Interpretacja Małopolskiego Urzędu Skarbowego
PP-II-443-3/2004/WD
z 17 maja 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP-II-443-3/2004/WD
Data
2004.05.17



Autor
Małopolski Urząd Skarbowy


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Obniżenie podatku należnego


Słowa kluczowe
podatek naliczony
zmniejszenie podatku należnego


Pytanie podatnika
Jakie są zasady odliczenia podatku naliczonego z tytułu importu towaru w przypadku zaginięcia oryginału dokumentu SAD?


Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego, działając na podstawie art. 14 a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa z dnia 29 sierpnia 1997 r. (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w odpowiedzi na pismo Spółki z dnia 25.03.2004 r. z zakresu podatku od towarów i usług, odnoszącego się do ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) wyjaśnia co następuje:

Przedmiotem zapytania Strony jest rozstrzygnięcie kwestii dotyczącej terminu odliczenia podatku VAT wynikającego z importu linii technologicznej z Włoch. Oryginał dokumentu SAD odebrany w dniu 15.01.2004 r. przez pracownika Spółki zaginął, wobec czego w dniu 11.03.2004 r. Spółka otrzymała z Urzędu Celnego duplikat przedmiotowego dokumentu SAD. W ocenie Wnioskodawcy, ze względu na brak oryginału dokumentu SAD oraz innych przesłanek świadczących o wpływie do jednostki tego dokumentu, Spółka ma prawo odliczyć podatek z tytułu importu w miesiącu otrzymania duplikatu, bądź w miesiącu następnym.

Nadmienia się, że ogólne zasady dotyczące momentu obniżenia podatku, należnego o naliczony zostały zawarte w art. 19 ust. 3 pkt 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.). Przepis powyższy stanowi, iż obniżenie kwoty podatku należnego o naliczony następuje nie wcześniej niż w rozliczeniu za miesiąc, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny i nie później niż w rozliczeniu za miesiąc następny.

Uregulowania dotyczące obniżenia należnego podatku podatek wynikający z duplikatów faktur zostały zawarte w rozporządzeniu Ministra Finansów z 22 marca 2002 roku w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz. 268 ze zm.).
W myśl § 48 ust. 3 w/w rozporządzenia podstawę do obniżenia przez nabywcę kwoty podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego stanowią wyłącznie oryginały faktur lub faktur korygujących, albo ich duplikaty. Wprawdzie zacytowane przepisy odnoszą się do przypadku zaginięcia faktur, a nie dokumentów celnych, jednak w ocenie tutejszego Urzędu nie stoi na przeszkodzie objęcie tymi przepisami dokumentów celnych, które na równi z fakturami stanowią podstawę do obniżenia podatku należnego o naliczony.

Reasumując, jeżeli Spółka w momencie odbioru przedmiotowej deklaracji celnej nie ujęła jej w ewidencjach zakupu za styczeń 2004 r., ani też nie dysponuje żadnymi dokumentami świadczącymi o wpływie tej deklaracji do jednostki, zasadne jest stanowisko Wnioskodawcy, stanowiące o prawie Spółki do odliczenia podatku z tytułu importu w miesiącu otrzymania duplikatu dokumentu celnego, bądź w miesiącu następnym.
Odpowiedzi udzielono według stanu prawnego obowiązującego do dnia 30.04.2004 r.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj