Interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie Ośrodek Zamiejscowy w Płocku
IS-Pł-WV-443/207/1/04
z 11 października 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
IS-Pł-WV-443/207/1/04
Data
2004.10.11



Autor
Izba Skarbowa w Warszawie Ośrodek Zamiejscowy w Płocku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane


Słowa kluczowe
apteka
bonus
premia pieniężna
stawki podatku


Pytanie podatnika
Przedmiotem działalności Spółki jest prowadzenie apteki. Niektóre hurtownie za długoletnią współpracę i terminowe regulowanie płatności przyznają jej czasami premię pieniężną, od której płacony jest podatek dochodowy. Czy fakt otrzymania uznaniowej premii pieniężnej niesie ze sobą konieczność zapłaty podatku od towarów i usług?


Aby odpowiednio zakwalifikować premię w konkretnym stanie faktycznym trzeba dokonać analizy dokumentów określających szczegółowe warunki przyznawania premii pieniężnych w odniesieniu do stanu faktycznego danej sprawy.

Jeśli z zawartej umowy wynika, iż premia powoduje bezpośrednie obniżenie ceny zakupu i można ją przyporządkować do konkretnych transakcji, to należy uznać, że stanowi ona rabat obniżający obrót. Zastosowanie wówczas znajdzie przepis art. 29 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) oraz przepis § 19 ust. 1 i 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971) dotyczący wystawiania faktur korygujących.

Natomiast w przypadku gdy premia pieniężna nie jest świadczeniem powiązanym z konkretną transakcją, a przyznawana jest kontrahentowi za spełnienie określonych warunków (zachowań), wówczas premia pieniężna może być na podstawie przepisów w zakresie podatku od towarów i usług uznana za odpłatne świadczenie usług, o którym mowa w art. 8 ust. 1 ustawy o VAT. Zgodnie bowiem z tym artykułem, przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów. Na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy o podatku VAT takie usługi opodatkowane są stawką podstawową w wysokości 22%.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj