Interpretacja Urzędu Skarbowego w Płocku
UPO/VAT/443/241A/04/RK/AS
z 20 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
UPO/VAT/443/241A/04/RK/AS
Data
2004.09.20



Autor
Urząd Skarbowy w Płocku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych

Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
działalność wykonywana osobiście
zarządzanie przedsiębiorstwem
zwolnienia z podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Prezes Zarządu Spółki z o.o. (zarząd jednoosobowy), prowadzi działalność gospodarczą jako osoba fizyczna. Spółka, jak i Prezes Zarządu Spółki z tyt. prowadzonej działalności są podatnikami podatku od towarów i usług. Ze Spółką, Prezesa nie łączy stosunek pracy. Prezes wykonuje swoje czynności w oparciu o zawartą ze Spółką umowę o zarządzanie w ramach zarządu. Czy usługa zarządzania Spółką z o.o. realizowana na podstawie cywilnoprawnej umowy o zarządzanie zawartej pomiędzy spółką, a członkiem zarządu podlega opodatkowaniu podatkiem VAT stawką podstawową, czy też jest zwolniona od podatku? Jeśli usługa zarządzania jest zwolniona, czy świadczący usługi wystawia faktury VAT ze stawką zwolnioną, a Spółka reguluje płatność po potrąceniu podatku dochodowego od osób fizycznych i składki zdrowotnej?


I. Odpowiedź w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, odnośnie podatku dochodowego od osób fizycznych: Zgodnie z art. 13 pkt 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) – zwanej dalej ustawą, za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się: przychody uzyskane na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze, w tym przychody z tego rodzaju umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej - z wyjątkiem przychodów, o których mowa w pkt 7.

Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy, osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują wypłaty należności osobom określonym w art. 3 ust. 1 z tytułu działalności określonej w art. 13 pkt 2 i 4 - 9 oraz art. 18, są obowiązane jako płatnicy pobierać, z zastrzeżeniem ust. 4, zaliczki na podatek dochodowy w wysokości 19% należności pomniejszonej o koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 9, oraz pomniejszonej o składki potrącone przez płatnika w danym miesiącu na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b).

Zgodnie z art. 41 ust. 1a ustawy, zaliczkę od dochodów, o których mowa w ust. 1, obliczoną w sposób określony w tym przepisie, zmniejsza się, z zastrzeżeniem art. 27b ust. 1 pkt 2 i ust. 2, o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne pobranej przez płatnika, o którym mowa w ust. 1, zgodnie z przepisami o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia. Jak z powyższego wynika płatnik obowiązany jest pobrać zaliczkę na podatek dochodowy i odprowadzić ją na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy ze względu na siedzibę płatnika (art. 42 ust. 1 pkt 1 ustawy) oraz przesłać zbiorcze deklaracje według ustalonego wzoru (PIT-4) po obliczeniu i odprowadzeniu składek na ubezpieczenie społeczne oraz składek na powszechne ubezpieczenie zdrowotne.

II. Odpowiedź w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, odnośnie podatku od towarów i usług: Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. - o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) – zwanej dalej ustawą, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Natomiast za samodzielnie wykonywaną działalność gospodarczą nie uznaje się czynności z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt 2 – 8 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli z tytułu wykonania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonywanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności (art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy). W art. 13 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zapisano, iż za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 2, uważa się przychody otrzymywane przez osoby, niezależnie od sposobu ich powoływania, należące do składu zarządów, rad nadzorczych, komisji lub innych organów stanowiących osób prawnych. W przypadku więc gdy podatnik pełni funkcję członka zarządu na podstawie powołania i więzy prawne łączące go ze spółką są więzami, o których mowa w art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy to nie jest on z tego tytułu podatnikiem podatku od towarów i usług.

Natomiast wykonywane usługi zarządzania spółką z o.o. na podstawie umowy o zarządzanie z nią zawartą są rozumiane jako działalność gospodarcza wykonywana samodzielnie i z tyt. tej działalności jest się podatnikiem podatku od towarów i usług. Zgodnie z § 8 ust. 1 pkt 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.), zwalnia się od podatku czynności, o których mowa w art. 13 pkt 9 wyżej cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli wykonywane są przez osoby, które z tytułu ich wykonywania są związane ze zlecającym ich wykonanie prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym, a wykonującym zlecane czynności, co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności. W Art. 13 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest między innymi mowa o przychodach uzyskiwanych z tytułu zawartych umów o zarządzanie, za wyjątkiem przychodów o których mowa w art. 13 pkt 7 tej ustawy. W związku z powyższymi przepisami przychód uzyskiwany z tytułu zawartej umowy o zarządzanie ze spółką z o.o. jest zwolniony z podatku od towarów i usług. Ponieważ oprócz wyżej wykonanych usług Prezes Zarządu prowadzi działalność gospodarczą z tytułu której jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług i obrót uzyskiwany z tytułu jej prowadzenia jest opodatkowany podatnikiem od towarów i usług, dlatego też fakt wykonanych usług zarządzania na podstawie umowy o zarządzanie dokumentuje się fakturą VAT.

Słusznie Podatnik zauważył, że art. 86 ust. 1 ustawy stanowi, iż w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatnikowi, o którym mowa w art. 15 przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Natomiast przychody uzyskiwane z zawartych umów o zarządzanie są zwolnione z podatku, w związku z tym podatnik nie ma prawa do odliczenia podatku naliczonego związanego z tymi czynnościami. Jeżeli podatnik nie jest w stanie wyodrębnić całości lub części kwot związanych z czynnościami, w związku z którymi przysługuje prawo do odliczenia i z czynnościami, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje – może skorzystać z rozwiązań zawartych w art. 90 ustawy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj