Interpretacja Urzędu Skarbowego w Skarżysku-Kamiennej
DP-415/17A/04
z 18 czerwca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
DP-415/17A/04
Data
2004.06.18



Autor
Urząd Skarbowy w Skarżysku-Kamiennej


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników --> Obowiązek obliczania i poboru przez płatników zaliczek


Słowa kluczowe
komornik sądowy
płatnik
przychód
wyrok


Pytanie podatnika
Kto i na jakiej podstawie prawnej powinien odprowadzić zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych od należności zasądzonej wyrokiem sądowym ?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Skarżysku Kamiennej, stosownie do postanowień art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zmianami) dokonuje uzupełnienia udzielonej pismem DP-415/17/04 z dnia 27.04.2004 r. odpowiedzi na zapytanie zawarte w piśmie z dnia 22.03.2004 r. w zakresie stosowania przepisów dotyczących podatku dochodowego od osób fizycznych.

Pani „B” pismem z dnia 22.03.2004 r. zwróciła się o udzielenie odpowiedzi na pytanie: kto i na jakiej podstawie prawnej winien odprowadzić zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych, gdy wypłaty wynagrodzenia ze stosunku pracy nie dokonał zakład pracy Zakład Opieki Zdrowotnej w Skarżysku Kamiennej, ale komornik w wyniku postępowania egzekucyjnego, po uprzednim pobraniu wynagrodzenia brutto wraz z odsetkami z konta zakładu pracy.

Zdaniem podatniczki podatek dochodowy nie powinien być naliczany.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Skarżysku Kamiennej wyjaśnia, iż zgodnie z art. 31 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14, poz. 176 ze zmianami) osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej, zwane dalej „zakładami pracy” są obowiązane jako płatnicy obliczyć i pobrać w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy od osób, które uzyskują od tych zakładów pracy przychody ze stosunku pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczego stosunku pracy, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakłady pracy, a w spółdzielniach pracy – wypłaty z tyt. udziału w nadwyżce bilansowej.

Z przytoczonego wyżej przepisu wynika, że za przychód uzyskany od danego zakładu pracy uznać można tylko taki przychód, który został przez ten zakład faktycznie wypłacony. W opisanej w zapytaniu sytuacji, wypłaty wynagrodzenia nie dokonał zakład pracy ale komornik po uprzednim pobraniu wynagrodzenia brutto wraz z odsetkami za zwłokę z konta zakładu pracy. Poszczególni pracownicy nie uzyskali przychodu od pracodawcy, zatem na pracodawcy nie ciąży obowiązek poboru i odprowadzania zaliczki na podatek dochodowy.

Obowiązek poboru zaliczek nie ciąży również na komorniku sądowym, pomimo, że dokonał on wypłaty należności podlegających opodatkowaniu, to w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie ma przepisu, który nakładałby na niego obowiązek pobrania zaliczki.

Pracownik także nie jest zobowiązany do samodzielnego wpłacania zaliczki na podatek, ponieważ żaden przepis w/w ustawy nie nakłada na niego takiego obowiązku.

Natomiast osoba otrzymująca zaległe wynagrodzenie, bez względu na to czy otrzymała je bezpośrednio od pracodawcy czy też za pośrednictwem komornika, zobowiązana jest stosownie do art. 45 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych do rozliczenia się z właściwym miejscowo urzędem skarbowym, składając zeznanie wg ustalonego wzoru w terminie do dnia 30 kwietnia następnego roku.

Ponadto Naczelnik Urzędu Skarbowego informuje, że na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 95 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku dochodowego są odsetki z tytułu nieterminowej wypłaty wynagrodzeń i świadczeń z tytułów, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 1 tej ustawy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj