Interpretacja Opolskiego Urzędu Skarbowego
PP/443-88-1-GK/04
z 2 sierpnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-88-1-GK/04
Data
2004.08.02



Autor
Opolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów i wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów --> Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
cena rynkowa
nabycie wewnątrzwspólnotowe
nieodpłatne nabycie
podatek od towarów i usług
wycena


Pytanie podatnika
Czy w przypadku bezpłatnego otrzymania towarów od podatnika podatku od wartości dodanej z terytorium Wspólnoty Europejskiej dojdzie do wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów?Czy wycena tych towarów na podstawie cen stosowanych w obrocie z dostawcami towarów jest właściwą ceną?


Pisemna informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, o której stanowi art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.)

Pismem z dnia 2 czerwca 2004 r. Jednostka zwróciła się do Naczelnika Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu z wnioskiem o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego. Wątpliwości Spółki dotyczą prawidłowego rozliczenia podatku od towarów i usług oraz podatku dochodowego od osób prawnych w sytuacji nieodpłatnego otrzymania towarów od kontrahentów mających siedzibę na terytorium Wspólnoty Europejskiej. Przy czym Spółka jest podatnikiem podatku VAT, kontrahenci Spółki są podatnikami podatku od wartości dodanej.
Spółka zadała dwa pytania:

W zakresie podatku od towarów i usług:

Czy w przedmiotowej sytuacji dojdzie do wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów? - zdaniem Spółki nie nastąpi wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów.

W zakresie podatku dochodowego od osób prawnych:

Czy wycena tych towarów na podstawie cen stosowanych w obrocie z dostawcami towarów (czyli według cen zakupu) jest właściwą ceną w świetle przepisów ustawy: „wartość przychodów w naturze określa się na podstawie cen rynkowych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca uzyskania”?

Zdaniem Spółki zapis w ustawie o uwzględnieniu miejsca uzyskania upoważnia Spółkę do stosowania cen zakupu (gdyż jest ona znaną ceną rynkową stosowaną w obrocie tymi rzeczami z tym dostawcą).

Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego, oraz obowiązującego stanu prawnego informuje, iż:

W zakresie podatku od towarów i usług:

Stanowisko Jednostki zasługuje na aprobatę. Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 1 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) – zwanej dalej „ustawą” - opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju. W opinii tut. organu podatkowego aby w przedmiotowej sytuacji doszło do wykonania czynności opodatkowanej podatkiem od towarów i usług muszą zostać spełnione dwa warunki, tj. musi nastąpić wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, oraz musi ono być odpłatne. Na podstawie art. 9 ust. 1 ustawy, w przedstawionej sytuacji dojdzie do wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Przepis ten stanowi, iż przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 4, rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz. Jednakże jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego nabycie to będzie nieodpłatne, co powoduje, iż nie dojdzie do wykonania czynności opodatkowanej podatkiem od towarów i usług.

W zakresie podatku dochodowego od osób prawnych:

Towary otrzymane nieodpłatnie przez Spółkę stanowią przychód w naturze. Ten rodzaj przychodów wymieniony jest w art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) - zwanej dalej „ustawą o podatku dochodowym”.
Wartości przychodu z tego tytułu określa art. 12 ust 5 ustawy o podatku dochodowym, zgodnie z którym wartość przychodów w naturze ustala się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca ich uzyskania.
W sytuacji przedstawionej w piśmie, jeżeli Spółka nabywa również odpłatnie towary, tego samego rodzaju i gatunku jak te, będące przedmiotem nieodpłatnego przekazania, to może przyjąć ich cenę zakupu jako podstawę do ustalenia wartości przychodu w naturze.
Tym samym organ podatkowy potwierdza prawidłowość stanowiska Spółki przedstawionego w piśmie. Ponadto organ podatkowy zwraca uwagę, że w przypadku odpłatnego zbycia otrzymanych nieodpłatnie towarów wartość przyjęta wcześniej do przychodów stanowić będzie koszt uzyskania przychodów, co wynika z postanowień art. 15 ust. 1i ustawy o podatku dochodowym.

Jednocześnie Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż przedmiotowa informacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym i obowiązującym na dzień jej wydania stanie prawnym.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj