarów.

Zatem w Pani przypadku należało zaksięgować na czerwono lub ze znakiem minus wartość zwróconych towarów w kolumnie 10 podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 26.08.2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. Nr 152, poz. 1475 ze zm.) § 12 ust. 3 pkt. 1 podstawą zapisów w księdze są dowody księgowe między innymi faktury korygujące. Z uwagi na przyjęty przez Panią uproszczony sposób ewidencjonowania zdarzeń gospodarczych tj. Podatkową księgę przychodów i rozchodów zgodnie z art. 44 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym dochodem z działalności gospodarczej stanowiącym podstawę obliczenia zaliczki u podatników prowadzących podatkowe księgi przychodów i rozchodów jest różnica pomiędzy wynikającym z tych ksiąg przychodem i kosztami jego uzyskania. Nawet wtedy gdy koszty są ujemne zapis ten jest obowiązujący. Na podstawie zapisów w księdze podatkowej należało obliczyć należne zaliczki w 2004 roku i złożyć deklaracje PIT-5.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj