Interpretacja Izby Skarbowej w Olsztynie
PDF/005-1-361/04
z 20 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PDF/005-1-361/04
Data
2004.09.20



Autor
Izba Skarbowa w Olsztynie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
akt notarialny
koszty uzyskania przychodów


Pytanie podatnika
- dotyczące kwestii zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatku poniesionego na sporządzenie aktu notarialnego zawierającego oświadczenia o poddaniu się egzekucji.


Dyrektor Izby Skarbowej w Olsztynie, działając na podstawie art. 14b § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r.- Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137 poz. 926 ze zm.) dokonuje zmiany interpretacji udzielonej przez Naczelnika Urzędu Skarbowego w Olsztynie, zawartej w piśmie z dnia 20.08.2004 r. Nr US.II.PDF/415/84/04 dotyczącej kwestii zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatku poniesionego na sporządzenie aktu notarialnego zawierającego oświadczenia o poddaniu się egzekucji.

Dyrektor Izby Skarbowej w Olsztynie odnosząc się do stanu faktycznego przedstawionego w zapytaniu z dnia 04.08.2004 r., uprzejmie wyjaśnia co następuje.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 tej ustawy.

Przepis art. 23 ust. 1 pkt 14 cyt. ustawy wyłącza z kosztów uzyskania przychodów, koszty egzekucyjne związane z niewykonaniem zobowiązań.

Koszty egzekucyjne są to opłaty za dokonane w toku postępowania egzekucyjnego środki, mające doprowadzić do realizacji egzekwowanego obowiązku, oraz wydatki związane z tym postępowaniem.

Akt notarialny natomiast, w którym dłużnik poddaje się egzekucji i który obejmuje obowiązek zapłaty sumy pieniężnej do wysokości w akcie wprost określonej, może stać się tytułem egzekucyjnym, zgodnie z art. 777 § 1 pkt 5 ustawy z dnia 17.11.1964 r. –Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. nr 43, poz. 296), jednakże koszt związany z jego sporządzeniem nie może stanowić kosztów egzekucyjnych, gdyż wydatek powyższy nie powstaje w toku egzekucji lecz stanowi akt, w którym dłużnik dobrowolnie poddaje się ewentualnej egzekucji na wypadek, gdyby w przyszłości nie wywiązywał się z cywilnoprawnych obowiązków. Na etapie sporządzenia aktu notarialnego nie jest jeszcze wszczynana egzekucja.

W tej sytuacji poniesiony wydatek na sporządzenie aktu notarialnego, w świetle art. 22 ust. 1 cyt. ustawy, będzie stanowił koszt działalności.

Mając zatem na uwadze stan prawny oraz faktyczny sprawy przedstawiony w piśmie z dnia 04.08.2004 r. Dyrektor Izby Skarbowej stwierdza, że udzielona interpretacja w piśmie jw. z dnia 20.08.2004 r. Nr US.II.PDF/415/84/04, jest nieprawidłowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj