Interpretacja Urzędu Skarbowego Łódź-Widzew
III-2/443/130/BO/2004
z 5 października 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
III-2/443/130/BO/2004
Data
2004.10.05



Autor
Urząd Skarbowy Łódź-Widzew


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Opodatkowanie przy likwidacji działalności spółki i zaprzestaniu działalności przez osobę fizyczną

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane


Słowa kluczowe
faktura
remanent likwidacyjny


Pytanie podatnika
W trakcie prowadzenia działalności gospodarczej w formie spółki zakupiliśmy budynek odliczając podatek VAT zawarty w fakturze zakupu. W chwili obecnej chcemy zlikwidować działalność w formie spółki cywilnej.

Czy w związku z powyższym należy w/w budynek ująć w remanencie likwidacyjnym?

Czy istnieje możliwość sprzedaży części wydzielonych geodezyjnie na rzecz współników dla potrzeb prowadzonej przez nich jednoosobowej dzialalności gospodarczej.

Czy wspólnicy będą mogli odliczyć podatek VAT z faktury zakupu w/w części budynku?


Zgodnie z art. 14 ust. 1 i ust. 4 ustawy z dnia 11.03.2004 r. (Dz. U. Nr 54 poz. 535) w przypadku rozwiązania spółki cywilnej opodatkowaniu podatkiem podlegają towary własnej produkcji i towary, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy towarów i w stosunku do których przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Nie ma natomiast znaczenia, kto będzie użytkował towary pozostałe po zakończeniu działalności. Jeśli jednak towary objęte spisem z natury będą przedmiotem dostawy przez byłych wspólników, wówczas dostawa ta podlega zwolnieniu od podatku VAT przez okres 12 miesięcy licząc od dnia, w którym powinien być sporządzony spis z natury - art. 14 ust. 7 w/w ustawy.

A zatem, w przypadku likwidacji działalności w spółce cywilnej, budynek zakupiony na cele tej działalności podlega opodatkowaniu podatkiem VAT a podstawę opodatkowania, na podstawie art. 29. ust. 10 w/w ustawy, stanowi cena nabycia towaru.

Odnośnie zapytania na temat możliwości sprzedaży przez Spółkę odpowiednich części budynku wydzielonych geodezyjnie, na rzecz wspólników dla potrzeb prowadzonej przez nich działalności gospodarczej, Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź - Widzew informuje, że przepisy prawa podatkowego nie określają szczegółowo przedmiotu lub zakresu transakcji handlowych między podmiotami gospodarczymi. Transakcje handlowe odbywają się na zasadach określonych w przepisach prawa cywilnego oraz przepisach wynikających z innych ustaw.

Mając jednakże na uwadze fakt, że spółka dokonując zakupu nieruchomości odliczyła podatek VAT zawarty w fakturze dokumentującej transakcję, w chwili zbycia tej nieruchomości powinna bezwzględnie sprzedaż tę również opodatkować.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj