Interpretacja Izby Skarbowej w Poznaniu Ośrodek Zamiejscowy w Pile
CD-415/85/04
z 15 października 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
CD-415/85/04
Data
2004.10.15



Autor
Izba Skarbowa w Poznaniu Ośrodek Zamiejscowy w Pile


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
dowody wewnętrzne
faktura VAT
rolnik ryczałtowy
zakup towarów


Pytanie podatnika
Czy u nabywcy kwota zryczałtowanego zwrotu podatku wynikającego z faktury VAT RR zapłaconej gotówką, stanowi koszt uzyskania przychodu w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ?


Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że podatnik w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zajmuje się handlem. Działalność podatnika opodatkowana jest na zasadach ogólnych. Jest podatnikiem podatku od towarów i usług. W ramach prowadzonej działalności handlowej podatnik kupuje od rolników ryczałtowych produkty rolne, które dokumentowane są „Fakturami VAT RR”. Faktura VAT RR zawiera 5 % zryczałtowany zwrot podatku przysługujący rolnikowi. Wg podatnika, w wielu przypadkach rolnicy ryczałtowi nie chcą otrzymywać zapłaty przelewem, wręcz uzależniają zawarcie transakcji od zapłaty gotówką w momencie sprzedaży, stąd postawione pytanie jak wyżej .

Zgodnie z art. 115 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 , poz. 535), rolnikowi ryczałtowemu dokonującemu dostawy produktów rolnych – których nabywcami są podatnicy VAT rozliczający podatek – przysługuje zryczałtowany zwrot podatku z tytułu nabywania niektórych środków produkcji dla rolnictwa opodatkowanych VAT. Kwota zryczałtowanego zwrotu podatku jest wypłacana rolnikowi ryczałtowemu przez nabywcę produktów rolnych.

Z ust. 2 art. 115 ustawy o podatku od towarów i usług wynika, że stawka zryczałtowanego zwrotu podatku wynosi 5 %, przy czym podstawą obliczenia podatku jest kwota należna z tytułu sprzedaży produktów rolnych pomniejszona o kwotę zryczałtowanego zwrotu podatku.

W myśl art. 116 ustawy o podatku od towarów i usług podatnik zarejestrowany jako podatnik VAT czynny nabywający produkty rolne od rolnika ryczałtowego ma obowiązek wystawić fakturę VAT RR. Szczególne zasady rozliczania zwrotu podatku przez nabywcę produktów rolnych od rolnika ryczałtowego zostały określone w ust. 6-8 .

M. in. jednym z warunków jest, by zapłata należności za produkty rolne, obejmująca również kwotę zryczałtowanego zwrotu podatku, nastąpiła na rachunek bankowy rolnika ryczałtowego, a w dokumencie stwierdzającym dokonanie zapłaty muszą być podane numer i data wystawienia faktury potwierdzającej nabycie produktów rolnych. Niespełnienie przez kupującego któregokolwiek z warunków zawartych w w/w przepisach, pozbawia go możliwości powiększenia o kwotę zryczałtowanego zwrotu podatku naliczonego, a co za tym idzie obniżenia podatku należnego.

Zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 3 zryczałtowany zwrot podatku, o którym mowa w art. 116 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług stanowi kwotę podatku naliczonego. W rozumieniu art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14 , poz. 176 z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodu są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem wymienionych w art. 23.

Z treści art. 23 ust. 1 pkt 43 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów podatku od towarów i usług, z tym że jest kosztem uzyskania przychodów m. in. podatek naliczony :

-jeżeli podatnik nabył towary i usługi w celu wytworzenia albo odsprzedaży towarów, w tej części w której zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty lub zwrot różnicy podatku od towarów i usług

- jeżeli naliczony podatek od towarów i usług nie powiększa wartości środka trwałego.

Podatnikowi dokonującemu zwrotu rolnikowi ryczałtowemu kwoty zryczałtowanego podatku w formie gotówkowej nie przysługuje zatem prawo do zwiększenia podatku naliczonego (art. 116 ust 6 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług). W takiej sytuacji podatnik ma prawo do zaliczenia kwoty zryczałtowanego zwrotu podatku do kosztów uzyskania przychodu zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 43 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj