Interpretacja Urzędu Skarbowego w Bielsku Podlaskim
US.I/1A/415/7/04
z 23 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US.I/1A/415/7/04
Data
2004.09.23



Autor
Urząd Skarbowy w Bielsku Podlaskim


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Nieograniczony obowiązek podatkowy


Słowa kluczowe
deklaracja podatkowa
podatek dochodowy od osób fizycznych
pozarolnicza działalność gospodarcza
terytorium Unii Europejskiej (Wspólnoty Europejskiej)
umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania


Pytanie podatnika
Opodatkowanie dochodów z tytułu działalności gospodarczej prowadzonej na terenie Belgii i Francji.


Pismem z dnia 25.08.2004 r. Pan ( ... ) zam. ( ... ) zwrócił się z wnioskiem o udzielenie informacji dotyczącej stosowania przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2000 r. Nr 14 , poz. 176 ze zm. ) w sprawie opodatkowania dochodów z tytułu działalności gospodarczej prowadzonej na terenie Belgii i Francji.

Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, iż Pan ( ... ) prowadzi działalność gospodarczą na terenie kraju. W związku z przystąpieniem do UE rozszerzy wykonywanie działalności gospodarczej o prowadzenie jej na terytorium Belgii oraz Francji. Rodzaj prowadzonej działalności to zgodnie z symbolem PKD wykonywanie robót ogólno budowlanych związanych z wznoszeniem budynków jak również roboty murarskie, posadzkarskie, zakładanie stolarki budowlanej, malowanie, wykonywanie instalacji wodno-kanalizacyjnych, elektrycznych oraz pozostałych robót budowlanych wykończeniowych. Ponadto świadczone będą usługi w zakresie transportu drogowego pojazdami uniwersalnymi.Zdaniem Pana ( ... ) podatek dochodowy od tych dochodów winien być uiszczany w kraju, gdyż tutaj mieści się siedziba firmy.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Bielsku Podlaskim na podstawie art.14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa ( Dz. U. Nr 137,poz.926 ze zm. ) udziela pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego – stanowiącej odpowiedź w sprawie.

Stosownie do art.3 ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. Nr 14, poz.176 z 2000 r. ze zm.) osoby fizyczne , jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów ( nieograniczony obowiązek podatkowy ). Z kolei art. 4a w/w ustawy stanowi, iż przepisy art.3 ust.1 stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.

Polska zawarła następujące umowy, które zapobiegają podwójnemu opodatkowaniu :

  1. umowa między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Królestwa Belgii o uniknięciu podwójnego opodatkowania i zapobieżeniu uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku, podpisana w Brukseli dnia 14 września 1976 r. ( Dz.U. z 1978r. Nr 24 , poz.109 ) ,
  2. umowa między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Republiki Francuskiej w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu w zakresie podatków od dochodu i majątku. (Dz.U. Nr 1 , poz.5 z dnia 19 stycznia 1977 r.)

Zgodnie z wyżej wymienionymi umowami sposób opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej uzależniony jest od sytuacji czy działalność prowadzona jest przy pomocy utrzymywanego w tym drugim państwie „zakładu” . W rozumieniu art.5 w/w umów wyrażenie "zakład" oznacza stałą placówkę, w której całkowicie albo częściowo wykonuje się działalność przedsiębiorstwa.

Wyrażenie "zakład" obejmuje w szczególności:

  1. miejsce zarządzania,
  2. filię,
  3. biuro,
  4. zakład fabryczny,
  5. warsztat,
  6. kopalnię, kamieniołom albo inne miejsce wydobywania bogactw naturalnych,
  7. budowę albo montaż, których okres przekracza 12 miesięcy.

Nie stanowią zakładu:

  1. placówki, które służą wyłącznie do składowania, wystawiania albo wydawania towarów należących do przedsiębiorstwa,
  2. towary należące do przedsiębiorstwa, utrzymywane wyłącznie dla składowania, wystawiania albo wydawania,
  3. towary należące do przedsiębiorstwa, utrzymywane wyłącznie w celu obróbki lub przerobu przez inne przedsiębiorstwo,
  4. stała placówka utrzymywana wyłącznie w celu zakupu towarów albo w celu uzyskiwania informacji dla przedsiębiorstwa,
  5. stała placówka utrzymywana przez przedsiębiorstwo wyłącznie dla celów reklamowych, dla dostarczania informacji, prowadzenia badań naukowych lub wykonywania podobnej działalności o przygotowawczym lub pomocniczym charakterze.

Zgodnie z art.7 wyżej wymienionych umów zyski z przedsiębiorstwa Umawiającego się Państwa podlegają opodatkowaniu tylko w tym Państwie, chyba że przedsiębiorstwo prowadzi działalność w drugim Umawiającym się Państwie przez położony tam zakład. Jeżeli przedsiębiorstwo wykonuje działalność w ten sposób, zyski przedsiębiorstwa podlegają opodatkowaniu w drugim Umawiającym się Państwie jednak tylko w takiej mierze, w jakiej mogą być przypisane temu zakładowi.

W myśl postanowień w/w umów ( art.23 ) podwójnego opodatkowania unika się następujący sposób:

  1. umowa z Francją ;
    * w przypadku Polski
    jeżeli osoba mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w Polsce osiąga przychody lub posiada majątek, które stosownie do postanowień niniejszej umowy podlegają opodatkowaniu we Francji, wówczas Polska - z zastrzeżeniem postanowień punktu b), wyłączy te przychody albo ten majątek spod opodatkowania, może jednak przy ustalaniu podatku od pozostałego dochodu albo pozostałego majątku tej osoby zastosować stawkę podatkową , która zostałaby zastosowana, gdyby te przychody albo ten majątek nie zostały wyłączone spod opodatkowania,
  2. umowa z Belgią ;
    * w przypadku Polski
    jeżeli osoba mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w Polsce osiąga przychody lub posiada majątek, które stosownie do postanowień niniejszej Umowy podlegają opodatkowaniu w Belgii, wówczas Polska, z zastrzeżeniem postanowień punktu 2), wyłączy te przychody albo ten majątek spod opodatkowania; może jednak przy ustalaniu podatku od pozostałego dochodu albo pozostałego majątku tej osoby zastosować stawkę podstawową, która zostałaby zastosowana, gdyby te przychody albo ten majątek nie zostały wyłączone spod opodatkowania.

Sposób opodatkowania uzyskiwanych przez Pana dochodów uzależniony jest od ustalenia czy działalność prowadzona na terenie innych państw jest prowadzona w formie zakładu oraz czy w związku z tym została opodatkowana podatkiem dochodowym wg obowiązujących tam przepisów.

Wymienione w art.5 rodzaje placówek stanowiących zakład w rozumieniu umów są tylko przykładowe, a nie wyczerpujące, istotne jest natomiast określenie w umowach, jakiego rodzaju placówki nie stanowią zakładu.

Dokonując analizy treści pisma można przyjąć, iż działalność będzie prowadzona w formie zakładu. Wprawdzie nie wskazano sposobu przyjmowania zleceń na wykonywanie usług, jednakże ich rodzaj pozwala przyjąć założenie, że zamówienia na ich wykonanie będą przyjmowane na terenie państwa w których będą świadczone usługi. Ponadto wykonywanie określonych usług wymaga posiadania określonego parku maszynowego jak również środków transportu. Wszystkie te cechy wskazują, że działalność będzie prowadzona w formie zorganizowanej, a więc za pośrednictwem zakładu w rozumieniu obowiązujących umów.

Prowadzenia działalności za pomocą zakładu powoduje, iż możliwe są niżej wymienione sposoby opodatkowania uzyskanych dochodów, uzależnione od tego czy tego rodzaju dochody zostały opodatkowane za granicą.

Podatek w Polsce może być płacony w następujący sposób:

Wariant I

Dochody uzyskane za granicą z prowadzonej działalności nie zostały opodatkowane gdyż zgodnie z obowiązującymi w danym państwie przepisami tego rodzaju dochody nie podlegają opodatkowaniu.

Wówczas całość uzyskanych dochodów z działalności gospodarczej bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów podlega opodatkowaniu w Polsce wg skali podatkowej wynikającej z art.27 ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Wariant II

Dochody uzyskane za granicą z prowadzonej działalności zostały opodatkowane wg obowiązujących tam przepisów .

W związku z powyższym ma zastosowanie przepis art.27 ust.8 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U.Nr 14 , poz.176 z 2000 r. ze zm.). Zgodnie z tym przepisem, jeżeli podatnik, o którym mowa w art. 3 ust. 1, oprócz dochodów podlegających opodatkowaniu, zgodnie z ust. 1, osiągał również dochody z tytułu działalności wykonywanej poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub ze źródeł przychodów znajdujących się poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zwolnione od podatku na podstawie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania lub innych umów międzynarodowych - podatek określa się w następujący sposób:

  1. do dochodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym dodaje się dochody zwolnione od tego podatku i od sumy tych dochodów oblicza się podatek według skali określonej w ust. 1,
  2. ustala się stopę procentową tego podatku do tak obliczonej sumy dochodów,
  3. ustaloną zgodnie z pkt 2 stopę procentową stosuje się do dochodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym .

Stanowisko zaprezentowane przez Pana w piśmie a dotyczące faktu, iż tego rodzaju dochody podlegają opodatkowaniu jedynie w Polsce będzie poprawne po uwzględnieniu faktu, że działalność gospodarcza prowadzona przez Pana na terenie państw członkowskich nie będzie uznana za działalność prowadzoną w formie zakładu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj