Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
PI/005-1021/04/CIP/03
z 5 sierpnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PI/005-1021/04/CIP/03
Data
2004.08.05



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki


Słowa kluczowe
kościelne osoby prawne
obowiązek podatkowy
powstanie obowiązku podatkowego
sprzedaż nieruchomości
stawki podatku
zwolnienia podatkowe


Pytanie podatnika
Pytający prosi o wyjaśnienie, czy i kiedy powstanie obowiązek podatkowy z tytułu sprzedaży przedmiotowych nieruchomości, oraz w jakim terminie i w jakiej wysokości należy odprowadzić podatek od towarów i usług.Zdaniem Pytającego, zbycie prawa własności nieruchomości jest zwolnione z podatku VAT na podstawie art. 29 ust. 5 i art. 43 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535).


Stan faktyczny:
Urząd Miejski zamierza dokonać sprzedaży na rzecz Parafii Rzymsko-Katolickiej nieruchomości składającej się z dwóch działek niezabudowanych i jednej zabudowanej budynkiem kościoła, którego budowa została zakończona w 1995r. Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego powyższe działki znajdują się na obszarze o funkcji: tereny usług kultury (kościół).Uchwałą Rady Miejskiej od wyżej wymienionej ceny sprzedaży nieruchomości udzielono bonifikaty.
Ocena prawna stanu faktycznego:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1) ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Pojęcie towaru zostało zdefiniowane w art. 2 pkt 6 w/w ustawy, zgodnie z którym przez towary należy rozumieć rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Zatem od dnia 1 maja 2004r. sprzedaż gruntu stanowi dostawę towaru i podlega opodatkowaniu podatkiem VAT wg stawki 22% zgodnie z art. 41 ust. 1 cyt. ustawy.

Jednakże w ustawie o podatku od towarów i usług niektóre czynności mieszczące się w zakresie uregulowanym przepisami podlegają zwolnieniom przedmiotowym. I tak, w art. 43 ust. 1 pkt 9) w/w ustawy zwolnieniu przedmiotowemu poddano dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę. Na gruncie przepisów podatkowych brak jest definicji pojęcia „gruntu przeznaczonego pod zabudowę”. Posługując się więc definicjami z innych gałęzi prawa, przez „grunt przeznaczony pod zabudowę” rozumieć należy zarówno te grunty, które widnieją w planie zagospodarowania przestrzennego jako przeznaczone pod zabudowę, jak i te, w stosunku do których właściciel w sposób dający się udowodnić uzewnętrznił zamiar ich przeznaczenia pod zabudowę. Tak więc ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie powyższego przepisu korzysta jedynie sprzedaż terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane i przeznaczone pod zabudowę oraz dostawa gruntów rolnych i leśnych.

Mając na uwadze natomiast przepis art. 29 ust. 5 w/w ustawy, zgodnie z którym w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu, należy stwierdzić, iż w przypadku sprzedaży (dostawy) budynku, budowli (ich część) używanych, których sprzedaż korzysta ze zwolnienia od podatku, ze zwolnienia korzysta również dostawa gruntu.

Warunkiem zwolnienia w powyższym przypadku jest wypełnienie definicji towaru używanego, przez który rozumie się zgodnie z art. 43 ust. 2 w/w ustawy :

  1. budynki, budowle i ich części – jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat,
  2. pozostałe towary, z wyjątkiem gruntów, których okres używania przez podatnika, dokonującego ich dostawy, wyniósł co najmniej pół roku.

Pamiętać należy, że zwolnienia, o którym mowa w ust. 1 pkt 2 nie stosuje się zgodnie z art. 43 ust. 6 w/w ustawy do dostawy towarów wymienionych w ust. 2 pkt 1, jeżeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej, a podatnik:

  1. miał prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony od tych wydatków,
  2. użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych.

Zatem, w przypadku gdy sprzedawany przez Pytającego budynek kościoła trwale z gruntem związany jest w myśl art. 43 ust. 2 pkt 1 w/w ustawy towarem używanym, to stosując zasadę, iż z podstawy opodatkowania nie wyłącza się wartości gruntu, z którym budynek jest trwale związany, dostawa przedmiotowego gruntu wraz z budynkiem kościoła będzie przedmiotowo zwolniona z opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Natomiast dostawa dwóch działek niezabudowanych będzie zwolniona z podatku, pod warunkiem, że nieruchomości te nie są terenami budowlanymi bądź przeznaczonymi pod zabudowę. W przypadku natomiast gdy powyższe działki stanowią grunt budowlany lub przeznaczony pod zabudowę ich sprzedaż podlega opodatkowaniu stawką podstawową w wysokości 22%.

Odnosząc się do kwestii obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług należy odwołać się do przepisu art. 19 ust. 1 w/w ustawy, zgodnie z którym obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1.

Stosownie zaś do ust. 10 art. 19 tej ustawy, w przypadku dostawy towarów, której przedmiotem są lokale i budynki, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30 dnia, licząc od dnia wydania, z zastrzeżeniem ust. 13 pkt 10 i 11.

Zgodnie z ust 11 art. 19 ustawy o podatku od towarów i usług, jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności; przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części.

Zatem, w sytuacji gdy przed zawarciem aktu notarialnego przenoszącego własność w/w towarów (budynku kościoła i działek niezabudowanych) należność zostanie w całości uregulowana, obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług powstanie z chwilą zapłaty.

W zakresie zastosowanej przez Radę Miejską bonifikaty, ma zastosowanie przepis art. 29 ustawy o podatku od towarów i usług, zgodnie z którym podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz 120 ust. 4. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy.

Jednocześnie w art. 29 ust. 4 ustanowiono, iż obrót zmniejsza się o kwoty udokumentowanych, prawnie dopuszczalnych i obowiązkowych rabatów (bonifikat, upustów, uznanych reklamacji i skont) i o wartość zwróconych towarów, zwróconych kwot nienależnych w rozumieniu przepisów o cenach oraz zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze, a także kwot wynikających z dokonanych korekt faktur.

Bonifikata zgodnie z definicją Słownika języka polskiego oznacza „zniżkę od ustalonej ceny towaru, zwłaszcza jako forma odszkodowania za poniesioną stratę, (opust, rabat)”.

W świetle powyższego udzieloną bonifikatę, jeżeli jest związana z dostawą podlegającą opodatkowaniu, należy uznać za kwotę obniżającą podstawę opodatkowania czyli obrót.

Podatnik dokonując zatem dostawy na rzecz Parafii nieruchomości z prawnie dopuszczalną bonifikatą zmniejszy o jej kwotę cenę sprzedaży stanowiącą podstawę opodatkowania podatkiem od towarów i usług.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj