Interpretacja Urzędu Skarbowego w Mińsku Mazowieckim
US.12-PDF/415-69/32/2004
z 13 października 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US.12-PDF/415-69/32/2004
Data
2004.10.13



Autor
Urząd Skarbowy w Mińsku Mazowieckim


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
instrumenty finansowe
kontrakt terminowy
podatek dochodowy od osób fizycznych
transakcja terminowa


Pytanie podatnika
Czy istnieje obowiązek podatkowy związany z uzyskiwaniem przychodó z tytułu operacji na instrumentach pochodnych wymiany walut, zawieranymi za pośrednictwem elektronicznej platformy wymiany walut?Przychody o których piszę są generowane przez fluktuację rynku walutowego tj. kupując lub sprzedając dowolną parę walut ze skutkiem natychmiastowym mogę do niej za chwilę wykonać transakcję przeciwstawną (do kupna-sprzedaż, do sprzedaży-kupno), której skutkiem, w zależności od rozwijającej się sytuacji na rynku walutowym, może być zysk lub strata.Operacje takie są powszechnie wykonywane w bankach jako operacje rzeczywiste i nierzeczywiste. Celem rzeczywistych jest zakup lub sprzedaż tych wartości walutowych w ich pełnym wymiarze tj. następuje odbiór lub dostarczenie do kasy banku całej wartości. Nierzeczywiste z kolei nie niosą ze sobą potrzeby pełnych rozliczeń kasowych, ponieważ nie dostarczana jest w dniu realizacji transakcji cała jej wartość, tylko dokonywane są rozliczenia samych różnic kursowych pomiędzy transakcją otwarcia i jej zamknięciem.Obecnie rynek walutowy daje duży wachlarz instrumentów transakcyjnych, między innymi do takich należy operacja forward, która dotyczy zakupu lub sprzedaży wartości walutowych w przyszłości.Obecnie w/w operacje mogą być wykonywane w bankach, bądź w innych środowiskach. Takim alternatywnym wobec banku miejscem zawierania transakcji nierzeczywistych jest korzystanie z usług elektronicznych platform wymiany walut. Pozwalają one na dostęp do globalnego rynku wymiany walut i są narzędziem udostępniającym potencjalnym klientom możliwość obserwacji i ingerencji w rynek wymiany walut poprzez pośrednika. Pośrednikiem jest właściciel w/w platformy, który gromadzi i wykonuje zlecenia na operacje walutowe złożone przez klientów.Bezpośredni dostęp do elektronicznej platformy wymiany walut jest możliwy przez Internet bądź telefon. Podaobne usługi świadczą również banki dając swoim klientom możliwość składania zleceń bezpośrednio do komórek operacyjnych banków zajmujących się obrotem na rynku wymiany walut.Operacje, które są przedmiotem mojego zainteresowania nie są najprostrzą formą uczestnictwa w rynku wymiany walut, dlatego określa się jako instrumenty pochodne rynku walutowego.Uściślając chcę nadmienić, iż nie uzyskuję obecnie w związku z opisywaną działalnością żadnych przychodów.Moją intencją jest chęć poznania dokładnych regulacji podatkowych związanych z tego typu działalnością przed jej rozpoczęciem, ponieważ stanowi to istotny parametr w określeniu przejrzystości prawnej środowiska działalności inwestycyjnej.


Zgodnie z art. 30b ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.jedn. Dz. U. Nr 14 z 2000 r. poz. 176) w brzmieniu obowiązującym od 01.01.2004 r. od dochodów uzyskanych na terytorium polski z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych i z realizacji praw z nich wynikających oraz z odpłatnegozbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu.

Na podstawie art. 30b ust.2 pkt 3 dochodem z odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych jest różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych oraz z realizacji praw z nich wynikających a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 38a, który mówi, ze nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków związanych z nabyciem pochodnych instrumentów finansowych - do czasu realizacji praw wynikających z tych instrumentów albo rezygnacji z realizacji praw wynikających z tych instrumentow albo ich odpłatnego zbycia - o ile wydatki te, stosownie do art. 22g ust. 3 i 4, nie powiększą wartości początkowej środka trwałego oraz wartości niematerialnych i prawnych.

W myśl art. 30b ust. 4, przepisów art. 30b ust. 1 nie stosuje się, jeżeli odpłatne zbycie papierów wartościowych i pochodnych instrumentów finansowych oraz realizacja praw z nich wynikająca następuje w wykonaniu działalności gospodarczej.

W świetle art. 30b ust. 1 dochodów z odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach określonych w art. 27 - według progresywnej skali podatkowej oraz wymienionych w art. 30c, czyli jednolitej 19% stawki stosowanej przez podatników osiągających przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Zgodnie z art. 30b ust. 6, po zakończeniu roku, podatnik jest zobowiązany w terminie do 30 kwietnia, wykazać w odrębnym zeznaniu podatkowym o wysokości osiągniętego w roku podatkowym dochodu ( poniesionej Straty ) - na druku PIT-38, dochody uzyskane w roku podatkowym z w/w tytułu, tj. odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych i obliczyć należny podatek dochodowy, który wynosi 19% od uzyskanego dochodu.

Należy zauważyć, że ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie uzależnia samego faktu opodatkowania podatkiem dochodowym, ani jego wysokości od sposobu uzyskiwania dochodów.

Nie ma znaczenia dla celów podatkowych czy dokonane operacje na instrumentach finansowych były dokonane za pośrednictwem banku, telefonu, czy Internetu. Jeżeli w ich wyniku powstał dochód, jest on przedmiotem opodatkowania na zasadach określonych w w/w przepisach.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj