Interpretacja Urzędu Skarbowego w Wałbrzychu
PP/4430/181/2004
z 20 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/4430/181/2004
Data
2004.09.20



Autor
Urząd Skarbowy w Wałbrzychu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
budowa budynków
budownictwo mieszkaniowe
budynek mieszkalny
dzierżawa
nieruchomość mieszkalna
podatek naliczony
Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług (PKWiU)
zwolnienia z podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Czy istnieje prawo do odliczenia podatku naliczonego VAT od budowy urządzeń – instalacji związanych z funkcjonowaniem budynku mieszkalnego?


Usługi zaklasyfikowane do PKWiU ex 70.20.11 tj. usługi w zakresie wynajmowania lub dzierżawienia nieruchomości o charakterze mieszkalnym na własny rachunek, z wyłączeniem wynajmu lokali w budynkach mieszkalnych na cele inne niż mieszkaniowe - podlegają przedmiotowemu zwolnieniu z opodatkowania podatkiem od towarów i usług z mocy zapisu art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535).

Usługi te zostały wymienione w poz. 4 załącznika Nr 4 do ww. ustawy.

Zasadą w podatku od towarów i usług jest to, że w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonania czynności opodatkowanych podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego – art. 86 tej ustawy.

Z pisma Spółki wynika, iż rozpoczęła inwestycję polegającą na budowie budynku wielorodzinnego którego powierzchnia w całości zostanie przeznaczona dla pracowników jednej z firm działających w ramach Strefy Ekonomicznej, a więc na cele mieszkaniowe.

Jak wskazano wyżej, wynajem lokali mieszkalnych podlega zwolnieniu z podatku VAT, a zatem z uwagi na ww. zasadę podatkową podatnikowi nie przysługuje prawo odliczenia podatku naliczonego związanego z budową takich lokali – budynku mieszkalnego.

Sieć gazowa i wodociągowo – kanalizacyjna, instalacja CO, instalacja elektryczna, instalacja solarna, pomieszczenia kotłowni, pralni, pomieszczenia dla pracowników ochrony stanowią element (część składową obiektu – budynku mieszkalnego) i służą realizacji usługi zwolnionej z podatku VAT tj. wynajmu pomieszczeń na cele mieszkalne. Zatem nieprawidłowe jest odliczenie podatku naliczonego z tytułu budowy tych instalacji. Są one bowiem częścią składową całej konstrukcji jaką jest budynek mieszkalny i służą jej prawidłowemu funkcjonowaniu pozwalającemu na zamieszkanie w nim najemców.

Natomiast podatnikowi może przysługiwać prawo odliczenia podatku naliczonego od zakupów opodatkowanych związanych z funkcjonowaniem tego obiektu. Jest to zakup określonych mediów i usług, które zostają następnie „odsprzedane” najemcom (np. zużycie energii elektrycznej oraz wody) lub kosztów którymi wynajmujący obciąża najemcę (np. wywóz nieczystości, ochrona obiektu, przeglądy kominiarskie).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj