Interpretacja Trzeciego Urzędu Skarbowego w Szczecinie
IIIUS.DPP2/443/05/168/04
z 4 listopada 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
IIIUS.DPP2/443/05/168/04
Data
2004.11.04



Autor
Trzeci Urząd Skarbowy w Szczecinie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Przepisy ogólne --> Definicje legalne

Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy --> Podatnicy


Słowa kluczowe
księgi rachunkowe
ogólne zasady opodatkowania
pozarolnicza działalność gospodarcza
rolnictwo
rolnicy
rolnik ryczałtowy
status


Pytanie podatnika
Podatnik sformułował pytanie, czy w zakresie dostawy produktów rolnych (zbóż) pochodzących z własnej działalności rolniczej prowadzonej na dzierżawionym gruncie, przysługuje mu status rolnika ryczałtowego w rozumieniu art. 2 pkt 19 ustawy o VAT, a w konsekwencji, czy w przedmiotowym zakresie dokonana dostawa produktów rolnych korzystać będzie ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT?


Naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego w Szczecinie na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), na pisemne zapytanie udziela informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego i stwierdza, co następuje:

Wnoszący zapytanie przedstawił stan faktyczny, z którego wynika,że prowadzi działalność gospodarczą we własnym imieniu (...) w zakresie handlu mięsem i jego przetworami. Jest podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych rozliczanego na zasadach ogólnych. Z uwagi na wysokość przychodów uzyskanych z działalności gospodarczej ww. przedsiębiorstwa, zobowiązany jest do prowadzenia ewidencji księgowej w formie ksiąg rachunkowych. Podatnik prowadzi również działalność rolniczą w rozumieniu:
- art. 2 pkt 15 ustawy o podatku od towarów i usług;
- art. 2 ust. 2 ustawy o podatku rolnym;
- art. 2 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych
oraz został wpisany do ewidencji producentów rolnych.

Działalność ta polega na produkcji roślinnej (uprawa zbóż) i prowadzona jest na dzierżawionych gruntach rolnych. Działalność ta nie jest prowadzona w ramach przedsiębiorstwa (...), jak również żadne składniki majątkowe należące do tego przedsiębiorstwa nie są wykorzystywane do prowadzonej odrębnie działalności rolniczej. Podatek VAT zawarty w cenie zakupów związanych z produkcją rolną nie jest rozliczany.

W wyniku zakończonego w tym roku cyklu agrotechnicznego uzyskano plony zbóż, które wnoszący zapytanie zamierza sprzedać podmiotowi zajmującemu się ich skupem. Przychody uzyskane z tego tytułu, podobnie jak w 2003 r., nie powinny zdaniem podatnika przekroczyć kwoty 500.000 zł.

Na tle takich okoliczności faktycznych podatnik formułuje stanowisko,iż przepisy prawa podatkowego skutkują uznaniem statusu rolnika ryczałtowego w odniesieniu do produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej, mimo prowadzenia ksiąg rachunkowych w odniesieniu do pozarolniczej działalności. W konsekwencji również – zgodnie z art. 116 ustawy o VAT – dokonywane przez podatnika dostawy ww. produktów rolnych powinny zostać udokumentowane fakturami VAT - RR wystawionymi przez nabywcę tych produktów, jeżeli nabywca zarejestrowany jest jako czynny podatnik VAT. Ponadto zdaniem podatnika w zakresie dokonywanych dostaw produktów rolnych przysługuje mu zryczałtowany zwrot podatku, zgodnie z art. 115 ustawy o VAT. W stosunku zaś do prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej powinien rozliczać się na zasadach ogólnych (tj. stosując przepisy dotyczące czynnego podatnika VAT).

Naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego w Szczecinie stwierdza, że stanowisko to jest nieprawidłowe.

Do opisanego stanu faktycznego ma zastosowanie następujący przepis prawa podatkowego: art. 2 pkt 19 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535).

Zastosowanie powołanej normy skutkuje dokonaniem powyższej oceny prawnej stanowiska podatnika, uzasadnionej w sposób następujący.

Na podstawie art. 2 pkt 19 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług pod pojęciem rolnika ryczałtowego rozumie się rolnika dokonującego dostawy produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej lub świadczącego usługi rolnicze, korzystającego ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3, z wyjątkiem rolnika obowiązanego na podstawie odrębnych przepisów do prowadzenia ksiąg rachunkowych. Powołany przepis nie zawęża przypadków prowadzenia ksiąg rachunkowych tylko do działalności rolniczej, a ponadto w niniejszej sprawie występuje tożsamość podmiotu prowadzącego dwa rodzaje działalności i obciążonego przedmiotowym obowiązkiem.

Powyższe oznacza, że status rolnika ryczałtowego posiada tylko rolnik, który nie jest zobowiązany do prowadzenia ksiąg rachunkowych oraz nie zrezygnował z przysługującego mu zwolnienia z podatku od towarów i usług.

We wskazanym przez wnoszącego zapytanie stanie faktycznym wynika, że podatnik osiągnął w 2003r. przychód z prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej powyżej 800.000 EURO. Na tej podstawie zobowiązany jest do prowadzenia ksiąg rachunkowych zgodnie z przepisem art. 2 ust. 1 pkt 2 ustaw z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. Nr 76, poz. 694 ze zm.).

Powyższe oznacza, iż wnoszący zapytanie nie spełnia wymagań określonych w art. 2 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług. Nie może zatem posiadać statusu rolnika ryczałtowego. Skutkuje to wyłączeniem zastosowania przez wnoszącego zapytanie przepisów dotyczących tej grupy podatników (w tym art. 43 ust. 1 pkt 3, art. 115 oraz art. 116 ustawy o VAT). Tym samym podatnik zobowiązany jest opodatkować dokonywane dostawy towarów podatkiem od towarów i usług na zasadach ogólnych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj