Interpretacja Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu
ZD/423-237/04
z 10 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
ZD/423-237/04
Data
2004.09.10



Autor
Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych


Słowa kluczowe
badanie
diety
szkolenie pracownicze


Pytanie podatnika
Czy wydatki ponoszone przez Spółkę na konsumpcję podczas delegacji służbowych w kwocie przekraczającej dietę z tytułu podróży służbowych pracowników na terenie kraju, nieobowiązkowe badania lekarskie pracowników oraz ich szkolenia podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?


Spółka podniosła, iż jako pracodawca ponosi wydatki :

    - na konsumpcję podczas delegacji służbowych w kwocie przekraczającej dietę z tytułu podróży służbowych pracowników na terenie kraju,
    - na szkolenia pracownicze,
    - na nieobowiązkowe badania lekarskie pracowników.

W oparciu o powyższy stan faktyczny Spółka zwróciła się z zapytaniem : czy wydatki ponoszone przez Spółkę na konsumpcję podczas delegacji służbowych w kwocie przekraczającej dietę z tytułu podróży służbowych pracowników na terenie kraju, nieobowiązkowe badania lekarskie pracowników oraz ich szkolenia podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych ?

Zdaniem Spółki powyższe wydatki ponoszone przez Spółkę podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Biorąc pod uwagę powyższy stan faktyczny przedstawiony w piśmie zastosowanie znajdują następujące przepisy :

    - art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( tekst jednolity z 2000 r., Dz. U. Nr 14, poz. 176 z późn. zm. ), który stanowi, iż za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności : wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych,
    - art. 12 ust. 3 powyższej ustawy, zgodnie z którym wartość pieniężną innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych ustala się według zasad określonych w art. 11 ust. 2-2b tej ustawy,
    - art.21 ust.1 pkt 16 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który stanowi, że wolne od podatku dochodowego są diety i inne należności za czas podróży służbowej pracownika i osoby nie będącej pracownikiem - do wysokości określonej w odrębnych ustawach lub w przepisach wydanych przez ministra właściwego do spraw pracy w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej, z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju oraz poza granicami, z zastrzeżeniem ust. 13,
    - art. 21 ust. 1 pkt 90 powołanej wyżej ustawy podatkowej, zgodnie z którym wolne od podatku dochodowego są wartości świadczeń przyznanych zgodnie z odrębnymi przepisami przez pracodawcę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego pracownika, z wyjątkiem wynagrodzeń otrzymywanych za czas urlopu szkoleniowego oraz za czas zwolnień z części dnia pracy, przysługujących pracownikom podejmującym naukę w szkołach lub podnoszącym kwalifikacje zawodowe w formach pozaszkolnych,
    - rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 12.10.1993r. w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych ( Dz. U. Nr 103, poz. 472 z późn. zm.),

W świetle powołanych powyżej przepisów Naczelnik Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu, stwierdza co następuje:

    1/ W kwestii dotyczącej wydatków ponoszonych przez Spółkę na konsumpcję podczas delegacji służbowych w kwocie przekraczającej dietę z tytułu podróży służbowych pracowników na terenie kraju stwierdza się, iż wolne od podatku dochodowego są diety i inne należności za czas podróży służbowej pracownika, a także za czas podróży osób nie będących pracownikami, do wysokości określonej w przepisach w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju lub poza granicami. Zatem, należności za czas podróży służbowej z tytułu wyżywienia, wypłacone pracownikom w części przekraczającej ustaloną ustawowo kwotę diety stanowić będą przychód pracownika ze stosunku pracy, podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
    2/ W części dotyczącej szkoleń pracowniczych należy stwierdzić, iż zgodnie z art.21 ust.1 pkt 90, zwolniona od podatku dochodowego jest wartość świadczeń, przyznanych zgodnie z odrębnymi przepisami, przez pracodawcę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego pracownika, z wyjątkiem wynagrodzenia za czas urlopu szkoleniowego oraz za czas zwolnień z części dnia pracy, przysługujących pracownikom podejmującym naukę w szkołach lub podnoszącym kwalifikacje zawodowe w formach pozaszkolnych.
    3/ W kwestii dotyczącej opodatkowania nieobowiązkowych badań lekarskich dla pracowników, Naczelnik Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu uprzejmie wyjaśnia, że art. 12 ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, iż do przychodów należnych pracownikowi zaliczać należy w zasadzie wszystkie otrzymane przez niego świadczenia związane ze statusem pracownika. Z definicji przychodów określonych w powołanej wyżej ustawie wynika, że ustawodawca zaliczył do nich nie tylko otrzymane pieniądze, ale i świadczenia, które przybrały postać rzeczy, prawa, wykonania usługi lub udostępnienia rzeczy. Jeżeli przedmiotem świadczenia są rzeczy lub usługi niewchodzące w zakres działalności pracodawcy wartość pieniężną tych świadczeń ustala się według cen zakupu.

Reasumując pracodawca zalicza do przychodów pracownika wartość faktycznie otrzymanych przez pracownika świadczeń w postaci usług medycznych.

W związku z powyższym, uwzględniając okoliczności przedstawione w piśmie oraz przytoczone przepisy prawa, Naczelnik Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu uprzejmie informuje, że do przychodu pracownika należy zaliczać w zasadzie wszystkie faktycznie otrzymywane przez niego świadczenia, z wyjątkiem enumeratywnie wymienionych w art. 21 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który zawiera katalog zwolnień przedmiotowych tj. przypadków, w których określone przychody lub dochody uzyskane przez pracownika podlegają zwolnieniu od podatku dochodowego od osób fizycznych.

Informacji udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu, zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym w dniu jej sporządzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj