Interpretacja Izby Skarbowej w Olsztynie Ośrodek Zamiejscowy w Elblągu
PDF/E/005-1-163/04
z 4 października 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PDF/E/005-1-163/04
Data
2004.10.04



Autor
Izba Skarbowa w Olsztynie Ośrodek Zamiejscowy w Elblągu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Zakres przedmiotowy i podmiotowy


Słowa kluczowe
cudzoziemiec
nauczyciel
nauka języka
umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania
zatrudnianie (zatrudnienie)
zwolnienia podmiotowe


Pytanie podatnika
Czy podlega zwolnieniu od opodatkowania wynagrodzenieobywatela Ukrainy, zatrudnionego od 01.09.2004 r. na podstawie umowy o pracę jako nauczyciela języka angielskiego?


Działając na podstawie art. 14b § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) zmieniam informację, której udzielił Naczelnik Urzędu Skarbowego w Iławie pismem z dnia 17.09.2004 r. Nr PD/415-26/04, na zapytanie z dnia 25.08.2004 r.

Z treści przedstawionego w piśmie z dnia 25.08.2004 r. stanu faktycznego wynika, że Zespół Szkół w S. zatrudnia od 01.09.2004 r. na podstawie umowy o pracę jako nauczyciela języka angielskiego obywatela Ukrainy.

Uważa, w związku z tym, że wypłacone z tego tytułu wynagrodzenie zwolnione jest z opodatkowania w oparciu o postanowienia Konwencji zawartej między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Ukrainy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania.

W myśl art. 3 ust. 2a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) osoby fizyczne, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów z pracy wykonywanej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie stosunku służbowego lub stosunku pracy, bez względu na miejsce wypłaty wynagrodzenia, oraz od innych dochodów osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (ograniczony obowiązek podatkowy).

Zgodnie z art. 4a cytowanej wyżej ustawy, powyższy przepis stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Rzeczypospolita Polska.

Art. 22 Konwencji z dnia 12 stycznia 1993 r. zawartej między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Ukrainy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku (Dz. U. z 1994 r. Nr 63, poz. 269 i 270) zawiera odrębne uregulowania w odniesieniu do profesorów i pracowników naukowo-badawczych – stanowiąc, że osoba fizyczna, która przebywa czasowo w Umawiającym się Państwie w celu nauczania lub prowadzenia prac badawczych na uniwersytecie, w szkole pomaturalnej bądź innej placówce oświatowej, która ma lub bezpośrednio przed tą wizytą miała stałe miejsce zamieszkania w drugim Umawiającym się Państwie, będzie zwolniona od opodatkowania w pierwszym Umawiającym się Państwie z tytułu wynagrodzenia za nauczanie lub prowadzenie prac badawczych, jeżeli okres pobytu tej osoby nie przekracza dwu lat, licząc od dnia jej przyjazdu w tym celu.

A zatem, jak z powyższego wynika, uregulowanie to dotyczy jedynie profesorów i pracowników naukowo-badawczych. A to oznacza, że postanowienia tego przepisu nie mają zastosowania do osób zatrudnionych w szkole w charakterze nauczycieli języka obcego, w tym przypadku języka angielskiego, w związku z czym osoby te nie mogą korzystać ze zwolnienia, o którym mowa w wyżej powołanym przepisie.

Do opodatkowania wynagrodzenia za pracę tych osób w Polsce będą miały zastosowanie postanowienia art. 15 “Konwencji” dotyczące pracy najemnej, stosownie do którego płace, uposażenia i inne podobne wynagrodzenia, które osoba mająca miejsce zamieszkania w Umawiającym się Państwie osiąga z pracy najemnej, podlegają opodatkowaniu tylko w tym Państwie, chyba że praca wykonywana jest w drugim Umawiającym się Państwie. Jeżeli praca jest tam wykonywana, to osiągane za nią wynagrodzenie może być opodatkowane w tym drugim Państwie.

W świetle wyżej przedstawionego stanu faktycznego i prawnego uzyskane przez nauczyciela języka angielskiego dochody powinny być opodatkowane jako przychód ze stosunku pracy na zasadach określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, a szkoła jako płatnik w myśl art. 31 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zobowiązana jest do naliczenia i poboru zaliczek na podatek dochodowy od dokonanych wypłat z powyższego tytułu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj