Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1MUS-1471/DPD2/423/187/2004/RCh
z 7 października 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
1MUS-1471/DPD2/423/187/2004/RCh
Data
2004.10.07



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
aktualizacja
nabycie prawa
wartości niematerialne i prawne


Pytanie podatnika
Pytanie Spółki dotyczy wątpliwości czy i w jakim momencie nabycie prawa do aktualizacji oprogramowania należy uznać jako nabycie wartości niematerialnej i prawnej zgodnie z art. 16 b ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 ze zm.).


Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie udziela informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w sprawie przedstawionej w piśmie Spółki.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka na mocy zawartej umowy ramowej nabywa od dostawcy licencję na programy komputerowe oraz prawo do aktualizacji oprogramowania. Prawo do aktualizacji oprogramowania daje uprawnienie do otrzymywania kolejnych wersji oprogramowania, objętego udzieloną licencją, w okresie kolejnych 12 miesięcy od nabycia licencji. Po upływie 12 miesięcznego okresu Spółka ma możliwość wznowienia prawa do aktualizacji oprogramowania za z góry określoną, zryczałtowaną opłatę ( takie wznowienie nie wiąże się z zakupem nowej licencji).

Spółka stoi na stanowisku, iż zapłata za prawo do aktualizacji oprogramowania prowadzi do nabycia nowych wersji oprogramowania, a co za tym idzie do nabycia nowej wartości niematerialnej i prawnej. W chwili nabycia prawa do aktualizacji, co prawda nie dochodzi do nabycia nowej wersji oprogramowania, jednakże w trakcie okresu rozliczeniowego spółka otrzymuje jego nowe wersje. Nie wiadomo z góry czy, kiedy i ile razy w trakcie trwania okresu Spółka otrzyma nowe wersje oprogramowania. Zdaniem Spółki należy przyjąć, że skoro nabycie prawa do aktualizacji jest odpłatne, a w trakcie okresu może nastąpić kilkakrotne przekazywanie aktualizacji (nowych wersji), to należy uznać, iż opłatę wnoszoną z góry Spółka winna przyporządkować do pierwszej otrzymanej aktualizacji oprogramowania, a co za tym idzie opłatę za prawo do aktualizacji oprogramowania traktować należy jako zaliczkę na nabycie wartości niematerialnej i prawnej, zaś przy nabyciu pierwszej aktualizacji ująć w rejestrze wartości niematerialnych i prawnych tę aktualizację w wartości opłaconej zaliczki ( opłaty za prawo do aktualizacji).
Z opisu stanu faktycznego przedstawionego przez Spółkę wynika, że w celu prawidłowego działania oprogramowania po upływie roku od dnia zakupu licencji dającej prawo do aktualizacji na 12 miesięcy, Spólka może dokonywać zakupu prawa do dalszej aktualizacji na okres kolejnych 12 miesięcy.
Zgodnie z art. 16 b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, amortyzacji podlegają między innymi nabyte nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania, autorskie lub pokrewne prawa majątkowe, a także licencje o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby zwiazane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą zwane wartościami niematerianymi i prawnymi.

Istotą przedmiotowego zapytania jest dokonanie kwalifikacji kosztu z tytułu nabycia prawa do aktualizacji oprogramowania komputerowego. Zakup takiego prawa niewątpliwie ma związek z posiadanym przez Spółkę oprogramowaniem i wpływa na wydłużenie w czasie jego pełnej wartości użytkowej. Jednak przepisy w/w ustawy w odniesieniu do watrości niematerialnej i prawnej nie zawierają regulacji dotyczącej "ulepszenia", jak ma to miejsce w przypadku środków trwałych. Art. 16 g ust. 13 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przewiduje zwiększenie wartości początkowej wyłącznie ulepszonych środków trwałych.Opłata za prawo do aktualizacji oprogramowania nie może być również uznana za odrębną wartość niematerialną i prawną, ponieważ opłata taka nie mieści się w zamkniętym katalogu zawartym w art. 16b w/w ustawy, ponadto opłata ta uprawnia do otrzymania nowych wersji w okresie 12 miesięcy. W związku z powyższym nabycie prawa do aktualizacji oprogramowania w stanie faktycznym przedstawionym przez Spółkę nie stanowi nabycia odrębnej wartości niematerialnej i prawnej w rozumieniu w/w ustawy.

Wydatek na nabycie prawa do aktualizacji posiadanego oprogramowania może być uznany za koszt uzyskania przychodu według zasad określonych w art. 15 ust. 1 i ust. 4 w/w ustawy, w roku podatkowym którego dotyczy. Zatem nie można zgodzić się ze stanowiskiem Spółki przedstawionym w piśmie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj