Interpretacja Urzędu Skarbowego w Gostyniu
PD-415/12/2004
z 4 listopada 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PD-415/12/2004
Data
2004.11.04



Autor
Urząd Skarbowy w Gostyniu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
euro
kurs waluty
różnice kursowe


Pytanie podatnika
Jak prawidłowo ustalić różnice kursowe od transakcji gotówkowych dokonywanych w euro od zakupu towarów handlowych, gdy wcześniej kupię euro w banku a płacę w terminie odbioru towaru handlowego, który to z kolei termin nie zawsze jest zgodny z datą wystawienia faktury w euro przez kontrahenta zagranicznego? W prowadzonej działalności gospodarczej zajmuję się auto-handlem. Kupuję w krajach UE samochody używane, które z kolei sprzedaję w kraju. Zapłata i zakup tych samochodów w większości przypadków następuje za granicą w formie gotówkowej. Euro kupuję w banku, w którym mam założony rachunek bankowy. Kupuję tą walutę wcześniej aniżeli następuję jej wydatkowanie (płacę zawsze przy odbiorze samochodu, choć zdarzają się przypadki, że zapłata następuje przed odbiorem samochodów).


Różnice kursowe występują wówczas, gdy wartość danej waluty obcej, wyrażona w złotych w dacie zaistnienia zdarzenia gospodarczego jest inna niż wartości tej waluty w dacie faktycznego uregulowania należności lub zobowiązania. Dla potrzeb rozliczenia zobowiązania mogą występować dodatnie lub ujemne różnice kursowe. Jest to uzależnione od wahań kursu (w dół lub w górę) danej waluty wobec złotego.W myśl art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (jt. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm. ) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Koszty poniesione w walutach obcych przelicza sie na złote według kursów średnich ogłaszanych przez Narodowy Bank Polski z dnia poniesienia kosztu. Jeżeli koszty wyrażone są w walutach obcych, a między dniem ich zarachowania i dniem zapłaty występują różne kursy walut, koszty te odpowiednio podwyższa się lub obniża o różnice wynikające z zastosowania kursu sprzedaży waluty z dnia zapłaty, ustalonego przez bank, z którego usług korzystał ponoszący koszt oraz z zastosowania kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia zarachowania kosztów.Zgodnie z art 22 ust. 1a w/w ustawy koszty z tytułu różnic kursowych od własnych środków lub wartości pieniężnych w walutach obcych ustala się jako różnicę pomiędzy wartością tych środków obliczoną przy zastosowaniu kursu sprzedaży walut z dnia faktycznej zapłaty oraz kursu kupna walut z dnia ich otrzymania albo kursu sprzedaży z dnia nabycia walut, ogłoszonego odpowiednio przez bank, z którego usług korzystał podatnik.

Różnice kursowe od posiadanych walut obcych mogą pojawiać się jako koszt podatkowy tylko przy zapłacie zobowiązań własnymi środkami w walucie obcej. Jeżeli więc przedsiębiorca ponosi wydatki uznane za koszt uzyskania przychodów, a swoje zobowiązania spłaca z własnych walut obcych zgromadzonych w trakcie prowadzenia działalności (zakupionych lub otrzymanych jako należności od kontrahentów ), to wystąpi kolejna różnica kursowa wpływająca na koszty. Jej wielkość ustala sie jako wynik (dodatni lub ujemny) następującego działania:wartość walut, którymi zapłacono zobowiązanie, wyliczona według:- kursu kupna walut z dnia ich otrzymania, ogłaszanego przez bank, z którego usług korzystał podatnik (jeżeli otrzymał je od kontrahenta jako zapłatę należności), albo- kursu sprzedaży z dnia nabycia waluty, ogłaszanego przez bank, z którego usług korzystał podatnik (jeżeli kupił je np. w banku lub kantorze), minus- wartość walut obcych obliczona przy zastosowaniu kursu sprzedaży walut z dnia faktycznej zapłaty (na rzecz kontrahenta).W księgach firmy zostanie wówczas ujęty poziom kosztu w wysokości faktycznie poniesionej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj