Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
US72/SPC/436/28/2004/BAP
z 15 października 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US72/SPC/436/28/2004/BAP
Data
2004.10.15



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania --> Wyłączenia

Podatek od czynności cywilnoprawnych

Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
czynności
czynności cywilnoprawne
podatek od czynności cywilnoprawnych
podatek od czynności cywilnoprawnych
podatek od towarów i usług
podatek od wartości dodanej
sprzedaż udziałów
sprzedaż udziałów
udział
zbycie udziałów w spółce
zbycie udziału
zwolnienia z podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Spółka sprzedała posiadane przez siebie udziały w innej spółce polskiej. Przedmiotem działalności Spółki jest m.in. inwestycje kapitałowe, posiadanie udziałów lub akcji oraz działalność powiernicza (działalność sklasyfikowana pod symbolem PKD 65.23.Z - pośrednictwo finansowe gdzie indziej nie sklasyfikowane). Spółka jest również podatnikiem podatku VAT. Czy wskazana powyżej sprzedaż udziałów będzie podlegać podatkowi od czynności cywilnoprawnych?


Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt1 lit. ”a” ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych /Dz. U. Nr 86 z 2000 r.., poz.959 ze zm./ podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają m.in. umowy sprzedaży rzeczy oraz praw majątkowych.

Stosownie do treści art. 2 ust. 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 86 z 2000 r., poz.959 ze zm.) podatkowi od czynności cywilnoprawnych nie podlegają czynności cywilnoprawne jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest z niego zwolniona, z wyjątkiem umów sprzedaży i zamiany zwolnionych z podatku od towarów i usług, których przedmiotem są nieruchomości lub ich części albo prawo użytkowania wieczystego.

Powyższe przepisy wskazują, iż przesłanką do zwolnienia z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych czynności sprzedaży udziałów jest ustalenie, czy dana czynność jest opodatkowana lub zwolniona z podatku od towarów i usług. Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług za wynagrodzeniem na terytorium kraju. W myśl art. 8 ust. 1 pkt. 1 ww. ustawy przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę dokonania tej czynności. Czynności te opodatkowane są podatkiem VAT jedynie wówczas, gdy wykonywane są przez podatnika w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o VAT, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Definicja działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ww. ustawy, obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, gdy czynność jest wykonywana częstotliwie lub gdy została dokonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar jej wykonywania w taki sposób.

Z przedstawionego przez Spółkę stanu faktycznego wynika, iż zbyła ona na rzecz podmiotu holenderskiego należące do niej udziały w spółce polskiej. Przedmiotem działalności Spółki są m.in. inwestycje kapitałowe, posiadanie udziałów lub akcji oraz działalność powiernicza. Działalność takiego rodzaju klasyfikowana jest pod symbolem PKD 65.23.Z w grupowaniu pośrednictwo finansowe pozostałe, gdzie indziej nie sklasyfikowane i tak też została przedmiotowa transakcja sprzedaży udziałów zakwalifikowana przez Spółkę. Transakcja została więc dokonana w zakresie działalności gospodarczej Spółki (należy uznać iż było to świadczenie usług o których mowa w art.8 ust.1 ustawy o VAT). Usługi pośrednictwa finansowego, zgodnie z załącznikiem nr 4 poz. 2 do ustawy o VAT, są zwolnione od podatku od towarów i usług (z wyłączeniami wymienionymi we wskazanym przepisie).

Reasumując, zawarta przez Spółkę transakcja sprzedaży udziałów mieści się w zakresie wykonywanych przez nią w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej usług, korzysta ze zwolnienia z podatku VAT, a co za tym idzie, nie podlega również opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych zgodnie z art. 2 ust. 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj