Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
PI/005-452/04/CIP/04
z 16 czerwca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PI/005-452/04/CIP/04
Data
2004.06.16



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług --> Miejsce świadczenia usług

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
terytorium Unii Europejskiej (Wspólnoty Europejskiej)
usługi transportowe


Pytanie podatnika
1. Czy usługi wykonane na terytorium państw członkowskich Wspólnoty Europejskiej nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?2. czy na bilecie należy wykazać opłatę za transport na terenie kraju według stawki VAT 7% natomiast opłatę za transport na terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju wykazać wartość usługi bez określenia stawki VAT lub zwolnionej?3. czy mimo wykazania usługi opodatkowanej tylko w części podatkiem od towarów i usług będzie przysługiwało prawo do odliczenia całego podatku VAT od zakupów związanych z wykonaną usługą?


Zapytująca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie międzynarodowego przewozu osób środkami transportu samochodowego. Usługi swoje wykonuje zarówno na terenie kraju jak i na terytorium państw członkowskich Wspólnoty Europejskiej.


Ocena prawna stanu faktycznego:


Ad. 1 Zgodnie z art. 27 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. nr 54, poz. 535) w przypadku świadczenia usług transportowych - miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie odbywa się transport, z uwzględnieniem pokonanych odległości, z zastrzeżeniem art. 28.

Oznacza to, iż opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w Polsce podlega tylko ta część usługi, która jest wykonana na terytorium Polski (z uwzględnieniem pokonanej odległości).

Jeżeli zatem usługi transportowe wykonane są zarówno na terytorium kraju jak i poza nim, usługi te będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na odcinku krajowym według stawki VAT 7%, natomiast część usługi wykonywana poza terytorium kraju podlega regulacjom przepisów państwa, na którego terytorium odbywa się transport.

Ad. 2 Zgodnie z § 23 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie maja zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 97, poz. 971) za fakturę uznaje się również bilety jednorazowe, wydawane przez podatników uprawnionych do świadczenia usług polegających na przewozie osób: kolejami normalnotorowymi, taborem samochodowym, statkami pełnomorskimi, środkami transportu żeglugi śródlądowej i przybrzeżnej, promami, samolotami i śmigłowcami, jeżeli zawierają następujące dane:

  1. nazwę i numer identyfikacji podatkowej sprzedawcy,
  2. numer i datę wystawienia biletu,
  3. odległość taryfową nie mniejszą niż 50 km,
  4. kwotę należności wraz z podatkiem,
  5. kwotę podatku.

Kwotę należności wraz z podatkiem, o której mowa w punkcie d. stanowi wartość usługi wykonanej na odcinku krajowym wraz z kwota podatku VAT.

W myśl art. 106 ust. 1 cytowanej ustawy podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio do dostawy towarów lub świadczenia usług, dokonywanych przez podatników zarejestrowanych jako podatnicy VAT czynni lub zwolnieni, jeżeli miejscem opodatkowania tych czynności jest terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju lub terytorium państwa trzeciego i dla tych czynności podatnicy ci nie są zidentyfikowani dla podatku od wartości dodanej lub - w przypadku terytorium państwa trzeciego - podatku o podobnym charakterze (art. 106, ust. 2 cyt. ustawy)

Zgodnie z ust. 4 cytowanego przepisu, podatnicy, o których mowa w ust. 1-3, nie mają obowiązku wystawiania faktur, o których mowa w ust. 1 i 2, osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej. Jednakże na żądanie tych osób podatnicy są obowiązani do wystawienia faktury.

W związku z faktem, iż kraje członkowskie określają w sposób odrębny warunki, sposób obliczania i poboru podatku z tytułu świadczenia usług transportu osób, to w przypadku gdy osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej korzystająca z takiej usługi zażąda dokumentu potwierdzającego jej wykonanie, należy wystawić fakturę VAT, o której mowa w art. 106 ust. 1 cytowanej ustawy.

Ad. 3 . Zgodnie z art. 86 ust. 8 pkt 1 cytowanej ustawy podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2, jeżeli importowane lub nabyte towary i usługi dotyczą dostawy towarów lub świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju, jeżeli kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju, a podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami.

Stwierdzić zatem należy, iż podatnikowi świadczącemu usługi transportu osób przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o taką kwotę podatku naliczonego od nabywanych towarów i usług związanych z tymi czynnościami, w jakiej przysługiwałoby jej prawo do odliczenia przy wykonywaniu tych czynności w Polsce, pod warunkiem posiadania dokumentów, z których wynika związek z tymi czynnościami wykonywanymi poza krajem.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj