Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie
I US-II/443/107/04
z 31 sierpnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
I US-II/443/107/04
Data
2004.08.31


Referencje


Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Rzeszowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności wykonywanej osobiście

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
diety
koszty przejazdu
podróż służbowa (delegacja)
sędzia
umowa o dzieło


Pytanie podatnika
dotyczy opodatkowania podatkiem VAT usług sklasyfikowanych wg symboli PKWiU 92.62.1 (usługi związane ze sportem pozostałe) oraz sposobu (rozliczenia) opodatkowania umowy o dzieło zawartej z sędzią piłkarskim z tytułu prowadzenia zawodów sportowo-rekreacyjnych


Działając w trybie art. 14a § 1 i 3 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w związku z pismem podatnika z dnia 6.07.2004 r., dotyczącym:

  1. opodatkowania podatkiem VAT usług sklasyfikowanych wg symboli PKWiU 92.62.1 (usługi związane ze sportem pozostałe),
  2. sposobu (rozliczenia) opodatkowania umowy o dzieło zawartej z sędzią piłkarskim z tytułu prowadzenia zawodów sportowo-rekreacyjnych,

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie wyjaśnia:

1.

2. Do przychodów z działalności wykonywanej osobiście a wymienionych w art. 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) zalicza się także przychody sędziów z tytułu prowadzenia zawodów sportowych (art. 13 pkt 2). W przypadku wykonywania usługi przez sędziego piłkarskiego w ramach podpisanej umowy o dzieło zobowiązuje się on, zgodnie z art. 627 ustawy z dnia 23.04.1964 r - Kodeks cywilny, do wykonania oznaczonego dzieła, a zamawiający do zapłaty wynagrodzenia. Zgodnie z art. 13 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychody z działalności wykonywanej osobiście uważa się przychody z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od:

  1. osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej,
  2. właściciela (posiadacza) nieruchomości, w której lokale są wynajmowane, lub działającego w jego imieniu zarządcy albo administratora - jeżeli podatnik wykonuje te usługi wyłącznie dla potrzeb związanych z tą nieruchomością
    - z wyjątkiem przychodów uzyskanych na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej oraz przychodów, o których mowa w punkcie 9.

Od należności wypłacanych z tytułu działalności określonej w art. 13 pkt 2 i 4 - 9 płatnicy określeni w art. 41 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych są obowiązani pobierać, z zastrzeżeniem ust. 4, zaliczki na podatek dochodowy w wysokości 19 % należności pomniejszonej o koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 9 oraz pomniejszonej o składki potrącone przez płatnika w danym miesiącu na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b. Płatnicy ci, na podstawie art. 42 ust. 1 powołanej ustawy, przekazują kwoty pobranych zaliczek na podatek oraz kwoty zryczałtowanego podatku, w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki (podatek) - na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby, przesyłając równocześnie deklaracje według ustalonego wzoru. W przypadku gdy wypłacający za wykonaną umowę dokonuje również wypłaty zryczałtowanych kosztów dojazdu należy pamiętać, iż należności z tytułu podróży służbowych otrzymywane przez osoby niebędące pracownikami (m.in. wykonującymi umowy o dzieło) objęte zostały zwolnieniem, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z tym przepisem wolne od podatku dochodowego są diety i inne należności za czas podróży osoby niebędącej pracownikiem – do wysokości określonej w odrębnych przepisach. Zwolnienie stosuje się, jeżeli otrzymane świadczenia nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów i poniesiono je w celu osiągnięcia przychodów – zgodnie z art. 21 ust. 13 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zwolnienie odnosi się do osób niebędących pracownikami, zatem może mieć zastosowanie również do kosztów przejazdu zwracanych podatnikowi, który wykonuje działalność na podstawie umowy o dzieło, o ile wydatki z tego tytułu nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów powodując zmniejszenie podstawy opodatkowania o ich wartość (należność ta powinna więc być wyodrębniona w umowie).

Niniejszej odpowiedzi udzielono w oparciu o aktualny stan prawny oraz stan faktyczny przedstawiony w piśmie jednostki.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj