Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Ursynów
US38/DF1/415-1141/04
z 29 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US38/DF1/415-1141/04
Data
2004.07.29



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Ursynów


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Przedmiot opodatkowania

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
odszkodowania
podatek dochodowy od osób fizycznych
zakaz konkurencji


Pytanie podatnika
W 1999r. podatnik został zwolniony z pracy przez ówczesnego pracodawcę. W umowie o pracę jeden z punktów zawierał klauzulę o „zakazie konkurencji”. Punkt ten jednocześnie mówił o braku możliwości ubiegania się o odszkodowanie z tego tytułu.Po zasięgnięciu opinii prawnej podatnik ustalił, iż mimo tego zapisu, pracodawca winien wypłacić mu minimum 25 % wysokości ostatniego wynagrodzenia za cały okres pozostawania w „niekonkurencyjności”. Wobec odmowy uznania roszczenia przez pracodawcę, podatnik wystąpił w 2000r. z pozwem do Sądu. W 2004r. Sąd zaproponował stronom zawarcie ugody. Podatnik zgodził się na niższą wysokość oczekiwanego odszkodowania w związku z udzieloną mu przez Sąd informacją, iż zgodnie z nowymi zapisami w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych obowiązującymi od 1 stycznia 2004r., odszkodowania otrzymane na podstawie wyroku lub ugody sądowej są wolne od podatku dochodowego. Pomimo takiego stanowiska Sądu, pracodawca wypłacił podatnikowi określoną w ugodzie kwotę odszkodowania, pomniejszoną o pobraną zaliczkę na podatek dochodowy w wysokości 19%. Zdaniem podatnika były pracodawca postąpił niesłusznie.


Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) – opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21 i 52 tejże ustawy lub zwolnionych przedmiotowo na podstawie odrębnych przepisów.

Przepisy art. 21 ust. 1 pkt. 3 ww. ustawy wskazują jako wolne od podatku dochodowego otrzymane odszkodowania, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw, z wyjątkiem:
a) określonych w prawie pracy odpraw i odszkodowań z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia umowy o pracę,

b) odpraw pieniężnych wypłacanych na podstawie przepisów o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn nie dotyczących pracowników,

c) odpraw i odszkodowań z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia funkcjonariuszom pozostającym w stosunku służbowym,

d) odszkodowań przyznanych na podstawie przepisów o zakazie konkurencji,

e) odszkodowań za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą,

f) odszkodowań za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzeniem działów specjalnych produkcji rolnej, z których dochody są opodatkowane na zasadach, o których mowa w art. 27 ust. 1,

g) odszkodowań wynikających z zawartych umów lub ugód.

Jak wynika z powyższego zapisu, odszkodowanie wypłacone z tytułu tzw. klauzuli zakazu konkurencji nie zostało objęte zwolnieniem przedmiotowym, wynikającym z art. 21 ust. 1 pkt. 3 ww. ustawy i stanowi dla podatnika, który je otrzymał przychód ze stosunku pracy, o jakim mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż w wyniku zawartej ugody z byłym pracodawcą, w trakcie toczącej się sprawy sądowej podatnik otrzymał świadczenie pieniężne, stanowiące odszkodowanie z tytułu zakazu konkurencji po ustaniu stosunku pracy.

Wprawdzie art. 21 ust. 1 pkt. 3 b) przewiduje ponadto zwolnienie od podatku dochodowego innych odszkodowań otrzymanych na podstawie wyroku lub ugody sądowej do wysokości określonej w tym wyroku lub ugodzie, z wyjątkiem odszkodowań:

a) otrzymanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą,

b) dotyczących korzyści, które podatnik mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono,

tym niemniej z literalnego brzmienia tego zapisu wynika, iż zwolnienie to dotyczy „innych”, nie wymienionych wcześniej w treści art. 21 ust. 1 pkt. 3 i 3a odszkodowań.

A zatem w świetle wymienionych powyżej uregulowań, należy uznać, że zwolnione od podatku będą odszkodowania otrzymane na podstawie wyroku lub ugody sądowej, które nie są odszkodowaniami określonymi w podpunkcie a) i b) art. 21 ust. 1 pkt. 3 b), oraz które nie są odszkodowaniami określonymi w punkcie 3 litery a) – g) i w punkcie 3 a) art. 21 ust. 1.

Ponieważ odszkodowanie przyznane na podstawie przepisów o zakazie konkurencji zostało wyłączone ze zwolnienia, jak wynika z zapisu art. 21 ust. 1 pkt. 3 lit. d), to mimo zawarcia ugody sądowej stanowi ono przychód ze stosunku pracy podlegający opodatkowaniu na podstawie art. 9 w związku z art. 10 ust. 1 pkt. 1 i art. 12 ust. 1 cyt. wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W związku z powyższym były pracodawca prawidłowo odprowadził zaliczkę na podatek dochodowy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj