Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
BI/005/0624/04
z 30 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
BI/005/0624/04
Data
2004.09.30



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
przeniesienie prawa własności
zryczałtowany podatek dochodowy


Pytanie podatnika
Czy przeniesienie własności nieruchomości z powiernika na właściwego nabywcę mieści się w zakresie pojęcia „odpłatne zbycie” (art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) i podlega opodatkowaniu 10% podatkiem dochodowym?


Podatnicy nabyli od gminy lokal mieszkalny stanowiący odrębną nieruchomość. Lokal ten nabyli poprzez „zastępcę” tj. w wykonaniu powierniczej umowy zlecenia. Powiernik zakupił ten lokal na własne imię lecz na rachunek podatników, następnie przeniósł własność tej nieruchomości na podatników z zachowaniem formy aktu notarialnego.


Ocena prawna stanu faktycznego:


Jednym ze źródeł dochodów wskazanych przez ustawodawcę w treści art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991r.o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000r., nr 14, poz. 176 ze zm.) jest - z pewnymi zastrzeżeniami – odpłatne zbycie nieruchomości (...) jeżeli nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane (...) przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Odpłatne zbycie w znaczeniu potocznym to sprzedaż, czyli najczęściej jest to umowa wzajemna, na podstawie której zbywający (sprzedawca) oddaje coś na własność nabywającemu (kupującemu) za określoną sumę pieniędzy.

W przedstawionym stanie faktycznym podatnicy (nabywający) nabyli nieruchomość od gminy (zbywający) za pośrednictwem powiernika. Powiernictwo zaś wg definicji słownikowej to powie-rzenie prowadzenia spraw osobie zaufanej na czas określony lub do odwołania. W tym przypadku podatnicy na podstawie umowy zlecenia powierniczego powierzyli osobie trzeciej (powiernikowi, zastępcy) zakup na ich rachunek lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość. Zaś w związku z tym, iż powiernik lokal ten nabył we własnym imieniu musiało nastąpić przeniesienie własności tej nieruchomości na faktycznych jej nabywców. Przeniesienie takie jednak nie miało charakteru odpłatnego zbycia, gdyż nie nastąpiło ono za określoną sumę pieniędzy. Powiernik bo-wiem nie był w tym przypadku sprzedającym a jedynie działał w zastępstwie i na zlecenie kupują-cych.

Mając powyższe na uwadze przeniesienie własności nieruchomości z powiernika na właściwego nabywcę nie mieści się w zakresie pojęcia „odpłatnego zbycia” w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. i nie podlega opodatkowaniu 10% podatkiem dochodowym.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj