Interpretacja Urzędu Skarbowego w Lublińcu
NUS-PDI-415/15/2004/AJ
z 5 maja 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
NUS-PDI-415/15/2004/AJ
Data
2004.05.05



Autor
Urząd Skarbowy w Lublińcu


Temat
Ordynacja podatkowa --> Zobowiązania podatkowe

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Szczególne zasady ustalania dochodu


Słowa kluczowe
decyzja określająca
kontynuacja działalności przez spadkobierców
likwidacja
odpowiedzialność za zobowiązania
podatek dochodowy od osób fizycznych
remanent likwidacyjny
spółka jawna
szczególne zasady ustalania dochodu
wspólnik
zaliczka uproszczona


Pytanie podatnika
Czy istnieje obowiązek ustalenia dochodu w oparciu o art. 24 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w przypadku śmierci wspólnika dwuosobowej spółki jawnej oraz na kim spoczywa obowiązek ustalenia i zapłaty zaliczki na poczet podatku dochodowego od osób fizycznych za miesiąc luty 2004 r., w sytuacji gdy zmarły przed śmiercią wybrał metodę jej obliczania w oparciu o art. 44 ust. 6b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?


W dniu 22 lutego 2004 r. zmarł wspólnik dwuosobowej spółki jawnej. W swoim testamencie jako spadkobierców wyznaczył swoich rodziców. Spółka zgodnie z § 14 umowy będzie dalej prowadziła działalność gospodarczą i w związku z powyższym zdaniem Państwa nie zachodzi obowiązek ustalenia dochodu z remanentu likwidacyjnego, o którym mowa w art. 24 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ponieważ nie następuje likwidacja działalności gospodarczej.

Ponadto zdaniem Państwa zaliczka za miesiąc luty 2004 r. winna wynikać ze stosownej decyzji organu podatkowego, określającej jej wysokość i termin zapłaty.

Biorąc pod uwagę postanowienia art. 58-85 kodeksu spółek handlowych oraz stan faktyczny sprawy, zdaniem tutejszego organu podatkowego w przypadku śmierci wspólnika dwuosobowej spółki jawnej następuje likwidacja tego podmiotu. W związku z powyższym pociąga to za sobą obowiązek ustalenia przez żyjącego wspólnika dochodu w oparciu o art. 24 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (do wysokości posiadanego przez tego wspólnika udziału w spółce) z którego ustala się podatek w wysokości i na warunkach określonych w art. 44 ust. 4 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze. zm.).

Należy jednak pamiętać, iż zgodnie z art. 24 ust. 3 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie ustala się dochodu na dzień likwidacji, jeżeli:

1)w wyniku zmiany formy prawnej lub połączenia przedsiębiorstw składniki majątku objęte remanentem zostały wniesione w formie wkładu lub aportu do nowo powstałego lub istniejącego przedsiębiorcy,

2)nastąpiła całkowita lub częściowa zmiana branży,

3)osoba fizyczna wniosła w formie wkładu lub aportu do spółki cywilnej albo spółki handlowej składniki majątku objęte remanentem,

4)nastąpiło przekształcenie spółki cywilnej w spółkę handlową lub osobowej spółki handlowej w inną osobową spółkę handlową albo w kapitałową spółkę handlową.

W kwestii ustalenia zobowiązania w podatku dochodowym od osób fizycznych przypadającym za okres od 1 stycznia 2004 r. do 22 lutego 2004 r. organ podatkowy w oparciu o art. 104 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze. zm.) wyda decyzję, w której określi wysokość zobowiązania podatkowego spadkodawcy lub wysokość nadpłaty.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj