Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty
III-2-443-84/04/PJ
z 18 października 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
III-2-443-84/04/PJ
Data
2004.10.18



Autor
Drugi Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy


Słowa kluczowe
eksport towarów
kurs waluty
potwierdzenie
powstanie obowiązku podatkowego


Pytanie podatnika
Urzędy celne wyjścia w Państwach Członkowskich UE stosują różne pieczęcie dla potwierdzenia wywozu towaru poza obszar celny WE. W praktyce zdarza się, że potwierdzenie wywozu towaru poza terytorium UE ma postać jedynie pieczęci z oznaczeniem urzędu granicznego, jednakże bez datownika. W takiej sytuacji Podatnik zwrócił się z pytaniem, jak określić prawidłowy moment powstania obowiązku podatkowego w eksporcie towarów?


Działając na podstawie przepisu art. 14a paragraf 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) udzielam pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w przedmiocie podatków pośrednich w indywidualnej sprawie przedstawionej we wniosku z dnia 06.09.2004 r. (data wpływu do tut. organu 17.09.2004 r.)

We wniosku Podatnik przedstawił następujący stan faktyczny: firma dokonuje eksportu towarów, zatem zgodnie z art. 19 ust. 6 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) obowiązek podatkowy powstaje z chwilą potwierdzenia przez urząd celny wyjścia wywozu towarów poza terytorium Wspólnoty, jednakże pieczątka przystawiona przez urząd celny wyjścia na dokumencie SAD nie zawiera daty, która wskazywałaby dzień przekroczenia granicy. W związku z tym Podatnik zwróciła sie do tut. organu z zapytaniem czy w takim przypadku należy stosować do przeliczenia wartości towarów na złote kurs średni NBP z dnia powrotu ww. dokumentu SAD do firmy Podatnika? Podatnik wskazuje, iż z uwagi na to, że pieczątki potwierdzające wywóz towarów poza obszar celny WE w niektórych Państwach Czlonkowskich UE nie zawierają datownika, powstaje problem z ustaleniem momentu powstania obowiązku podatkowego oraz problem z przyjęciem kursu, po jakim należy przeliczyć wartość towarów z waluty obcej na polską dla celów wykazania ww. obrotu w ewidencji i deklaracji VAT-7. Zdaniem Podatnika w takiej sytuacji można by przyjąć kurs średni NBP z dnia powrotu karty 3 SAD do jego firmy (wpływ jest oznaczony datownikiem), bowiem jest to jedyna pewna data, a ponadto dopiero otrzymanie ww. dokumentu uprawnia go, zgodnie z art. 41 ust. 6 i 11 ustawy o podatku od towarów i usług do zastosowania stawki podatku VAT 0%.

Odnosząc sie do sprawy przedstawionej przez Podatnika informuję, że:

Przez eksport towarów, jak stanowi art. 2 ust. 8 ustawy o podatku od towarów i usług, rozumie się potwierdzony przez urząd celny wyjścia wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty. W eksporcie towarów stosuje sie na podstawie art. 41 ust. 6 ww. ustawy stawkę podatku VAT 0% pod warunkiem, że podatnik posiada przed złożeniem deklaracji za dany miesiąc dokument potwierdzający wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty. Jeżeli podatnik nie otrzyma wspomnianego dokumentu, nie wykazuje eksportu w deklaracji za miesiąc, w którym została zrealizowana dostawa eksportowa, lecz robi to w okresie następnym, stosując stawkę 0% (art. 41 ust. 7) - pod warunkiem otrzymania dokumentu potwierdzającego wywóz towaru poza terytorium UE przed złozeniem deklaracji podatkowej za ten okres. W razie nie otrzymania tego dokumentu również w tym terminie, mają zastosowanie stawki właściwe dla dostawy towaru na terytorium kraju. Jednocześnie, na podstawie art. 41 ust. 9 otrzymanie przez podatnika dokumentu potwierdzającego wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty w terminie późniejszym upoważnia go do dokonania korekty złożonej deklaracji podatkowej, w której wykazał dostawę towarów. Dodatkowo należy zauważyć, że obowiązek podatkowy w eksporcie towarów powstaje z chwilą potwierdzenia przez urząd celny wyjścia wywozu towarów poza terytorium Wspólnoty (art. 19 ust. 6 ustawy o VAT).

W obrocie gospodarczym dokumentem, na którym dokonuje się potwierdzenia opuszczenia przez towar terytorium UE jest przede wszystkim karta 3 dokumentu SAD. W przepisach wiążącej wszystkie Państwa Członkowskie UE VI Dyrektywy Rady z dnia 17.05.1977 r. w sprawie harmonizacji przepisów Państw Członkowskich dotyczących podatków obrotowych - wspólny system podatku od wartości dodanej: ujednolicona podstawa wymiaru podatku (77/399/EEC) odnajdziemy, że dokumentem potwierdzającym wywóz towaru z terytorium WE może być także faktura lub inny dokument potwierdzony przez urząd celny, stwierdzający, że towar opuścił terytorium Wspólnoty.

W Rozporządzeniu Komisji (EWG) Nr 2454 z dnia 02.07.1993 r. ustanawiającym przepisy w celu wykonania rozporządzenia Rady (EWG) Nr 2913/92 ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Celny opisana jest procedura wywozu towaru i wskazane są obowiązkowe elementy takiego potwierdzenia.

Zgodnie z art. 292 ww. rozporządzenia Komisji, jeżeli zgłoszenie wywozowe sporządzane jest na jednolitym dokumencie administracyjnym SAD, urząd celny, w którym złożone zostało zgłoszenie wywozowe (urząd celny wywozu), opatruje zgłoszenie pieczęcią, a w przypadku zwolnienia towarów robi stosowną adnotację i zwraca egzemplarz 3 SAD osobie zainteresowanej. Egzemplarz karty 3 SAD wraz z towarem przedstawia się w urzędzie celnym wyprowadzenia, którym zgodnie z art. 293 ust. 2 pkt. c) ww. rozporządzenia Nr 2454/93 jest ostatni urząd celny przed opuszczeniem obszaru celnego WE. Urząd celny wyprowadzenia upewnia się czy przedstawione towary są towarami zgłoszonymi oraz nadzoruje ich fizyczny wywóz.

Ww. urząd potwierdza na odwrotnej stronie karty 3 SAD fakt fizycznego wywozu towarów. Potwierdzenie przyjmuje, jak stanowi art. 293 ust. 3 akapit 1 zdanie ostatnie rozporządzenia Komisji Nr 2454/93, formę pieczeci z nazwą urzędu i datą.

Jeżeli na pieczęci nie ma oznaczonej daty wywozu, eksporter może zwrócić się do urzędu celnego o podanie mu tej daty. Każdy wywóz bowiem jest przez organ celny ewidencjonowany, tj. wpisywany w określonej dacie i pozycji rejestru. Zatem zawsze można ustalić jednoznacznie datę dokonania faktycznego wywozu towaru poza obszar celny WE.

Zasada przeliczania kwot wskazanych na fakturze w walucie obcej na polskie złote zawarta została w paragrafie 37 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970). Przepis ten stanowi, że kwoty wyrażone w walucie obcej wykazane na fakturze przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez NBP bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień wystawienia faktury, jeżeli faktura jest wystawiona w terminie, w którym podatnik obowiązany jest do jej wystawienia. W przypadku, gdy na dzień wystawienia faktury bieżący kurs średni waluty obcej nie został wyliczony i ogłoszony, do przeliczenia stosuje sie kurs wymiany ostatnio wyliczony i ogłoszony. W przypadku nie wystawienia faktury w terminie, w którym podatnik obowiązany jest do jej wystawienia, kwoty wyrażone w walucie obcej przelicza sie na złote według bieżącego kursu średniego NBP dla danej waluty obcej na dzień powstania obowiązku podatkowego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj