Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
BI/005/0020/04
z 19 lutego 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
BI/005/0020/04
Data
2004.02.19



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku


Słowa kluczowe
darowizna
kościelne osoby prawne
odliczenie od dochodu


Pytanie podatnika
Czy dokonane w 2003r. darowizny na rzecz kościelnej osoby prawnej przeznaczone na jej działalność charytatywno-opiekuńczą są nielimitowane i podlegają odliczeniu w ich pełnej wysokości?


Stan faktyczny:


Podatnik w roku 2003 dokonał darowizn na cele charytatywno-opiekuńcze kościoła na łączną kwotę 14.000,00 zł. Roczny dochód osiągnięty przez Podatnika w 2003r. wynosił około 70.000,00 zł. Dokonane darowizny przekraczają 10% uzyskanego dochodu.


Ocena prawna stanu faktycznego:


Przepis art. 26 ust. 1 pkt 9 lit a i b ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r., nr 14, poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym w 2003 roku stanowił, iż: podstawę obliczenia podatku, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 3 i art. 28-30, stanowi dochód ustalony zgodnie z art. 9, art. 24 ust. 1 i 2 oraz ust. 4-6 i 8 –12 lub art.24b ust. 1 i 2 lub art. 25, po odliczeniu kwot darowizn:

  1. na cele naukowe, naukowo – techniczne, oświatowe, oświatowo – wychowawcze, kulturalne, kultury fizycznej, rehabilitacji zawodowej i społecznej inwalidów, a także wspierania inicjatyw społecznych w zakresie budowy dróg i sieci telekomunikacyjnej na wsi oraz zaopatrzenia wsi w wodę – łącznie do wysokości nie przekraczającej 15% dochodu.
  2. na cele kultu religijnego i na działalność charytatywno – opiekuńczą, bezpieczeństwa publicznego, obrony narodowej, ochrony środowiska, dobroczynne, a także na cele związane z budownictwem mieszkaniowym dla samorządu terytorialnego i na budowę strażnic jednostek ochrony przeciwpożarowej, w rozumieniu przepisów o ochronie przeciwpożarowej, oraz ich wyposażenie i utrzymanie – łącznie do wysokości nie przekraczającej 10% dochodu

W myśl dalszych postanowień zawartych w pkt 5 i 7 art. 26 ust. 1 ustawy z 26.07.1991 r. łączna kwota odliczeń z tytułów określonych w ust. 1 pkt 9 nie może przekroczyć 15% dochodu lub przychodu opodatkowanego ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, z tym że odliczeniu nie podlegają darowizny poniesione na rzecz:

  1. osób fizycznych,
  2. osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych nie mających osobowości prawnej, prowadzących działalność gospodarczą polegającą na wytwarzaniu wyrobów przemysłu elektronicznego, paliwowego, tytoniowego, spirytusowego, winiarskiego, piwowarskiego, a także pozostałych wyrobów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, oraz wyrobów z metali szlachetnych albo z udziałem tych metali, lub handlu tymi wyrobami.

Wysokość wydatków na cele określone w ust. 1 ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie, z tym że, jeżeli przedmiotem darowizny są pieniądze, wysokość wydatków na cele wymienione w ust. 1 pkt 9 ustala się na podstawie dowodu wpłaty na rachunek bankowy obdarowanego.

Art. 26 ust. 1 pkt 1 9 lit. b) ustawy z dnia z dnia 26.07.1991r. w brzmieniu obowiązującym w 2003 roku nie zawierał odwołania do innych przepisów w kwestii wielkości kwoty, którą podatnik mógł odliczyć od dochodu z tytułu poczynionych darowizn. Wykładnia gramatyczna wymienionego przepisu wyraźnie wskazuje na to, że odliczeniu od dochodu z tytułu darowizn poczynionych na cele wymienione w tym przepisie podlega kwota nie przekraczająca łącznie 10% dochodu.

Ponadto zgodnie z przyjętą linią orzecznictwa Naczelnego Sądu Administracyjnego do darowizn na cele charytatywno-opiekuńcze stosuje się limit określony w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych (wyrok NSA z dnia 10 sierpnia 2000r., sygn. akt I SA/Po 1386/99)

A zatem w świetle przedstawionego stanu faktycznego i prawnego darowizny na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą podlegały w 2003r. odliczeniu od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych w wysokości do 10% uzyskanego dochodu



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj