Interpretacja Urzędu Skarbowego w Obornikach Wielkopolskich
ZP/443-38/04
z 8 listopada 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
ZP/443-38/04
Data
2004.11.08



Autor
Urząd Skarbowy w Obornikach Wielkopolskich


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczanie częściowe podatku oraz korekta podatku naliczonego --> Odliczenie częściowe podatku


Słowa kluczowe
bezpieczeństwo i higiena pracy
nadleśnictwo
przekazanie na cele działalności gospodarczej
świadczenia na rzecz pracowników
świadczenie w naturze


Pytanie podatnika
Czy przekazanie w naturze świadczeń BHP pracownikom, nałożone odrębnymi przepisami jest wydaniem towarów na potrzeby osobiste pracownika w świetle ustawy o podatku od towarów i usług oraz czy przy ich zakupie przysługuje podatnikowi prawo do odliczenia podatku od towarów i usług?


Pismem z dnia 26.10.2004r. podatnik zwrócił się z zapytaniem, czy w świetle ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług ma prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy zakupie świadczenia rzeczowego BHP przeznaczonego następnie dla pracowników Służby Leśnej. Z przedstawionego przez stronę stanu faktycznego wynika, że zgodnie z Ponadzakładowym Układem Zbiorowym Pracy dla Pracowników Państwowego Gospodarstwa Leśnego pracownikowi przysługuje świadczenie rzeczowe m.in. w postaci środków czystości, odzieży roboczej. Zdaniem podatnika przekazanie w naturze tych świadczeń nie jest twydaniem towarów na potrzeby osobiste pracownika i przy ich zakupie przysługuje odliczenie podatku VAT, w części dot. czynności opodatkowanych..

Zgodnie z art. 7 ust.2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz.535) przez dostawę towarów, o której mowa w art.5 ust.1 pkt 1, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowiznyjeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części. Przepisu art.7 ust.2 nie stosuje się do przekazywanych prezentów o małej wartości i próbek, jeżeli ich przekazanie (wręczenie) wiązało się bezpośrednio z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem (art.7 ust.3). Z powyższego wynika zatem, że w przypadku, gdy przekazanie lub zużycie przez podatnika towarów na potrzeby zatrudnionych przez niego pracowników jest związane bezpośrednio z prowadzeniem przez podatnika przedsiębiorstwa - nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Przekazanie takie związane jest z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem i nie stanowi wydatków na cele osobiste, a tym samym art.7 ust.2 cyt. wyżej ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług nie może mieć zastosowania.

W omawianej sytuacji podatnik nie traci jednak prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy nabyciu przekazywanych towarów, w które zgodnie z odrębnymi przepisami prawa ma obowiązek wyposażyć pracowników. Zakup świadczeń BHP i przekazanie ich pracownikom, mimo że nie jest to czynność opodatkowana podatkiem od towarów i usług - bezpośrednio służy działalności opodatkowanej podatnika. W tym przypadku istnieje zatem niewątpliwy związek pomiędzy nabyciem tych towarów w celu dostarczenia ich pracownikom, jako warunku wykonywania działalności opodatkowanej.

W przypadku wykonywania przez podatnika czynności opodatkowanych i zwolnionych będzie miał zastosowanie art.90 ut.1 ustawy o podatku od towarów i usług, który stanowi, że w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje - podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.Zatem stanowisko podatnika zawarte we wniosku jest słuszne.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj